“Берое” се наложи в “Битката за Тракия” с 2:1 над “Ботев” Пловдив

“Берое” за пореден път взе една от срещите носещи най-голям заряд – съперничеството с “Ботев” (Пловдив), по-известно като “Битката за Тракия”. Венцислав Христов откри в 4-ата минута, а Георги Андонов покачи на 2:0 в 16-ата. Вандер отбеляза голът за “Ботев” в 65-ата минута на мача.

Преди мача феновете на “Берое” показаха красива хореография, която включваше огромно знаме 600 кв. м. на което бе изобразен беройски ултрас и един от символите на град Стара Загора – Самарското знаме. Под него с големи букви беше изписано ZARA BOYS.

“Берое” започна изключително активно мача и нанесе своя удар още в 4-ата минута. Венцислав Христов бе изпуснат от Ангел Рахов и след страхотен индивидуален рейд отправи точен шут покрай Страховляк за 1:0.

В 10-ата минута Борис Галчев изпълни пряк свободен удар от 25-26 метра фронтално на вратата. Топката обаче прелетя на 50-60 см над рамката.

В 16-ата минута Амир Саюд изпрати ювелирен пас към Георги Андонов зад Йордан Христов и за бившият футболист на “Ботев” не остана нищо друго освен да накаже родния си тим за 2:0.

Последваха минути на равностойна игра, в който гостите поеха инициативата, а “Берое” се организира добре в защита и организираше контраатаки.

В 27-ата минута на мача съдията Вихрен Манев спести червен картон за Луис Педро който изрита без топка паднали на земята Пламен Крумов.

В 30-ата минута Луис Педро пробва нещо средно между удар и центриране по земя от ъгъла на наказателното поле в дясно по атаката на “Ботев” към далечния ъгъл на вратата. Топката мина покрай рамката, а на Иван Цветков не стигнаха сантиметри да я засече преди да излезе в аут.

Отново Луис Педро се измъкна от защитата в 38-ата минута и подаде назад към Мариян Огнянов който е на метър пред наказателното поле. Играчът от Лом стреля, Караджов успя да засече с върха на пръстите си и топката срещна напречната греда, а след това Зафиров изчисти от голлинията.

В 39-ата минута Вандер Виейра стреля от метър пред наказателното поле, но прати топката далеч встрани от целта.

Две минути по-късно Вандер напредна от ляво и стреля към вратата, справяйки се с Пламен Крумов и Алберто Лоузейро. Иван Караджов успя да избие напред, а защитниците внимаваха и изчистиха.

След почивката Вандер отправи добър удар в 53-ата минута, но топката мина покрай вратата.

В 60-ата минута Игор Джоман комбинира с Георги Андонов край тъч линията. Андонов отново пусна за Джоман в наказателното поле и французинът стреля, но топката мина на сантиметри покрай страничния стълб.

Гостите стигнаха до гол в 65-ата минута на мача. След заучено изпълнение от пряк свободен удар в ляво по атаката на гостите. Топката бе върната назад, а играч на “Ботев” не успя да засече и кълбото попадна във Вандер в дъгата пред наказателното поле. Той стреля много правилно и прати топката във вратата за 2:1.

В 73-ата минута Елио Мартинс стреля от 25 метра фронтално на вратата, топката се топна пред Страховяк, но не успява да го застраши по-сериозно.

Десет минути преди края на мача Станислав Костов и Иван Цветков на два пъти си подадоха добре топката и в крайна сметка Цветков отправи удар, но Караджов внимаваше и улови.

В 83-ата минута Георги Андонов стреля от пряк свободен удар на 24 метра фронтално на вратата. Страховяк не успя да хване първо топката и я изпусна, но след това улови.

В 86-ата минута Венцислав Христов проби от дясно и стреля от наказателното поле с левия крак. Стаховяк със сетни усилия успя да избие, но Георги Андонов не се ориентира по най-добрия начин и кълбото му е отнето от вратаря, а страничният арбитър бе вдигнал и флага за засада.

В 89-ата минута Алберто Лоузейро се контузи нелепо след като Георги Андонов падна на крака му. Наложи се да влиза носилка, а съдията му вдигна втори жълт картон и съответно червен за бавене на времето.

В първата минута на добавеното време Тодор Неделев центрира за Станислав Костов, който вкарва топката в мрежата, но бе отсъдена напълно редовна засада.

Така “Берое” взе “Битката за Тракия”. Следващият мач на “зелените” в News7 футболно първенство е идната неделя срещу “Монтана” от 17:00 часа.

“Берое” (Стара Загора) – “Ботев” (Пловдив) 2:1

Голмайстори: 1:0 Венцислав Христов 4′, 2:0 Георги Андонов 16′, 2:1 Вандер 65′

“Берое” (Стара Загора): 73. Иван Караджов – 17. Пламен Крумов, 6. Иво Иванов, 3. Владимир Зафиров, 28. Веселин Пенев – 8. Алберто Лоузейро – 88. Давид Каядо, 29. Елио Мартинс (75′ – 11. Дончо Атанасов), 71. Амир Саюд (51′ – 27. Игор Джоман), 7. Георги Андонов (к) – 10. Венцислав Христов; неизползвани резерви: 1. Теодор Скорчев, 2. Здравко Илиев, 15. Георги Динков, 77. Педро Еуженио, 70. Джери Ситое; старши-треньор: Петър Хубчев

“Ботев” (Пловдив): 1. Адам Стаховяк, 11. Йордан Христов, 5. Бобан Грънчаров, 55. Ангел Рахов, 15. Марлон Перейра (78′ – 14. Веселин Минев), 16. Томаш Иршак (78′ – 18. Станислав Костов), 71. Борис Галчев, 9. Луис Педро, 7. Мариян Огнянов, 10. Вандер, 19. Иван Цветков (к); неизползвани резерви: 30. Росен Андонов, 26. Артур Енрике, 6. Костадин Дяков, 13. Николай Павлов, 8. Тодор Неделев; старши-треньор: Станимир Стоилов

Жълти картони: Алберто Лоузейро (28′ – спречкване), Пламен Крумов (45′+1? – груб фаул), Алберто Лоузейро (89′ – бавене на играта) ["Берое"]; Луис Педро (28′ – груб фаул), Бобан Грънчаров (44′ – груб фаул), Борис Галчев (57′ – груб фаул), Веселин Минев (82′ – груб фаул) ["Ботев"]

Червени картони: Алберто Лоузейро (89? – втори жълт картон) ["Берое:]

Главен съдия: Вихрен Манев (София)
Помощник-съдии: Иво Колев (София), Пламен Георгиев (Плевен)