Космическото време днес – 5 август/09ч45мин: Геомагнитна буря
- понеделник, август 5, 2013, 13:12
- Екология
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
ГЕОФИЗИЧНА АКТИВНОСТ
През изминалото денонощие геомагнитната обстановка се активизира до ниво на малка среднопланетарна геомагнитна буря (Kp=5; бал G1), съобщи доц.д-р Борис Комитов в HELIOTARAXY.COM. Среднопланетарният 3-часов геомагнитен Kp-индекс достигна бал 5 на два пъти през последните 24 часа – веднъж вчера между 18 и 21 ч българско време и втори път рано тази сутрин между 3ч и 6ч. Впоследствие Kp спадна на 4, т.е. до ниво на суббуря (геомагнитно смущение). Над България геомагнитната обстановка също се активизира. Вчера между 18 и 21 часа българско време местният K-индекс в Панагюрище достигна 5. Впоследствие активността спадна в продължение на шест часа, за да достигне ниво на суббуря (K=4) между 3 и 6 часа сутринта. Активизирането на земното магнитно поле е свързано с нова слънчева коронална дупка в геоефективна позиция.
Потокът на слънчевите протони с висока енергия (E=>10 MeV;СЕЧ) на геостационарна орбита беше в рамките на обичайния фон.
За утре (6 август) се очаква геомагнитната обстановка да бъде между спокойна и смутена. На 7 август геомагнитната обстановка ще бъде спокойна. Вероятността за геомагнитни смущения на средни ширини за утре е 20%, а на 7 август ще бъде 10%. (Напомняме обаче, че според модела на слънчевия вятър от 3 юли, направен с помощта на програмата ENLIL, днес до Земята трябва да достигне плазмен облак, изхвърлен от Слънцето в резултат от избухване на протуберанс. Според модела на космическия център Годдард това няма да се случи.) В рамките на 3-дневната прогноза (5, 6 и 7 август) радиационната обстановка в околностите на Земята ще остане спокойна.
СЛЪНЧЕВА АКТИВНОСТ
През изминалото денонощие слънчевата активност беше много ниска. Имаше няколко изригвания от клас B. Слънчевият рентгенов поток поддържа средно ниво около B2.5 през последните часове. На слънчения диск има 5 регистрирани групи петна. В северното полукълбо са групите петна 1801, 1808 и 1809. В южното полукълбо са групите 1806 и 1812. Преобладава петнообразуването в северното полукълбо. Боулдърското число е 75. По наша груба оценка Волфовото число е около 60. Слънчевият радиоиндекс F10.7 е 105. Скоростта на слънчевия вятър в околностите на Земята е около 570 км/с.
В рамките на 3-дневната прогноза (5, 6 и 7 август) слънчевата активност ще бъде много ниска. Вероятността за изригване от средния мощностен клас M е по 5% на ден. Вероятността за изригване от мощния клас X, както и за протонно {СЕЧ) изригване е пренебрежима. Слънчевият радиоиндекс F10.7 утре и на 7 август ще бъде около 105.
#