Симпатизанти на АБВ се срещнаха и разговаряха в Стара Загора с кандидата за евродепутат Нина Найденова
- четвъртък, април 10, 2014, 23:45
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Кандидатът за евродепутат от листата на АБВ Нина Найденова се срещна и разговаря днес в Стара Загора с граждани и симпатизанти на движението по теми, свързани с предстоящите избори за Европейски парламент. Тя бе представена от д-р Евгений Желев – един от съучредителите на АБВ, бивш здравен министър и два мандата кмет на Стара Загора.
“АБВ е алтернативата за младите хора, за работещите хора. Движението е алтернатива и на задкулисието в политиката, на непрозрачния начин, по който се случват нещата през всичките 24 години на прехода. За мен АБВ е начин на правене на политика с последователност, с дългосрочи стратегии” – каза Нина Найденова пред аудиторията, по-голямата част от която бяха млади хора, започващи сега професионалния си път и търсещи отговори на трудните въпроси, пред които е изправено обществото ни след четвърт век демократично развитие.
По-рано през деня Нина Найденова сподели, че качественото усвояване на европейските средства е от ключово значение, тъй като може да подпомогне значително България в осъществяването на някои от най-належащите реформи в икономиката, здравеопазването и образованието. “Еврофондовете са ключови за България. Към момента реална опасност за тяхното спиране не съществува. Друг е въпросът, че по усвояването им трябва да се направи нещо ключово – да се премахне бюрокрацията. Процедурите у нас са прекалено усложнени. Хората просто не успяват да кандидатстват по европрограмите и това е причината да не усвояваме достатъчно евросредства”, каза Найденова.
На свой ред като встъпление към оживената дискусия в Стара Загора д-р Евгений Желев заяви: “Преходът мина сравнително мирно, но за сметка на това се натрупа много омраза. АБВ се роди именно затова – да създадем и предложим друг тип отношения между партиите, структурите и хората, които да благоприятстват решаването на основните проблеми, стоящи пред България: демографската криза, здравеопазването, образованието. Живеем във време, в което идеологемите са неработещи, което изисква от нас да търсим практически решения и национален консенсус на основата на интелектуалния капацитет на цялата нация. АБВ има подготвени политики за това и те ще бъдат огласени в предстоящата активна част на предизборната кампания” – каза още д-р Желев.
В разговора се включиха представители на по-опитното поколение като Енчо Енев – дългогодишен стопански ръководител на водещи старозагорски фирми и активен участник в политическите процеси през последните години, който коментира социалната база на АБВ като движение, позиционирано в център-лявото пространство на политическия спектър, Марко Марков – представител на ромската етническа общност и др., както и група млади старозагорци, заявяващи последователно през последните години с активната си гражданска позиция намерения за пълноценно участие в обществено-политическите процеси у нас.
Един от младите – Борил Делчинов, ученик от 11 клас в колеж във Великобритания (на 6-тата снимка), сподели впечатленията си от образователната система на Острова, базирана върху синергията между обучение и практика, и предложи и у нас по английски модел да бъде редуциран броят на изучаваните от младите хора специалности в завършващата част на образованието им, с цел по-добра специализация и по-бърза адаптация към професионалната сфера.
В хода на дискусията бяха изказани и следните тези:
* Преходът обърка понятията ляво-дясно. Десните партии се държат като левичари, а левите правят дясна политика
* АБВ не търси електорат само от БСП. Лявото пространство у нас е разпокъсано, необединено. Но то е и достатъчно широко, с възможности за обединяване на един голям потенциал. При спазването на определени условия, разбира се.
* Сред водачите на отделните партийни листи – Ивайло Калфин, Сергей Станишев, Николай Бареков, Искра Михайлова, Меглена Кунева и др., избирателите могат да посочат на практика мажоритарно онази личност, която смятат, че ще ги представлява най-добре в Европарламента.
* Социологическите проучвания не формират най-точната представа за моментното електорално влияние на отделните партии, а по-скоро са инструмент за формиране на нагласи сред избирателите. АБВ в момента разчита на между 7 и 10%, като решаващи ще бъдат оставащите 45 дни до изборите.
* Ако широко прокламираната реиндустриализация у нас е замислена като реанимация на съсипани предприятия, по-добре без нея.
* Българското висше образование на практика подготвя лекари “за износ” на запад. При 450 лекари, завършваши всяка година, броят на напусналите страната е равен на целия завършващ випуск.
Срещата завърши с поднасянето на букет на Нина Найденова от младите симпатизанти на АБВ, както и с обща снимка за спомен:
#