Стара Загора отбеляза 8 април – Международния ден на ромите, с кръгла маса за образованието като ценност
- сряда, април 8, 2015, 15:09
- Община
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
*
С кръгла маса на тема “Образованието като ценност” Стара Загора отбеляза днес Световния ден на ромите – 8 април. Обсъждането се проведе в зала №2 на общината с участието на млади хора от Международния младежки център, Младежкия общински съвет, училищата на общината и Сдружение “Свят без граници”.
Кръглата маса бе открита от Пенка Чавдарова – началник-отдел “Образование, младежки дейности и спорт” в Община Стара Загора. “Ако ценност за 19 век е била земята, а за 20 век – парите, то за 21 век висшата стойност е интелектът, постигнат чрез образование. То е дефинирано като приоритет не само в България, но и в Европейския съюз и в целия свят” – отбеляза тя.
Ганчо Илиев, председател на Сдружение “Свят без граници”, припомни, че на 8 април се почитат жертвите на Холокоста, сред които са и 150 000 роми. Думата “ром” е с индийски произход и означава “човек”, жените се обръщат към мъжете си с нея, уточни той и направи кратка историческа ретроспекция на празника. Първият конгрес на ромите е проведен на 8 април 1971 г. край Лондон под егидата на Международния ромски комитет. На него е прието знамето и химнът на циганите (“Джелем, джелем”).
Синьото на знамето символизира небето, зеленото – земята, а колелото (чакрата) символизира номадския начин на живот и произход на ромската общност. От Първия конгрес насам започва трайна дискусия за проблемите на ромската общност в света. Приема се становище, че е нужно въвеждането на общ език за всички роми. 8 април – денят, в който е открит конгресът, се обявява за Международен ден на ромите. Чества се всяка година. През 1990 г. близо до Варшава се провежда 4-ят ромски когрес, със силно българско участие. На него е одобрена нова ромска азбука, обща за всички ромски диалекти, на базата на която се изготвя и ромският буквар.
Ромската общност в България се представлява от 21 нехомогенни групи в зависимост от занаят, етническа прослойка и вътрешни правила. На територията на община Стара Загора живеят три групи роми, които се самоопределят по своята културна идентичност, произход и религиозна принадлежност, сподели още Ганчо Илиев.
Пламена Иванова, младежки работник от Международния младежки център в Стара Загора, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство с донори Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, който работи с роми, представи на кръглата маса неговите дейности. Част от тях са семинари, дебати, конференции, обмяна на добри практики с други подобни центрове, клуб за международен обмен, междукултурен обмен и повишаване на диалога, компютърен клуб, сценично-визуални изкуства, фото- и видеоклуб, клуб за придобиване на практически умения в областта на готварство, сервитьорство, фризиране и други чисто професионално ориентирани дейности.
Към Международния младежки център, който това лято очаква да се нанесе в новата си сграда на място на бившето кино “Жельо Диманов” в Стара Загора, от януари 2014-та година работят петима младежки работници и двама ромски медиатори. Дейността им е ориентирана към фокус-група от 50 до 70 младежи на възраст от 15 до 29 години. Темите са социална солидарност, вяра в човешките права, справедливост, толерантност, образованието като ценност, учене през целия живот.
За отношението на ромите към образованието в рамките на днешната кръгла маса по темата Ганчо Иванов от “Свят без граници” съобщи, че е изготвено представително изследване сред 500 жители на старозагорския ромски квартал “Лозенец”, съобщи някои от открояващите се в него нагласи. 86 на сто от анкетираните родители са заявили, че децата им не ходят редовно на училище, вместо което помагат за издръжката на семействата си, като чупят орехи, събират кестени и други подобни дейности. Все по-висока е бариерата на езиковата несъвместимост – ромските ученици не говорят добре български, като децата в четвърти клас са на нивото на първокласници. Това води до масовото им отпадане от училище между пети и осми клас.
Има обаче и роми, които все по-ясно разбират значението на образованието и продължават да се обучават в университети. На кръглата маса бе показано видео с мнението на десетина от тях, студенти в Тракийския университет.
От “Свят без граници” обявиха, че и тази година отпускат две стипендии за роми – за най-успешен студент и за най-добре класирал се кандидатстудент. Сдружението предоставя и постоянна информация на желаещите да следват къде могат да учат, каква специалност да изберат, как да кандидатстват, колко ще им струва обучението. Всичко това – в противовес на отчайващото желание на 74 процента от младите роми като пораснат да станат сутеньори – заради охолния и лъскав живот с коли, пари и жени, а останалите – шофьори, полицаи и… пенсионери – по разбираеми причини.
От 16.00 часа днес в спортна зала „Иван Вазов” в Стара Загора ще се състои концерт, посветен на Световния празник на ромите 8 април. Ще участват музикални и танцови формации от училищата и детските градини в общината.
#