„Живи човешки съкровища“ се изявяват на сцената на събора „Богородична стъпка“ край Стара Загора
- събота, август 10, 2013, 17:32
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Най-добре представилите се фолклорни певчески и танцови формации, както и индивидуални изпълнители от цялата страна, ще получат 40 плакета „Богородична стъпка“ на започналия днес на Старозагорските минерални бани едноименен национален тракийски фолклорен събор. Ще бъде излъчен и носител на специалната награда на кмета на Община Стара Загора – основен организатор на проявата. В официалното откриване днес участваха председателят на Общинския съвет в Стара Загора Емил Христов, зам.-кметът Иванка Сотирова, народни представители от Старозагорския избирателен район, председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов и др.
По инициатива на Министерството на културата и Община Стара Загора в програмата за първи път се представят 4 групи, вписани в националната представителна листа на нематериалното културно наследство „Живи човешки съкровища – България“. Това са Певческа група „Добърски баби“ с художествен ръководител Смилена Попова, Групата за народни обичаи и ритуали от с. Кошов, Русенско, с худ. ръководител Атанас Атанасов, Групата за народни обичаи и ритуали „Юпер“ от с. Юпер, Разградско, с худ. ръководител Даринка Пенева и Фолклорен ансамбъл „Момин проход“ от едноименния град с худ. ръководител Бойка Кичукова.
Поради големия интерес осмото издание на събора за първи път тази година се провежда в два дни – 10 и 11 август. От цялата страна край Стара Загора се събраха над 4000 певци, инструменталисти, фолклористи, танцьори, майстори-занаятчии и гости.
Участниците се изявяват на две големи сцени, разположени под дебелите и прохладни сенки на парка в центъра на курорта. Край езерото е изграден автентичен селски двор, който представя начина на живот в българското село. Там в естествени условия се показват различни форми на общуване като седянка, раздумка, меджия и традиционни обичаи. Над 30 занаятчии и още толкова търговци са разположили произведенията си на алеята пред минералната баня и улицата на север от нея.
Целта на събора е да подпомогне съхраняването на българските народни традиции и обичаи – извор на непреходната сила на българския корен и дух, носещи посланията на националната ни култура.
Участниците и гостите на събора през целия ден посещават и природния феномен “Богородична стъпка“ в северните покрайнини на курорта.
На първа сцена в 18.30 ч. започва празничен концерт по повод 110 години от Илинденско-преображенското въстание със специалното участие на Младежки хор „Золотая лира“ от гр. Самара, Русия.
Организаторите са подготвили още Детски пленер „Майсторете, ръчички, за радост на всички“, „Костюмът от нас – фотото от вас“ – кът снимка за спомен, демонстрация и разучаване на фолклорни танци и други.
Изпълнителите ще оценява 6-членно жури с председател проф. д-р Лозанка Пейчева – директор на Института по фолклористика и етнология с Етнографски музей при БАН.
#