Подробности за рехабилитацията на пътя Стара Загора-Раднево. Какво е студено рециклиране?

STZAGORA.NET
*
В края на декември 2015 г. Технически експертен съвет на Агенция “Пътна инфраструктура” прие техническия проект за път ІІ-57 Стара Загора – Раднево – път ІІ-55, участъци от км 0+250 до км 11+073 и от км 12+337 до км 40+650 с обща дължина 39.136 км. Автор на проекта е “Рутекс”. Проектът предвижда рехабилитация чрез студено рециклиране и по класически метод, казва инж. Веселин Василев, главен проектант в “Рутекс”, автор на проекта.

Целта на проекта е да възстанови и подобри транспортно-експлоатационните качества, носимоспособността на съществуващата настилка и пътното тяло и да подобри отводняването на пътя.

Проектираният пътен участък е част от Републиканската пътна мрежа – втори клас № 57 и е с голямо стопанско значение. Обслужва територията на ТЕЦ “Марица – Изток”. Свързва Стара Загора (Път I-5) с път II-55 при с. Новоселец.

Проектът е разработен по утвърдено от АПИ задание за проектиране за изготвяне на Технически проект за рехабилитация от април 2015 г.

Началото на разглеждания обект е при км 0+250 – край на пътен надлез над път I-5, рехабилитиран по предишни програми. Изключва се участъкът от км 11+075 до км 12+460, който е реконструиран при пресичането на път II-57 с лот 2 на АМ “Тракия”. Участъкът за рехабилитация е разположен в две области – Стара Загора и Сливен, като границата е при км 31+880. Краят на обекта при км 40+554 е при рехабилитирано пътно кръстовище с път II-55 в с. Новоселец.

Трасето преминава през пет населени места: с. Могила от км 3+973 до км 5+750, с. Сърнево от км 14+648 до км 16+493, гр. Раднево (като обходен път) от км 25+133 до км 28+431, на с. Пет могили от км 35+836 до км 37+854 и на с. Новоселец от км 39+817 до края при км 40+534.

Съществуващите габарити в участъка на открит път са променливи като пътната настилка варира от 7.50 до 8.00 м (7.00 м в един участък) с банкети от 1.50 м. От км 37+300 ( в регулацията на с. Пет могили) до края на селото и след това в открит път и в с. Новоселец до км 39+830 габаритът е 6.50/9.0 м

В участъците на населените места настилката също се характеризира с променлива ширина: от 7.50 до 9.50 (10.50 м в края на проектирания участък, с. Новоселец).

Отделни участъци в населените места едно или двустранно са изпълнени с видими бетонови бордюри 18/35 см, без или с тротоари и зелени площи зад тях. След многократното преасфалтиране на участъците всички бордюри в момента са с видима част от 0 до 7 – 8 см (на места последните изпълнени асфалтови пластове са над тях). Изключение от горното е участъкът на бордюрите при пътен възел “Раднево” (около 650 м) с видима част от 15 до 18 см в добро състояние. Там е изпълнено преасфалтиране.

Отводняването е повърхностно и се извършва посредством необлицовани и облицовани пътни окопи, бетонови бордюри и улеи и водостоци.

Състоянието на пътната настилка е много лошо. Тя е силно износена с множество напречни и надлъжни пукнатини и фуги, мрежовидни пукнатини, деформации и неравности, подложена е на силен натиск – по трасето преминават тежкотоварни камиони, които обслужват тецовете, рудника, брикетната фабрика на територията. Особено тежко е състоянието на трасето в Сливенска област.

През изминалите години е извършван ежегоден текущ ремонт, състоящ се само от единични кърпежи.

През 2000 г. е направено освежаване чрез преасфалтиране с 4 см плътен асфалтобетон от км 0+250 до 11+073, от км 12+337 до 24+200 и от 37+619 до км 40+550.

След проучвания, лабораторни изпитания и оразмеряване проектантите предлагат възстановяването на пътната настилка в участъците на реконструкции и локални ремонти да се извърши по метода дълбоко студено рециклиране на дълбочина 30 см за участъци от км 0+250 до км 31+880 и за целия участък от км 31+880 до км 40+554. Изключение от споменатити участъци е трасето през с. Сърнево, за който се предвижда реконструкция с пълна пътна конструкция поради наличието на съществуващи ревизионни шахти. За другата част от участъците в отсечката между км 0+250 и км 31+880 ще се използва класическият метод на рехабилитация. В резултат на проучванията са установени 11 типа настилки по метода на студеното рециклиране.

Възстановяването на пътното тяло и настилка в наводнен участък при км 32+670 се извършва чрез нивелетно повдигане на участъка от 0 до 1.0 м в най-ниската част без отстраняване на съществуващия насип. След отстраняване на асфалтовите пластове се изгражда нова пътна конструкция.

В отговор на заложеното в заданието изискване за намаляване на шума на експертния съвет се приема алейно залесяване с кипариси. То е предвидено за 4.5 км от трасето. За обходния път на Раднево (около 3 км) се предлагат 3-метрови шумозащитни огради само от страната на застройката – прозрачни на кръстовища и плътни в останалата част

Общата дължина на трасето след оптимизацията на пътната ос е 38 919 м. Габаритите са съобразени със съществуващото положение на пътя и са със ширини, кратни на 0.25 м, като участъците с постоянен габарит са с минимална дължина равна на два пъти проектната скорост. Всички предложени уширения ще се изпълняват за сметка на банкетите и прилежащите транспортни територии, съгласно изискванията на заданието – без допълнителни отчуждения.

Какво е студено рециклиране?

През 2005 г. няколко пътностроителни фирми за първи път използват в България революционен тогава метод, наречен студено рециклиране. Той се прилага най-вече при ремонта на съществуващи пътища и се изпълнява със специални машини, произведени в Германия. Там технологията се развива още от 80-те години на миналия век и вече е възприета като основен метод за рециклиране на всякакви видове пътища – от такива с леко натоварване до магистрали.

Основната част на рециклиращата машина е голям фрезов барабан, който издълбава съществуващото покритие на пътя на дълбочина до 50 сантиметра. Други части на същата машина смесват получения материал с нови съставки и полагат обратно покритието. Става въпрос не само за асфалтовото покритие, а и за намиращия се под него стабилизационен слой.

Мнозина са виждали какво представлява студеното рециклиране на пътища, без да знаят, че се казва така. При него няколко пътностроителни машини вървят с ниска скорост една след друга. В края на този своеобразен “влак” има няколко валяка, след които пътят изглежда като нов и остава само да се положи новият асфалт и да се нанесе маркировката.

Студеното рециклиране спестява до 30 процента от разходите в сравнение с класическия ремонт на пътищата. При него не се налага депониране на отпадъци, защото такива на практика няма. Само от това разходите се намаляват с около 200 000 лева на километър за път с две платна за движение.
Тази технология е и екологично ефективна, защото при нея се спестяват демонтажните дейности и онова, което преди се е правело с 10 различни машини, изразходващи огромни количества дизел, сега се прави само от една. Скоростта на ремонта също е впечатляваща.

В Старозагорска област по метода на студеното рециклиране преди няколко години бе подновена и заякчена конструкцията на международния път, минаващ през Гурково.

Приложение и особености:

След получаване на готова рециклирана основа могат да бъдат изпълнени новите асфалтобетонни пластове. Технологията студено рециклиране може да бъде използвана както за пътища с леко, така и с тежко и много тежко натоварване. Подходяща е за всякакви класове пътища, включително и автомагистрали. Методът позволява бързо подобряване на транспортно-експлоатационните качества, възстановяване на носещата способност на дадена компрометирана настилка и усилването й, чрез увеличаване на еластичния модул до необходимите стойности, с оглед поемане на нарастващата интензивност и натоварване от трафика.

Съвременната рециклираща механизация позволява едновременно рециклирането на много тънки пластове и изпълнението на дълбоко рециклиране.

Когато е налице единствено повърхностно компрометиране на асфалтобетонната настилка, без необходимост от повишаване на носимоспособността й, равността на пътя може да бъде възстановена с така нареченото тънко студено рециклиране. То се изпълнява на дълбочина от около 10 cm.

При необходимост от възстановяване и подобряване носимоспособността на настилката, се изпълнява дълбоко студено рециклиране. То може да бъде извършено на дълбочина до 50 cm, но опитът показва, че оптималната е до 20–30 cm.

Ширината на рециклиране зависи от ширината на фрезоващия барабан – приблизително 2,00 m. Необходимо е съседните рециклирани пластове да се застъпват по ширина поне с 20 cm.

(Използвани са материали от следните източници: infrastructure.bg, stroiteli.elmedia.net, trud.bg, library.stroit.ru, regdorstroy.kiev.ua)
#enl

бутони за споделяне


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн