Преглед на печата – вестник „Старозагорски новини“, петък, 8 март 2013
- петък, март 8, 2013, 14:25
- Стара Загора
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Водещото заглавие на в. „Старозагорски новини“ днес е „Общински лидер на БСП отказа да е депутат“, с подзаглавие „Водачът на листата от предходните избори д-р Евгений Желев – също“. В текста са цитирани думите на д-р Желев пред разширеното заседание на общинската организация на БСП в Стара Загора в сряда вечерта, че с отказа си за номинация улеснява Националния съвет на БСП при подреждане на листите и открива пътя към обновление на партията. Водачите на листите на БСП ще бъдат определени от НС на 23 март.
Второто заглавие от стр.1 е „И лекарите от ОАРИЛ – в стачна готовност“, след като на работна среща в Сливен преди няколко дни шефовете на отделенията по анестезия, реанимация и интензивно лечение от цялата страна остро разкритикуваха новата методика за финансиране на лечебните процедури на Националната здравна каса. Информацията е подал д-р Атанас Бадов от старозагорската МБАЛ „Киркович“, който е един от инициаторите на срещата в Сливен.
На стр.2 във водещо заглавие „Удостояват Стара Загора с наградата „Шофар“ за 2013 г. в. „Старозагорски новини“ съобщава, че наградата се дава на старозагорската общественост по решение на Организацията на евреите в България във връзка със 70-годишнината от спасяването на българските евреи от нацистките лагери на смъртта. Председателят на „Шалом“ д-р Максим Бенвенисти е поканил с официално писмо кмета на общината Живко Тодоров да приеме от името на старозагорската общественост наградата на тържествена церемония под патронажа на президента Росен Плевнелиев, която ще се състои в неделя в столичната зала „България“. В публикацията се разказва и за отбелязването на 70-годишнината в Стара Загора с участието на 15 ученици от ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в сряда вечерта. На стр.2 е публикувано и прессъобщението от EVN България, че всички електромери подлежат на задължителна проверка.
На стр.3 новината е, че вече българин ще ръководи пивоварна „Загорка“. Представен е новият изпълнителен директор Николай Младенов. Досегашният шеф на „Загорка“ Рууд ван ден Ейнден, който управлява дружеството от 2009 г., отива на работа в централния офис на „Хайнекен“ в Амстердам. Публикувани са и данни за водещия пазарен дял на „Загорка“ у нас.
Още на стр.3 – „Заловиха семейство, събрало над 60 000 лв. с измама“ – става дума за баща, майка и син от село Загоре, които вземали пари назаем с мотива, че ще купуват апартамент на 39-годишния син Деян; „Седем астероида прелитат на безопасно разстояние от Земята“ до края на седмицата. По данни на Надя Кискинова от Народната астрономическа обсерватория в Стара Загора космическите скали ще минат на не по-малко от 770 хил. км от планетата ни.
На стр.4 – Паметник на ген. Гурко да има и в Гурково, е предложил кметът на подбалканската община инж. Стоян Бонев на руския посланик Юрий Исаков и на скулптора Григорий Потоцки, автор на бюст-паметника на генерала в София, който бе открит на 3 март. Инж.Бонев е направил предложението си веднага след церемонията в София, на която е присъствал. Мотивът за предложението му е, че ген.Гурко е отсядал в подбалканския град през 1877 г. Идеята е вторият паметник на ген.Гурко у нас да се открие догодина, когато се навършват 40 г. от обявяването на Гурково за град.
Още на стр.4: Изпитите за професионални войници във Втора механизирана бригада започват от 25 март. В Стара Загора те ще са до 5 април, а от 8 до 19 април – в Хасково. Тези изпити са вторият етап след физическите прегледи и психотестовете във ВМА – София. Ще има и тест за обща култура със 100 въпроса. Във вестника са дадени и още подробности за цялата процедура. В оделна публикация се съобщава и за предстоящите безплатни прегледи за глаукома в Стара Загора от 11 до 15 март. Те ще се проведат от д-р Мария Драгоева, чийто кабинет е в сградата на Българо-германския център. Посочени са двата телефона – стационарен и мобилен, на които се правят предварителните записвания.
Стр.5 е посветена на днешния празничен ден. Под надслов „Да си жена ръководител е предимство“ е дадена думата на кмета на Чирпан Кичка Петкова и на врид кмета на Павел баня Йорданка Енева. На страницата има и полезна информация за земеделците за начина, по който могат да се възползват от кредита „Партньор Агра“ на Сосиете Женерал Експресбанк.
На стр.6 темата за 8 март продължава с историческа справка за празника и със стихотворението на Блага Димитрова „Гордея се, че съм жена“.
На стр.7 водещата публикация е „Започват Великите пости“ – с подробна информация за християнската традиция, както и за утрешния празник на Православната църква Голяма задушница. Още на страницата – Набират номинации за отличието „Добрият самарянин“ – от началото на март до 5 ноември т.г.
На стр.8 – подборка от актуалните национални новини: „Сотир Цацаров не очаква нова вълна от отвличания“, „Протестиращи плащат с блокада на Народното събрание в събота, искат 65% по-високи пенсии“, „Забраниха на мобилните оператори да подновяват договори с обаждане по телефона“.
На стр.9 – Спорт: „И зелено-белите, и шампионите имат кадрови проблеми преди неделния двубой. За „Лудогорец“ се завръща Емил Гъргоров, за „Берое“ – Елио Мартинс“. Второ заглавие: „Казанлък волей“ излиза край мрежата в Шумен с мисълта за… „сините“. И още – „Beroe.bg обяви конкурс за най-атрактивна фотография“.
На стр.10 – Справочник.
На стр.11 – „Тайният език на осмомартенския букет“, „Нестандартни идеи за подарък по време на криза“ и „Сформират духов оркестър в Казанлък“.
На стр.12 – очерк за инж. Ганка Дойчинова от „Мини Марица-изток“, маркшайдер в рудник „Трояново 1“ под заглавие „Хармонията е да работиш това, което обичаш“. В рубриката „Между нас да си остане“ – ЧРД на стоматолога д-р Божидар Михайлов, на Елвира и Яница Лазарови от Професионалната гимназия по облекло и хранене „Райна княгиня“ в Стара Загора и честит имен ден на всички с имената Галин/Галина, Галена, Геновева.
*










