В Стара Загора е записана една от най-славните страници на българската космонавтика, припомни вторият български космонавт Александър Александров по повод 25-та годишнина от полета си

STZAGORA.NET

В Стара Загора е записана една от най-славните страници на българската космонавтика, припомни вторият български космонавт Александър Александров по повод 25-та годишнина от втория българо-руски космически полет, която се отбелязва днес с програма в областния град. През 1988 г. България „изстрелва” в космоса първите си прибори и апаратура собствена разработка, което я прави 18-та космическа държава в света, а участието на Александров (в средата на първата снимка) в българо-руския космически полет я поставя на 6-та позиция сред регистрираните 160 държави със собствени космонавти.

С грамота и почетен плакет на Института за космически изследвания и технологии бе удостоен днес кметът на Стара Загора Живко Тодоров, по повод 25-та годишнина от полета на летеца-космонавт Александър Александров и изпълнението на научната програма „Шипка“. Това стана по време на среща в Община Стара Загора с участието на втория български космонавт, директора на ИКИТ-БАН проф. Петър Гецов (вляво на първата снимка) и доц.д-р Алексей Стоев, който ръководи старозагорския филиал на института (вдясно на втората снимка).

От името на кмета отличията прие зам.-кметът Иванка Сотирова, която благодари на гостите, че са припомнили значимостта на Стара Загора за космическата наука. Преди 25 г. градът заема водещо място в сферата на информационните технологии и с разработения тогава от старозагорските учени научен прибор „Паралакс-Загорка” се изследва физиката на околоземното пространство, при което се определя вертикалното разпределение на светенето на земната атмосфера. Участието му в проекта „Шипка“ предопределя важното място на старозагорския филиал за осъществяването на добрата подготовка на втория български космонавт, изпращането в космоса на 9 апаратури и провеждането на над 50 експеримента на международната космическа станция „Мир”с тях, призна ген. Александър Александров. Според него отделените средства за космическа апаратура са спомогнали за развитие на икономиката, чрез внедряването им в различни производства впоследствие.

“Паралакс – Загорка” е разработен от колектив от специалисти с научни ръководители ст. н. с. Ненчо Петков и н. с. Красимир Кънев. Проектът е връх на технологиите за времето си, той съчетава най-добрата оптика, матрици, монтиране, софтуер и хардуер, а благодарение на старозагорския екип е разработена космическа програма „Шипка“ и е подготвен вторият български космонавт, подчерта проф. Петър Гецов. Той каза още, че за да има трети космонавт в България е необходима стабилност, икономически потенциал, развита наука и политическа воля. Вложеното в космическите програми като знания и образование, се връща под формата на самочувствие и престиж. Дълбоко държавен и важен е въпросът за развитие на космическите технологии. Така науката участва в международното разпределение на труда, убеден е професорът.

Той съобщи че от десетина години, най-напред по договор с Община Стара Загора, а после с Министерството на отбраната се извършва космически мониторинг на полигона „Змейово“. Чрез инструментална и обективна информация, по категоричен начин, е доказано, че проблемите със замърсяването на въздуха над Стара Загора, не идват от военния обект, а от комплекса „Марица Изток“, от времето, когато все още не действат сероочистващите инсталации, от автомобилния поток и използването на твърдо гориво за бита.

Зам.-кметът Иванка Сотирова връчи паметни знаци с герба на Стара Загора на гостите и ги увери, че имат подкрепата на общината за обединяване на усилията за членство на България в Международната космическа агенция, в която в момента сме със статут на наблюдатели. Проф. Гецов съобщи, че за това са необходими 1,6 млн евро, но никое от правителствата през последните 23 години не ги е отделило за целта, а това не дава шансове да изпратим трети българин в околоземната орбита.

От 18.30 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески” ще се проведе Юбилейно събрание по повод 25-та годишнина от космическия полет на Александър Александров и реализирането на програмата „Шипка”, разработена в ИКИ – БАН. Предвидени са доклади на Александър Александров, проф. Петър Гецов за космическия полет и научната програма „Шипка”, както и прожекция на филми за полета и за Международната космическа станция.
#kmb

бутон за сайт


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн