Предстоящо: В петък, 4 октомври – Нощ на прилепите в Стара Загора

STZAGORA.NET
Събитието ще се проведе от 17,00 до 20,00 часа в Градската градина, съобщиха от Зелени Балкани.

Ще имате възможност да:
- разгледате изложби с фотоси и интересна информация за прилепите;
- да участвате в разходка с ултразвуков детектор;
- да гледате филми за прилепите;
- да гледате мултимедийни презентации за прилепи;
- децата ще могат да участват във викторини и игри;
- артистични ателиета за децата – оригами, оцветяване, рисуване, декупаж, рисуване на балони, други….

Събитието е част от Национална кампания за отбелязване на Международната нощ на прилепите – 2013 г. в България. Кампанията се осъществява с подкрепата на ПУДООС/МОСВ и включва събитие в 12 града – София, Стара Загора, Пловдив, Поморие, Бургас, Шумен, Кнежа, Враца, Ловеч, Русе и др., с участието на над 20 организации и институции.

Повече за инициативата:
Отбелязана за първи път през 1990 г. във Франция и Полша, днес Европейската нощ на прилепите се организира в повече от 30 държави, сред които и България. През 2012 г., за първи път към събитието се присъединиха и САЩ, Филипините, Азербайджан, Израел, Тунис, Украйна и Ливан. С това Нощта на прилепите се превръща в международна проява, надхвърляща мащабите на „Стария континент“, която цели да запознае повече хора с уникалния начин на живот и голямата значимост на едни от най-интересните животни на планетата – прилепите. През 2013 г. България отбелязва Нощта на прилепите за 17-ти път.

НЯКОИ ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ПРИЛЕПИТЕ:

В света има близо 1100 вида прилепи, т.е. 1/4 от бозайниците могат да летят! Това е най-процъфтяващата група бозайници.

Прилепите обитават всички континенти с изключение на Антарктида, най-северните части на Европа, Азия и Америка и някои отдалечени острови.

Прилепите съществуват от 55 милиона години, а човекът – едва от 50 000 години (или те са на Земята 1100 пъти по-дълго от нас!)

Прилепите се ориентират в тъмното с помощта на ултразвук – нашият слух долавя звуци от близо 20Hz до 15 – 20 kHz (в зависимост от възрастта на човека). За сравнение, някои прилепи могат да чуват звуци с честота над 110 kHz.

Прилепите са бозайници, което означава, че раждат живи своите малки и ги хранят с мляко, а телата им са покрити с козина.

Прилепите не са гризачи, въпреки че външно приличат на такива и някои хора ги наричат “летящи мишки”.

Прилепите унищожават огромни количества насекоми, много от които са вредители. Едно малко кафяво прилепче, което тежи около 5 гр, изяжда 3000 насекоми на вечер и само за един час може да изяде 1200 комара!!!

Прилепите могат да изядат до 1/3 от собственото си тегло за една нощ. Едрите прилепи в България тежат средно по 20–30 гр, което означава, че една колония от 300 индивида за едно лято поглъща около 550 кг насекоми. За една нощ това са приблизително поне 20 000 комари, бръмбари, пеперуди и други насекоми, голяма част от които се считат за вредители.

Прилепите се размножават много по-бавно от други видове със сходни размери. Например, гризачите могат да раждат до десет малки ипо няколко поколения в сезон. Прилепите раждат по едно-две малки, освен това не всички женски участват в размножаването. Това ги прави много уязмими като видове.

Прилепите спят зимен сън – през зимата те изпадат в т.нар. хибернация или зимен сън. Температурата на тялото им спада и те стават неподвижни. Енергийните разходи намаляват до 100 пъти. По време на зимния сън пулсът на прилепите е от 10 до 80 удара в минута, докато нормално е 250-450 удара в минута (до 1000 по време на полет).

Най-“старият” прилеп, чиято възраст е установена от човека е на над 41 г.! Това е рекорд за малък бозайник в света /той тежи едва 6-7 грама преди хибернацията/. Учените твърдят, че прилепите живеят 9,8 пъти по-дълго отколкото е нормално за бозайници с техните размери.

Макар да не ги забелязваме, прилепите живеят навсякъде около нас – във фугите на панелните блокове, под керемидите, под первазите, в хралупи или под кората на дърветата в парковете, в тавани и пр. Това “съжителство” е полезно и по никакъв начин не вреди на хората.
Всички видове прилепи са защитени от закона!!! Никой не може да убива или наранява прилепи, нито да ги прогонва от местата, в които живеят. Прилепите могат да се улавят само с научни и природозащитни цели и само от определени хора, които имат издадено разрешително за това!!!
Прилепите са уязвими и застрашени видове!

Близо 25% от всички видове прилепи са застрашени от изчезване. Поне 12 вида са окончателно заличени от лицето на Земята, вследствие на човешката дейност. Изчезването на всеки вид има съществени последици, които рано или късно пряко рефлектират върху човека или стопански значими за него видове.
В цяла Европа популациите на прилепите намаляват заради унищожаването на старите гори, интензивното земеделие, включващо използването на много хербициди, безпокойството в пещерите и прочие!

Прилепите са интересни и тайнствени!
Те са редки и защитени видове и са изключително полезни!
Помогнете за тяхното опазване! – призовават от Зелени Балкани.
#enl

бутони за споделяне


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн