Ректорът на Тракийския университет проф. Иван Станков е новият министър на земеделието и храните в служебното правителство на Марин Райков

STZAGORA.NET

Проф. Иван Станков

Сред министрите в представения преди малко от президента Росен Плевнелиев служебен кабинет, който ще управлява страната през следващите месеци, е и ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф. Иван Станков. Той става министър на земеделието и храните.

По данни на сайта на ТПП – Стара Загора проф. д.с.н. Иван Станков е роден през 1948 г. в с. Ружица, област Ямбол. Завършил е “Зоотехниха” в Селскостопанската академия в София. От 1973 до 1979 г. работи като зоотехник в община Болярово, област Ямбол. През 1979 г. след спечелен конкурс започва работа като асистент в тогавашния Зооотехнически факултет към ВИЗВМ – Стара Загора. От 1990 до 1997 г.е зам.-декан, а от 1999 до 2007 г. е декан на Аграрния факултет. От 2007 г. е ректор на Тракийския университет в Стара Загора. Преподава дисциплините животновъдство, производствен мениджмънт в животновъдството, както и овцевъдство и козевъдство. Научните му разработки наброяват над 200 научни труда, книги, монографии и популярни статии. Член е на няколко съвета и комисии – научни, управителни, Национален млечен борд и др. От месец декември 2009 г. е избран за председател на Националния млечен борд.

Във визитката на проф.Станков в сайта на Тракийския университет е записано, че той е член на Съвета на ректорите на висшите училища в България, член на Балканската федерация по животновъдство, член на Управителния съвет на БАНИ, член на Управителния съвет на Селскостопанска академия, на Консултативния съвет към МЗХ и на Научения съвет на Аграрния факултет при Тракийския университет в Стара Загора. По данни на сайта stznews.bg, в материал на Христо Христов се съобщава, че проф. Станков е специализирал в аграрния колеж „Харпър Адамс” (Англия) и в университета на град Дижон (Франция). Проф. Иван Станков е втори мандат ректор на Тракийския университет. През 2007-2008 г. е бил общински съветник от БСП в Стара Загора. Член е на епархийския съвет при Старозагорската митрополия. Като такъв наскоро взе участие в църковно-народния събор, на който бе избран новият български патриарх Неофит.

Служебният премиер Марин Райков по данни на сайта novinite.bg е роден във Вашингтон, САЩ, на 17 декември 1960 г. Син е на Райко Николов. По онова време баща му започва своята дипломатическа кариера като прес- и културно аташе в българското посолство в САЩ, съобщава „Фокус“.

През 1984 г. завършва Международни отношения в Университета за национално и световно стопанство (тогава все още ВИИ „Карл Маркс“).

През 1987 г. започва работа в отдел „Страни от Югоизточна Европа“ на Министерството на външните работи.

От 1992 до 1995 г. изпълнява длъжността първи секретар на посолството на България в Белград, Сърбия.

След като мандатът му изтича, започва работа в направление „Права на човека“ към Външно министерство и е зам. постоянен представител на България в Съвета на Европа в Страсбург.

През 1998 г. влиза в политиката, избран е за зам.-министър на външните работи в кабинета на Иван Костов. Основно се занимава с проблемите на политиката на Балканите.

През 2001 г. е избран за извънреден пълномощен посланик на Р България във Франция, като впоследствие съвместява длъжностите на представител на България в ЮНЕСКО и в постоянния съвет по франкофония.

От април 2005 до юни 2009 г. работи „Външнополитическа координация и планиране” към Министерството на външните работи.

През 2009-2010 г. става зам.-министър на външните работи в кабинета на Бойко Борисов, а след това е изпратен като посланик на България във Франция.

Марин Райков преподава „Дипломатическа практика“ в Нов български университет. Член е на Съюза на българските журналисти и на Асоциацията по международно право.

Владее френски, английски и руски език. Женен е, с две деца.

*kmb

бутони към социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн