Уникални артефакти от РИМ-Стара Загора се реставрират в Германия

STZAGORA.NET

Римо-германският музей в Майнц, Германия

Двадесет и седем предмета от отбранително и нападателно въоръжение на късноантичен воин-федерат от IV-V-VI в., открити през 2004 г. при разкопките на автомагистрала “Тракия”, са изпратени в края на месец февруари за реставрация в Римо-германския музей в гр. Майнц, Германия. Това съобщи днес пред медиите директорът на Регионалния исторически музей в Стара Загора д-р Ангел Динев (в средата на първата снимка).

Всички разходи се поемат от чуждестранния партньор, с когото РИМ – Стара Загора поддържа ползотворно сътрудничество в продължение на цяло десетилетие.

Движимите културни ценности са от полевия фонд на отдел “Средновековна археология” при РИМ. Най-атрактивен сред тях е железният шлем на воина, който веднъж вече е бил реставриран там през 2009 г., но е получил неочаквани увреждания заради недобро пакетиране от страна на придружаващите го сътрудници на нашия музей по време на обратния му транспорт към България.

Реставрацията е безплатна, срещу разрешение от наша страна Римо-германският музей да направи точни копия на артефактите, които да обогатят колекцията му, разказа гл.ас.Петър Калчев (вляво на първата снимка), който преди години е осъществил първите контакти. 70% от експозицията на музея се състои от подобни копия на ценни артефакти от републиканския и имперския период на Рим, свидетелстващи за култовете, въоръжението и границите му от Античността до Средновековието. Лабораторията на музея разполага с всевъзможна апаратура, улесняваща реставрационните дейности, и е най-голямата в Европа. Само в нея работят 48 специалисти.

Част от немските специалисти, извършили първата реставрация през 2009 г.

Град Майнц се намира на брега на река Рейн, която е разделяла Римската империя през II в. от многобройните германски и други варварски племена.

Изпратените за реставрация артефакти – шлемът от свързани помежду си малки ламели, разпаднал се на няколко парчета, връх на копие, стрела, бронзова тока, апликации към ризницата, кожена торбичка с няколко кремъка, костена дръжка от нож, железни скоби, пирони и др., са добити в района на многослойния обект Карасура (римска крайпътна станция по трасето на античния аналог на днешната магистрала “Тракия” с три порти, 10 кули и пр.) източно от Чирпан, на който 10 години след 1981 г. е работила българо-немска археологическа експедиция.

36 гроба от 112 в Карасура са от V-VI в. Най-богат е гроб №82. При първоначалното изпращане на находки за реставрация в Майнц през 2009 г. са били пратени само шлемът, ризницата и едно копие. Сега обаче немските реставратори са помолили да работят с комплектованата находка от целия гроб, допълни ас.Мария Камишева, археолог от Регионалния исторически музей в Стара Загора (вдясно на първата снимка). След завършването на реставрацията на находката ще последва съвместна публикация за нея на двата музея в германските специализирани издания, и артефактите ще бъдат изложени за известен период за разглеждане в Римо-германския музей, след което ще бъде върната в Стара Загора.
#kmb

споделяне в социални мрежи


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн