Кметът Живко Тодоров: Бутаме незаконни къщи. По-добре ред, отколкото 1000 гласа за мен

STZAGORA.NET
*
Не може някой да строи непозволено, да сече гори, да нарушава обществения ред, а ние да си затваряме очите
*
- Г-н Тодоров, през юли м.г. в циганския квартал на Стара Загора “Лозенец” бяха съборени 55 незаконни къщи. Така местната власт даде пример на колегите си от страната. Има ли в града цигански проблем?

- Етнически проблем нямаме, имаме битови проблеми, които са свързани с различни нарушения на обществения ред, със силна музика, с изсичане на горите край кв. “Лозенец”. И, разбира се, с незаконното строителство там, както е на доста места в страната.

Предприехме мерки по отстраняване на незаконното строителство, защото с това се преборват и съпътстващите проблеми. Когато веднъж се настанят незаконно хора, те започват да пристъпват и други закони.

- Говори се, че циганите в “Лозенец” са 35 000 души.

- По-малко са. В квартала сега има не повече от 6-7 хил. човека, които реално живеят там. Останалите са в чужбина или в други градове. На избори отиват да гласуват максимум 4-5 хил.

- Твърди се, че всички къщи там са незаконни?

- И това не е вярно, защото в “Лозенец” доста от къщите са законни, други са търпими по смисъла на закона. Тези, срещу които взехме мерки, са от най-фрапиращите случаи – били са изградени незаконно на територия, предназначена за парк. Миналата година паднаха около 55 къщи, а в момента тече процедура по събаряне на още 93 в същия район. Когато това стане, ще сме изчистили целия парк “Борова гора”.

Следват незаконните колиби и бараки, които се намират в квартала. Те са много, но са паянтови. А тези 93 постройки са масивни, личи, че са строени с финансови средства, а не с подръчни материали. Смятам, че ще покажем желанието да има дисциплина и ред в квартала.

- Какво показа опитът на общината от 2014 г.?

- Че законът трябва да се прилага – никой няма право да го тълкува и да казва как и по какъв начин да става това. Това е задължение на законодателя – когато приема нормативни актове, да отговарят на действителността. След като тези закони са приети, те трябва да се изпълняват.

Аз като кмет съм приложил закона и не се притеснявам от нищо, защото знам, че това е правилното. Не може да позволим на някого да строи незаконно, да сече гори, да нарушава обществения ред и да си затваряме очите. В следващия момент това отключва една друга вълна – на недоволство, която ще предизвика по-голям конфликт. Затова мисля, че правата и задълженията трябва да се спазват тогава, когато му е времето.

- Като кмет наследихте този проблем.

- Работата е изпусната, защото много често политиците са се заигравали с избирателите, защото са гледали на тях само като на хора, които пускат гласа си на избори. Никога не съм разчитал на подобен тип гласове и затова миналата година приложихме закона. По-важно е да има ред в града, отколкото 1000 души да гласуват за мен.

- Преди акцията по събаряне на незаконните къщи, а и след нея върху вас е оказван натиск.

- Натискът наистина беше голям. Получихме писма от почти всички организации, които се занимават с ромските въпроси или са се нарекли правозащитни. В крайна сметка, когато тръгнем да прилагаме закона, никой няма право да го тълкува и да казва дали според него е правилно така или иначе да се действа.

Ние сме спазили буквата на закона. Има ли незаконно строителство – има. Подлежи ли то на премахване – подлежи. Издадени са заповеди, хората са предупредени, дали сме им възможност за алтернатива – да се настанят в общински жилища. Никой не прие. Не реагираха и на заповедите да отстранят доброволно незаконните къщи. След като е така, ние отидохме и съборихме.

За новите 93 постройки констативните протоколи са направени. В момента се пишат заповедите за доброволно премахване.

- Няма ли да ви упрекнат, че това е популизъм – губите едни гласове, но печелите други?

- Това не е популизъм, а прилагане на закона. Държавата трябва да се основава на буквата на закона и ако всички спазваме правилата, няма да има проблеми.

За съжаление в България има една лоша тенденция да се изчаква и винаги гледаме да минем, ако може, по другия път, не по пътя на закона. Трябва държавата и всички институции да се намесят строго, без оглед на това кой от коя партия е или коя институция представлява. Законът трябва да е на първо място. И затова в парламента, когато се взема решение за подобни казуси, всички партии трябва да подкрепят на първо място законността. Ако трябва, нека да се осигури програма за социални жилища. Неприлагането на закона взривява обществото.

- Циганите твърдят: “Те ще ни събарят къщите, но трябва да ни предложат алтернатива.” Това задължително ли е по закон?

- По българското законодателство не е задължително. Но гледайки всички документи, които са свързани с правата на човека, може би има резон в това и в този смисъл съм склонен да се търсят варианти, да се предлага алтернатива. Например тези хора да си строят законно.

Другата алтернатива е тези, които са много бедни, да се настаняват в общински жилища. Общо взето, трябва да има индивидуален подход, но проблемът с незаконното строителство трябва да бъде решен на всички инстанции.

- В плана за развитието на Стара Загора до 2020 г. са заложени 300 нови общински жилища за бедни.

- Мисля, че е реално с оглед на европейските програми и с оглед на това, че ще можем да придобием този ресурс не с общински пари и средства на данъкоплатеца. Когато Европа дава пари, ние трябва да се възползваме.

- Проследихте ли съдбата на тези, чийто къщи бяха съборени през 2014 г.?

- Все още има наслагвания в обществото, че държавата или общината е длъжна на всекиго за всичко. В крайна сметка това са хора, които имат собствен живот и които вървят по свой път. И нито държавата, нито общината може цял живот да подпира определени хора в тяхното желание или нежалание да работят и постигнат нещо.

Затова тези хора и подобни на тях трябва да знаят, че имат задължения към обществото. Когато създаваш деца, не може да родиш 10 и да не помислиш за тяхната съдба. Не може да построиш незаконна къща и след това да чакаш общината или държавата да ти реши проблема.

Всъщност личната отговорност се губи във всичко това и винаги се крием, като обвиняваме държава, община, институции. Нека всеки да си носи личната отговорност за действията, които извършва.

Как е при повечето хора – човек тегли кредит за жилище и после цял живот го изплаща. Някой пита ли за съдбата на тези, които вземат по 400-500 лв. заплата и трябва да отделят всеки месец пари, за да изплащат жилището си? Никой не пита за тях. Но подобни организации, които се занимават с това общо взето да следят институциите и да ги обвиняват за всички възможни проблеми, които се появяват в обществото, действат едностранно.

Лична отговорност, съчетана с ясни действия на институциите, това е решението.

- Това ли е съветът ви към местната власт в Гърмен?

- Не е моя работа да давам съвети, но мисля, че и там трябва да се вземат крути мерки веднага. Подобни въпроси се решават с твърда ръка.

- Като кмет два пъти внасяхте в общинския съвет предложение да се обособят 50 парцела на общинска земя, които да се предоставят на преференциални цени на хора, които искат да строят законно. И в двата случая не получихте подкрепа. Защо?

- Популизъм. Затова казвам, че партиите трябва да са единни, когато вземат подобни решения, защото засягат поколения напред. Преди години, ако си бяха направили труда същите тези хора, които тогава са си затваряли очите за незаконното ромско строителство, сега нямаше да има тези последствия.

Обвиниха ме, че съм искал да уредя циганите с евтини терени без търг, а имало и други нуждаещи се. Казвам, че това ще бъдат парцели за доказано социално слаби. Проблемът е в общинския съвет, където не искат този въпрос да се реши. Опитват се да правят политика на гърба на проблемите на обществото. В момента изграждаме РПУ в кв. “Лозенец”, което ще подобри обществения ред.

- Явно един кметски мандат не стига, за да се решат тези трупани с десетилетия проблеми. Ще поискате ли от старозагорци още един?

- За мен е важна оценката на хората – един кмет е силен, ако чувства подкрепата и одобрението на тези, които са го избрали. В държавата кметът е единствената фигура, заедно с президента, разбира се, която се избира персонално и хората очакват после да си изпълнява обещанията. На този етап смятам, че можем да продължим да работим заедно с гражданите на Стара Загора. Имаме програма, с която през следващите 4 години можем да осигурим развитието на града, да направим така, че да бъдат решени не всички, а голяма част от проблемите. Ще съобщя в аванс, че всеки момент очаквам за подобрение на градския транспорт да получим 30 млн. лв., а за междублоковите пространства в града – други 5 млн. Това означава нови автобуси и тролейбуси за Стара Загора.

CV
Живко Тодоров е роден на 21.IX.1981 г. в Стара Загора. Завършил е “Европеистика” в СУ “Св. Климент Охридски”. Работил е като експерт при изготвяне и управление на проекти за кандидатстване по програми на ЕС в община Стара Загора. През 2009 г. е избран за депутат от ГЕРБ. На 30 октомври 2011 г. става кмет на Стара Загора.

Ваньо СТОИЛОВ,
“24 часа”
#enl

бутони към социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн