Голям международен симпозиум за праисторическите жилища събира археолози от 7 страни в Стара Загора днес

STZAGORA.NET
*

*
Тридневен международен научен симпозиум на тема “Праисторическото жилище на Балканите през VI и V хил. пр.Хр. в профанен и сакрален контекст” започва в 19 часа днес (четвъртък) в Стара Загора със съдействието на Община Стара Загора. На него праисторици от България, Германия, Русия, Унгария, Сърбия, Австрия и Македония ще изнесат 22 научни доклада. Симпозиумът ще премине под научното ръководство на акад. проф. д.и.н. Васил Николов – един от големите наши специалисти по праистория и археология (вторият отляво на снимката), който е и негов организатор заедно със старозагорския праисторик Петър Калчев (вляво).

Стара Загора е домакин на симпозиума, тъй като на територията на града се намира една от големите археологически забележителности по обявената тема – двуетажната праисторическа къща в района на УМБАЛ “Киркович” (музей “Неолитни жилища”). За нея през 2013 г. Петър Калчев издаде книга под редакторството на Васил Николов. (Информацията за книгата – тук >>>>.) 

В Стара Загора са открити и 4 праисторически селищни могили. Международен симпозиум от този мащаб се провежда за втори път в Града на липите. През 2003 г. темата бе по-обща – за праисторията на Тракия, като оттогава насам изнесената на него фактология е обект на непрекъснати цитирания в научни трудове за Югоизточна Европа от изследователи от много страни на континента. Този път темата е фокусирана по-тясно – върху праисторическата къща от 6-тото хилядолетие пр.Хр., когато тя се е възприемала като микрокосмоса на тогавашния човек (средна възраст от 33 години при жените до 36 г. при мъжете) – с всичките й функции на микросвят, в който се е произвеждала и съхранявала храната, като център на социално-семейните обредни събития. Извън сакралната сфера на къщата са оставали само животните и земята на тогавашните хора, подчерта пред медиите в коментар по темата на симпозиума някоко часа преди началото му акад. Васил Николов.

Днешната българска територия, както и прилежащите зони на Централните Балкани – Северна Гърция, Македония и Сърбия, е районът, в който се заражда и развива европейската цивилизация преди 8000 години – през 6-то и 5-то хилядолетие пр.Хр. Стара Загора и Нова Загора са в центъра на това ядро на протоевропейската цивилизация. Следват две златни хилядолетия на развитие по българските земи, което е прекъснато от период на неблагоприятно засушаване на климата.

*
Свидетелство за отминалата епоха са двуетажните къщи от онова време, открити не само в Стара Загора, но и край Мурсалево (комплекс от няколко къщи) и край пазарджишкото село Капитан Димитриево (община Пещера). Тези достигащи до 9 метра височина и 50-60 квадратни метра площ постройки с първите в историята 30-градусови двускатни покриви, приютяващи няколко семейства, са имали в очите на тогавашните хора антропоморфни черти, били са възприемани като нещо живо и свято, като символ на женското начало (утробата). Неслучайно с приключването на жизнения цикъл на съответната къща тя е била преднамерено изгаряна ритуално в огромен огън, за разпалването на който е била изцяло запълвана с дървен материал.

*
За това свидетелстват огромните купчини от обгорели до лилаво парчета от дебелите глинени стени на изгорените къщи, намирани днес от археолозите. Те са били дебели по четвърт метър. Вдигали са ги чрез обмазка върху “арматура” от плет и върху 30-сантиметрови носещи дървени колони. Това не са били обикновени пожари, като при военен конфликт от онази епоха например (селищата са били разделени минимум на два рода), тъй като къщите са били в значителна степен “огнеупорни” заради глината, от която са били изградени. В тях просто не е имало нищо, което да гори. Но въпреки това те са били нарочно пълнени с дърва, включително и вторият етаж, като запаленият огън е достигал температура от 1200 градуса по Целзии. Кога точно, при настъпването на какви условия и обстоятелства е приключвал животът на праисторическата къща, засега не е установено категорично от учените.

Ритуалното опожаряване на неолитните къщи е една от темите, които ще бъдат най-широко разисквани на започващия в Стара Загора симпозиум. Специални доклади за него ще изнесат трима от участниците в него. Акцент в другите доклади ще бъде също така двуетажността на праисторическите къщи, каквато до момента е доказана само на територията на днешна България, както и сакралността на домовете, в противовес на материално-утилитарното им възприемане в следващите епохи, включително и днес. Обобщаващият доклад ще бъде изнесен от акад. Васил Николов.
#enl

бутони към социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн