Японски гост-диригент ще дирижира коледния концерт в Старозагорската опера

STZAGORA.NET
*
Всяка година по това време ние вече сме готови за всички онези малки вълшебства, които декември всеки ден изважда от ръкава си. На 23-ти от 19.00 часа в Операта на Стара Загора ще ви посрещнем с най-заразителното коледно вдъхновение и емоция, звучащи в музика за празника.

Произведения от Росини, Чайковски, Вивалди, Хендел, Цезар Франк и Бетовен са основната част от програмата на коледния концерт. Ще звучат и коледни песни – традиционни и авторски, със специалното участие на хора на НУМСИ “Хр.Морфова” с диригент Стефка Минкова. (Билетите са по 8, 10, 12 и 15 лева. За ученици и пенсионери цената е 6 лева - бел. ред.)

Езикът на музиката е различен, но така невероятно красив!

Нека не забравяме, че вълшебствата се случват на тези, които ги очакват!

С този концерт хорът и оркестърът на Държавна опера Стара Загора правят своя коледен подарък към всички почитатели на класическата музика.

Специален гост-диригент е Шунго Мориама (Япония)

ШУНГО МОРИАМА е постоянен гост-диригент на Софийската филхармония от 2006 г. Прави своя диригентски дебют през 1977 г. Първият му задграничен гастрол е в България като гост на Софийската филхармония през 1986 г., последван от многобройни турнета. От 1990 г. започват контактите му с Нова Зеландия – дирижира Младежкия оркестър и Симфоничния оркестър на Християнската църква, Новозеландския симфоничен оркестър през 1994 г. и е първият японски диригент, поканен за цял сезон в Кралския балет на Нова Зеландия. Специализирал е дирижиране на балет на руски оригинални хореографски версии при Константин Сергеев – водещия диригент на руската балетна академия на Марийнския театър.

Дирижирал е Деветата симфония на Бетовен с оркестъра на MAV – Унгария, с интернационален хор от Унгария, Полша, Германия, Австрия и Япония, по време на церемонията “European Picnic Memorial” в Сопрон (Унгария) през 1997 г. – концерт, който е предаван от унгарската Duna телевизия за всички европейски страни.

След представянето на „Лебедово езеро” в Театър „Мусоргски” е поканен за четири години като главен гост-диригент на Конгресния оркестър в Санкт-Петербург. Получава диплома на почетен член на Филхармоничното общество в Санкт-Петербург през 2000 г. след успешното изпълнение на Девета симфония в Голямата зала на Санкт-Петербургската филхармония, а две години по-късно е поканен да дирижира концерт по случай 200-годишнината на Филхармоничното общество. Дирижирал е и спектаклите на Японския балет в Александрийския театър в Санкт-Петербург, Драматичния театър в Псков и Академичния театър в Новгород, по повод 300-годишнината на Санкт-Петербург през 2003 г.

Огромен успех му носи през 2002 г. изпълнението на Концерта „Taketori Story” и Симфония „Буда” от Коичи Киши. Особено голяма популярност получава с изпълнението на Симфония „Буда” пред статуята на Великия Буда в храма „Тодайджи” в Нара, в памет на монаха Кокей, възстановил този световен културен паметник.

От 1997 г. ежегодно организира концерт с японски солисти по време на „Софийски музикални седмици”, а от 2004 г. провежда оркестров уоркшоп със Софийска филхармония.

Тази година на 31 октомври Шунго Мориама бе диригент на заключителния концерт на оркестър Симфониета “София” със солисти лауреатите на V-я Международен конкурс за млади цигулари “Емил Камиларов”.

Таня МАТЕВА
Държавна опера Стара Загора

Виртуозите Верустиния Щур-Овчинникова и Иля Овчинников са солистите на „Коледа в Операта”

Двама от най-даровитите и харизматични млади руски музиканти – цигуларката Верустиния Щур-Овчинникова и пианиста Иля  Овчинников са специалните гости в коледния концерт на 23 декември, от 19.00 часа в Старозагорската опера. Те ще изпълнятЗима” и “Пролет” от цикъла “Годишните времена” на Антонио Вивалди. В празничната вечер оркестърът и хорът на Старозагорската опера под диригентството на японския диригент Шунго Мориама ще поднесат на старозагорската публика богата програма, която включва увертюра към операта „Вилхелм Тел” от Росини, Валс на цветята от балета “Лешникотрошачката” и Полонез от операта “Евгений Онегин” на П. И. Чайковски, три танца от балета “Лебедово езеро” със солист Здравка Василева-тромпет, традиционната коледна песен „Коледни камбанки” със солист Филип Ставрев, „Рождествена песен” от Петър Жеков и оркестрация на Петър Петров, „Ангелски хляб” от Цезар Франк със солист Пролет Пенчева. На финала на концерта ще прозвучат „Ода на радостта” от 9 симфония на Бетовен и „Алелуя” от ораторията “Месия” на Хендел. Диригент на хора Младен Станев, концертмайстор Паулина Колева.

Една неповторима “Коледа в Операта” с музикални вълшебства за малки и големи и с пожелания за весели празници и щастлива Нова година…

Верустиния   Щур-Овчинникова е ярък представител на прочутата Руска цигулкова школа на виртуозния Юрий Янкелевич. Съчетава брилянтна техника на изпълнението и дълбочина на интерпретацията с поразителен темперамент и уникален цигулков звук. Със своята забележителна артистична гъвкавост и  многостранност Верустиния успешно комбинира изпълнения с оркестри и рецитали с камерна музика. Нейният талант е високо оценен от Мстислав Ростропович и Владимир Спиваков и техните фондации за даровити млади музиканти.

Верустиния Щур-Овчинникова е родена през 1985 година. Музикалното си образование получава първоначално в Централното Музикално Училище към Московската Консерватория «П.И.Чайковски» в класа   на бележития творец и преподавател Галина Турчанинова (първият учител на считания за най-велик жив цигулар Максим Венгеров). Нейни преподаватели в Московската държавна консерватория «П.И.Чайковски» са известни музиканти от ранга на Ирина Бочкова, Александър Бондурянский, Марина Яшвили, Александър Рудин.

Верустиния е лауреат на редица международни конкурси, като Московския Международен Конкурс за цигулка «Глазунов», 8-я Международен Фестивал за млади солисти, 4-тото издание на Московския Международен Конкурс «Виртуози на XXI век». Носител на специалната награда на Давид Ойстрах, както и член на фондацията на Ростропович, на международната фондация «Владимир Спиваков», на фондациите «Нови имена»   и «Руско изпълнителско изкуство».

Верустиния Щур-Овчинникова има активна международна концертна кариера още от годините на своето детство, постоянни гастроли с рецитали и концерти с оркестри в много държави, като Япония, Корея, Австрия, Италия, Израел,  Турция, Литва, Естония и други. Репертоарът на цигуларката покрива почти цялата музикална литература за цигулка, включително ранна барокова музика, най-новите съвременни стилове и джаз композиции, също както и изпълнения с различни камерни формации, като пиано дуо, трио и други. 

Иля Овчинников е брилянтен и еблематичен представител на Руската школа за пианисти «Хайнрих Нойхаус». Роден е в семейство на музиканти. Започва да свири на пиано под влияние на своя баща, известният пианист, профессор и директор Централното Музикално Училище към Московската Консерватория «П.И.Чайкрвски» Владимир Овчинников.

Иля се дипломира в Московската Държавна Музикална Консерватория «П.И.Чайковски» със златен медал, след което защитава матистърска степен по Музикални изкуства. Сред неговите преподаватели са бележити световноизвестни професори от ранга на А.Наседкин, А Рудин, А.Бондурянский. Още по време на следването си в Московската Консерватория Иля Овчинников става лауреат на множество международни конкурси, между които «Международен Музикален Конкурс Сендай» (SIMC, Япония, 2007), както и «Музикална фондация на Европа «Yamaha» (YMFE,2002).

През 2009 година Иля Овчинников започва да преподава в Университета за музика «Сакуйо» в Япония. От 2012 насам той съчетава дейността си там с тази в Московския Музикален Колеж «Гнесин».

Иля Овчинников е член на на музикални асоциации като Фондация «Руско Изпълнителско Изкуство», «Сдружение на лауреатите на Международния конкурс «Чайковски». В продължение на дълги години Иля Овчинников развива активна концертна дейност в Русия, Япония, Корея, Австрия и други страни, редовно изнася рецитали и концерти с различни оркестри, води майсторски класове, взема участие в много международни фестивали.    Репертоарът му включва всички стилове в музикалната литература за пиано, като се започне с клавирнатамузика от 18 век – до  най – модерните съвременни композиции за пиано и джаз музика. В същото време Иля Овчинников предпочита да съчетава соловата си кариера с изпълнение с различни камерни формции от рода на пиано дуо и трио.

#enl

бутон за споделяне


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн