Започва оперативно лечение на кривогледство при деца в старозагорската Болница „Тракия“. Интервю с д-р В. Христозов

STZAGORA.NET
*
Първите 3 деца, страдащи от кривогледство (страбизъм), ще бъдат оперирани на 27 май в клиниката по офталмология на частната Болница „Тракия“ в Стара Загора. Операциите ще бъдат извършени от водещия специалист в лечението на това заболяване, д-р Росица Лолова от столичната МБАЛ „Света Ана“ (на снимката), която наскоро проведе прегледи за страбизъм при деца в очния кабинет на МЦ „Трета поликлиника“. Такива прегледи и операции ще се провеждат поне 2 пъти месечно и вече се превръщат в част от рутинната дейност на клиниката по офталмология на Болница „Тракия“, съобщи нейният ръководител д-р Валентин Христозов. На 13 май д-р Росица Лолова отново ще проведе прегледи на деца за страбизъм в очния кабинет на МЦ „Трета поликлиника“ – Стара Загора, както и на 27 май след приключване на операциите. Записванията на час за преглед се извършват на регистратура или на телефони 042 988 998 и 0895 582 913.

Кривогледството се проявява при 3-4 процента от децата, но може да се появи и в много по-късна възраст, посочва д-р Лолова. Проблемът не е само естетически, но е преди всичко функционален, тъй като страбизмът лишава болния от възможността за дълбочинно възприятие на действителността чрез двете очи. Лечението на страбизма в ранна детска възраст позволява да се постигне функционален резултат, докато на по-късен етап лекуваме само естетическата страна на кривогледството, допълва д-р Лолова. Затова, колкото по-рано се забележи появата на кривогледство и се направи консултация, толкова по-добри са и възможностите за постигане на оптимални резултати от лечението.
Лечението на страбизма е в зависимост от типа на кривогледството. Обикновено в по-ранна възраст се проявява изкривяването навътре. Изкривяването навън при децата обичайно се проявява в по-късна възраст – около 4-5 години. Има варианти, при които то се повлиява само с поставянето на подходящи очила. Има кривогледство, при което трябва директно да се пристъпи към операция и вариант, при който се извършва операция, след което се носят и очила.

Най-честите причини за появата на страбизъм са две – наличието на далекогледство и астигматизъм в по-големи стойности от съответните за възрастта и наличието на дисбаланс между външните очни мускули, които движат двете очи. Наследствения фактор е силно изразен при кривогледството. Родители, които знаят, че в рода им има хора с големи диоптри, с мързеливо око, с кривогледство, трябва да обръщат особено внимание на децата си и рано да ги водят на преглед, съветва д-р Росица Лолова.

Д-р Валентин Христозов, началник на Очно отделение в Болница „Тракия“:
Ще развием оперативната офталмология при деца в Старозагорския регион

От началото на април 2016 г. д-р Валентин Христозов е ръководител на Очно отделение в Болница „Тракия“ – Стара Загора.

Д-р Христозов е завършил медицина в Медицински факултет град Стара Загора през 1995 г. От 2001 г. е със специалност по очни болести. Специалист е в оперативното лечение на катаракта с имплантиране на вътреочни лещи, глаукома, пластични операции на клепачи и травми на очите. Извършва диагностика с флуоресцеинова ангиография, компютърна периметрия, безконтактна тонометрия и пахиметрия, ОСТ-скенер на ретината при диабет, дегенерация на макулата и глаукома. Прилага лазерно лечение на различни очни заболявания, вкл на ретината при диабетна ретинопатия.

Д-р Христозов има аспирантура към Очна клиника на УМБАЛ – Стара Загора на тема “Наследствена очна патология и слепота в Старозагорски район”. Има 15 публикации в специалиализирани очни издания и различни специализации в страната и чужбина.

Член е на Американската академия по офталмология, Българското дружество по Офталмология, Съюза на офталмолозите в България и Националната глаукомна асоциация.

- Д-р Христозов, какви са плановете Ви за развитие на отделението по очни болести в Болница „Тракия“ като негов нов ръководител?

- Очно отделение на Болница „Тракия“ разполага с висококвалифициран медицински екип и отлично оборудване. Нашата амбиция ще бъде отделението да се развие в още много нови посоки. Говоря не само за оперативно лечение на катаракта, което е много добре застъпено към момента, но и за оперативно лечение на глаукома и на заден очен сегмент. Нашите цели са развитие и на детската офталмология като диагностика, проследяване и възможности за лечение, включително оперативно лечение при деца с очна патология – нещо, което в момента не се прави в Стара Загора и региона. Основен акцент ще поставим и върху развитието и утвърждаването на рефрактивната хирургия, използвайки високоспециализирана лазерна апаратура, с която разполага отделението – фемтосекунден лазер за рефрактивна хирургия VisuMax и ексимерен лазер MEL 80 на лидера в бранша Carl Zeiss.

- Какви предимства и възможности дава оперативното лечение с лазерната апаратура VisuMax?

- Този лазер служи за извършване на много фини срезове и прецизна оптична корекция при рефракционни аномалии на окото. Той дава отлични резултати при корекции на късогледство, далекогледство и астигматизъм. В други лазерни центрове в страната и чужбина тези срезове се извършват с микроножове, които не могат да постигнат прецизността и точността на лазера. Много от пациентите от Стара Загора и региона не са информирани, че Болница „Тракия“ разполага с такава техника и специалисти, които могат да извършват тези корекции. Затова те пътуват напоследък за тази процедура в република Турция. Вярвам, че ще променим това. Целта ни ще бъде да популяризираме възможностите на VisuMax и да го използваме максимално за рефрактивната хирургия. Тук е момента да спомена, че от няколко дни водим преговори с фирма Zeiss за “ъпдейт” на лазера и за използването му и за катарактална хирургия, което означава част от оперативната процедура да бъде извършвана още по-прецизно с помоща на лазер.

- Знае се, че така наречената витреална хирургия на заден очен сегмент е нещо рядко извършвано в България. Как ще бъде наложена тя в Очно отделение на Болница „Тракия“?

- Идеята е в началото да каним колеги, които са водещи специалисти в тази хирургия, като постепенно целта ще бъде да утвърдим специалисти от нашата болница, които да извършват този вид операции. Витреалната хирургия наистина е по-специфична. Изграждането на такъв специалист е труден и продължителен процес. Затова първоначално ще използваме „чужда“ помощ, но с течение на времето ще наложим хирургията на заден очен сегмент като рутинна процедура в Болница „Тракия“.

- Какви възможности ще даде на най-малките пациенти от Стара Загора детската очна хирургия, която казахте, че ще бъде едно от новите направления в работата на отделението?

- Още сега, в средата на април, стартираме съвместен проект с един от водещите специалисти по детска офталмология, д-р Росица Лолова от болница „Света Ана“ в София. Тя ще идва периодично в Болница „Тракия“ в Стара Загора. Ще извършва прегледи и ще оперира деца и възрастни, страдащи от страбизъм (кривогледство). В средата на април д-р Лолова прегледа първите си пациенти в очния кабинет на „Трета поликлиника“. Първите 3 деца със страбизъм ще бъдат оперирани на 27 май. На 13 и 27 май д-р Лолова също ще проведе прегледи в Стара Загора.

Детската офталмология е нещо ново не само за Очно отделение на Болница „Тракия“, но и за Стара Загора и региона. Оперативното лечение на очните болести при деца засега е „бяло петно“ за нашия регион. Децата, които са имали необходимост от извършване на операции за кривогледство, са били изпращани или във Варна, или в София. Но вече няма да бъде така. Идеята е тези деца да се оперират и да се наблюдават тук, в Стара Загора, което ще спести на тях и техните родители неудобствата около едно пътуване и пребиваване в отдалечено населено място.

- Какви други очни заболявания при децата, освен кривогледство, ще бъдат лекувани тук?

- Амбицията на нашия екип е да започнем оперативно и консервативно лечение и на така нареченото „мързеливо око“ при децата. Идеята ни е някои от нашите колеги да насочат вниманието си изцяло върху детската офталмология. Много е важно децата с очни проблеми да бъдат диагностицирани и лекувани в първите 7 години, за да има ефект от лечението. Други направления, в които ще се развиваме, е глаукомната хирургия. По отношение на оперативното лечение на катаракта ще продължим добрите традиции. Предлагаме на нашите пациенти богат набор от висококачествени лещи за максимално добри резултати и зрение след операцията.

Колегите ми в отделението имат много добри резултати при оперативното лечение на клепачи – ентропион, ектропион, птози и др. С колегите от УНГ отделението имаме желание за съвместна работа при оперативно лечение  на слъзните пътища – дакриоцисториностомия с достъп през носа. В тази област нашите специалности се припокриват.

- А вие лично, като специалист офталмолог, в кои от всички тези направления ще се ангажирате?

- Смятам да насоча усилията си най-вече в оперативното и лазерно лечение на катаракта, оперативното лечение на глаукома и рефрактивната хирургия. Идеята е всеки един от лекарите в екипа на Очно отделение на Болница „Тракия“ да бъде профилиран в различна област на нашата специалност. Всеки от тях ще има свободата да се развива в онази област, в която има най-големи интереси. Екипът от лекари, сестри и санитари в отделението е подготвен и сплотен и смятам, че ще успеем да постигнам набелязаните цели.

Пресцентър – Болница „Тракия“
#enl

споделяне в социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн