Близо 5000 старозагорци посетиха изложбата „Жул Паскин – От Видин до Париж“

STZAGORA.NET

В продължение на десет дни близо 5000 старозагорци посетиха изложбата „Жул Паскин – От Видин до Париж“ и успяха да видят 114 творби, които маркират гения на един забележителен майстор на рисунката и живописта, както и целия му живот – от 1905 г., до смъртта му през 1930 г. Мнозина дойдоха снощи в залите на Градската художествена галерия, за последна среща с един от най-известните и обичани творци на европейския и световния авангард, който въпреки че живее за кратко в България, през целия си живот се счита за българин.

Притежание на частни колекции от Париж, Люксембург, Осло, на художествени галерии в Париж, Тел Авив и Лондон, някои от експонираните произведения никога не са били показвани пред широката публика. Това е първата по рода си толкова представителна и мащабна изложба на Паскин в съвременния художествен живот на България.

„Стара Загора и Художествената галерия имаха честта тази изложба да бъде тук. Тя е лелеяната мечта на мнозина да се срещнат с духа на един от най-освободените майстори на изобразителното изкуство в Европа и света“, отбеляза директорът на галерията доц. д-р Марин Добрев. По думите му, Паскин носи изумителния устрем на една душа, която не може да бъде спряна от прегради и съобразности, той е художник, който цял живот рисува душата си и нейната драма.

Той отправи благодарности на организаторите – Посолството на Франция и Френския институт в България, куратора на изложбата Давид Вейзман – аташе по културата към френското посолство, Том Грог и Розмари Наполитано от Комитет „Паскин“, Банка ДСК, Групама застраховане, всички колекционери, които са предоставили картините и др.

След София, Варна, Бургас и Пловдив, Стара Загора е градът, в който завърши това безкрайно интересно, много емоционално и чисто духовно пътуване на Жул Паскин в страната. За закриването му снощи пристигна посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, придружен от съпругата си. „Тази галерия, в която има слънце, но няма сянка, посетих за първи път преди три месеца. Тогава видях много хубави картини на български художници, но сега тук е най-добрата изложба, която сме виждали на Паскин в България. Той е знак на връзката между нашите две страни, един истински европейски художник, който постави най-хубавото начало на моята мисия в България“, заяви дипломатът.

Благодарности от името на домакините – Община Стара Загора, отправи и зам.-кметът Иванка Сотирова, която изтъкна, че „знаменателното събитие, едно от най-уважените и посещавани, е част от поредицата франкофонски празници в Стара Загора“. Тя отбеляза още, че културното наследство на Стара Загора се нуждае да бъде припознато. „Даденостите на България не са само в София. Ние съхраняваме знаменателно наследство и се радваме, че част от експонатите на Регионалния исторически музей са избрани за гостуват в Лувъра“, заяви още зам.-кметът. На закриването присъства и председателят на ОбС Емил Христов.

Емблематичен художник от Парижката школа, Жул Паскин е роден като Юлиус Мордекай Пинкас на 31 март 1885 г. във Видин. През 1892 г. семейството се установява в Букурещ. Паскин завършва гимназия във Виена. Между 1902 и 1905 г. посещава художествени академии във Виена, Будапеща, Мюнхен и Берлин. Работи за списание „Симплицисимус”, издавано в Мюнхен. През 1905 г. се установява в Париж, където среща и бъдещата си съпруга Ермин Давид. През 1907 г. организира първата си самостоятелна изложба в галерията на Паул Касирер в Берлин. През 1914 г. заминава за Ню Йорк, живее там до 1920 г., пътува до Южните щати и Куба. Заминава отново за Париж, където се установява окончателно до края на живота си. Самоубива се в ателието си през 1930 г., убеден, че е достигнал границите на своята творческа креативност.
#kmb

социални мрежи


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн