„Берое“ победи „Лудогорец“ с 2:1 в осминафинал за Купата на България

STZAGORA.NEТ

*

„Берое“ победи с 2:1 „Лудогорец“ в първия мач от осминафиналите в турнира за Купата на България, съобщи клубният сайт beroe.bg. Елиаш даде преднина за „зелените“ в 31-та минута с глава. С невероятен късмет Фабио Ешпиньо изравни от пряк свободен удар в 61-та минута, а Жуниор Мапуку отново изведе беройци напред в 71-та минута. Реваншът е след седмица.

Това бе първи официален мач и за двата отбора през годината, след като двубоите от осминафиналите бяха отложени за началото на пролетния дял заради участието на шампиона на България в Шампионската лига.

Спрямо последния мач между двата тима имаше по няколко промени и в двата състава. При „Берое“ новото попълнение Валдемар Боровский започна титуляр по десния бек, Крис Гади стартира като десен халф, докато нападението бе водено от Жуниор Мапуку. Георги Дерменджиев направи промяна на вратата, където започна Иван Чворович вместо болния Владислав Стоянов, в защита вместо Георги Терзиев действаше Александър Барт, а вместо Мисиджан по левия фланг започна Вандерсон.

Двата отбора започнаха без рискове в началните минути, като играта се водеше предимно в средата на терена. Реферът не бързаше и с картоните и подмина няколко по-груби нарушения на играчи на „Лудогорец“ в първите десетина минути.

В 9-та минута Крис Гади центрира към Салим Керкар, който стреля с глава от дъгата пред наказателното поле, но топката мина над вратата.

Марселиньо задържа в наказателното поле между трима, отвори си пространство и стреля в 11-та минута по диагонал от ъгъла на пеналта, но топката мина встрани от рамката.

В 14-та минута Козмин Моци задържа с ръка състезател в зелено в наказателното поле, след което го и събори. Ивайло Стоянов вместо да отсъди дузпа, отсъди фаул в атака.

Две минути по-късно Даниел Абало центрира отдясно, като Макенджиев увисна, но Иво Иванов подсигури добре и изчисти в корнер след центриране.

В 19-та минута след центриране на Веселин Пенев в наказателното поле топката бе продължена с глава към Елиаш, който също с глава я насочи добре към вратата. Чворович спаси, но и Емил Вангелов беше вдигнал флаг за засада, въпреки че играч на гостите игра последен с кълбото.

Последваха минути, в които разградчани задържаха повече играта пред наказателното поле на „Берое“, но така и не успяха да отправят удар, който наистина да застраши Макенджиев.

В 30-та минута Салим Керкар пое на скорост пред наказателното поле и пусна пас, успореден на голлинията за Жуниор Мапуку, но в последния момент Анисе успя с шпагат да изчисти в корнер. Салим Керкар центрира в малкия пеналт, където Елиаш се извиси над всички и с глава простреля останалия на голлинията Иван Чворович за 1:0.

В 34-ата минута Салим Керкар центрира от корнер в наказателното поле на гостите, но там липсваше играч на „Берое“, който да отправи директен удар с глава към вратата на Чворович и отбраната на „Лудогорец“ изчисти.

В последната минута на редовното време на първата част „Берое“ получи правото да изпълни пряк свободен удар на метър встрани от наказателното поле за нарушение на Вандерсон срещу Мапуку. Керкар пробва изненадващ директен изстрел по земя, но защитата на „Лудогорец“ изби.

„Лудогорец“ започна активно второто полувреме, но беройци не позволиха на шампионите да отправят опасен удар в началото на втората част.

В 49-та минута дълъг пас за Жуниор Мапуку бе отразен от Козмин Моци, който изчисти кълбото в ъглов удар. При последвалото центриране на Салим Керкар защитата на гостите се справи и изчисти.

Ивайло Стоянов отстрани от резервната скамейка помощник-треньора Левон Апкарян за бурна реакция при отсъждане на рефера в 52-та минута.

Малко след това Жуниор Кайсара стреля диагонално по земя, но топката премина на метър покрай рамката на вратата.

Елиаш получи топката на границата на наказателното поле в 56-та минута, задържа кълбото и стреля по диагонала, но кълбото се размина на сантиметри с целта.

В 61-та минута резултатът бе изравнен. Фабио Ешпиньо изпълни технично пряк свободен удар, така че топката попадна в горния десен ъгъл на вратата на Благой Макенджиев, останал изненадан в ситуацията – 1:1.

В 70-та минута Салим Керкар изпълни перфектно пряк свободен удар от двайсетина метра фронтално на вратата. Чворович обаче се намеси отлично и спаси.

В 71-та минута след грешка на Абел Анисе в центъра на терена Самир Аясс отне кълбото, намери по отличен начин намиращия се ъгъла на пеналта Жуниор Мапуку, който с прецизен удар оттам даде нова преднина на беройци - 2:1.

В 76-та минута нов удар на Жуниор Мапуку от далечна дистанция попадна право в ръцете на Иван Чворович.

Фабио Ешпиньо центрира от ъглов удар вляво от вратата на Макенджиев в 82-та минута, но след удара с глава на Козмин Моци отбраната на „Берое“ се справи и предотвратяви по-сериозна опасност.

Минута по-късно Самир Аясс се опита по хитър начин да изведе Георги Костадинов зад отбраната на гостите, но подаването на осмицата на беройци бе прекалено силно и топката попадна директно в ръцете на стража Чворович.

Само секунди след като се появи в игра, Станислав Костов можеше да сложи точка на спора. В 85-та минута Салим Керкар стреля от дистанция, Иван Чворович не отби по най-добрия начин и отново Костов стигна до кълбото и стреля от границата на малкия пеналт, като направи по-трудното, пращайки топката встрани от опразнената врата.

В първите секунди на добавеното време на втората част Марселиньо центрира, а Анисе стреля от границата на наказателното поле, но Македжиев се намеси блестящо и предотврати с тяло сигурен гол.

Йордан Минев стреля от дистанция в последната възможност за гостите през втората част, топката тупна коварно пред Макенджиев, който обаче после спаси.

Реваншът е след седмица, на 22 февруари от 15:30 часа на ст. „Лудогорец Арена“ в Разград.

„Берое“ (Стара Загора) – „Лудогорец 1945″ (Разград) 2:1

Голмайстори: 1:0 Елиаш 31′, 1:1 Фабио Ешпиньо 61′, 2:1 Жуниор Мапуку 71′

„Берое“: 22. Благой Макенджиев – 2. Валдемар Боровский, 6. Иво Иванов (к), 3. Владимир Зафиров, 28. Веселин Пенев – 27. Игор Джоман, 70. Георги Костадинов – 11. Крис Гади (63′ – 18. Атанас Зехиров), 21. Елиаш, 26. Салим Керкар – 30. Жуниор Мапуку (86′ – 9. Станислав Костов); неизползвани резерви: 1. Михаил Михайлов, 5. Танко Дяков, 15. Георги Динков, 7. Антон Огнянов; старши треньор: Петър Хубчев

„Лудогорец“: 91. Иван Чворович – 80. Жуниор Кайсара, 5. Александър Барт, 27. Козмин Моци, 25. Йордан Минев – 18. Светослав Дяков (к – до 28′) (29′ – 12. Анисе), 8. Фабио Ешпиньо – 17. Даниел Абало, 84. Марселиньо (от 29′ – к), 88. Вандерсон (63′ – 93. Върджил Мисиджан) – 9. Роман Безяк (42′ – 11. Жуниньо Кишада); неизползвани резерви: 21. Владислав Стоянов, 16. Браян Ангуло, 55. Георги Терзиев, 7. Михаил Александров; старши треньор: Георги Дерменджиев

Жълти картони:
Георги Костадинов (23′ – груб фаул), Елиаш (38′ – груб фаул), Жуниор Мапуку (45’+2′ – груб фаул), Иво Иванов (57′ – спречкване) [„Берое“]
Роман Безяк (22′ – груб фаул), Козмин Моци (33′ – груб фаул), Вандерсон (43′ – груб фаул), Марселиньо (57′ – спречкване) [„Лудогорец“]

Главен съдия: Ивайло Стоянов (Петрич)
Асистент съдии: Крум Стоилов (Благоевград), Емил Вангелов (Петрич)
Четвърти съдия: Георги Кабаков (Пловдив)
Дежурен делегат: Неделчо Михайлов (София)
Съдийски наблюдател: Петър Петров (Велико Търново)
Стадион: „Берое“, Стара Загора

Още по темата: Старши треньорът Петър Хубчев след края на мача: “Отборът е добре, но имаме още върху какво да работим”