Преди днешното заседание на комисията: Защитниците на “Бедечка” предлагат вариант за спасяването на парка без съществена тежест за общинския бюджет

STZAGORA.NET

Отпадане на подробния устройствен план (ПУП) на “Бедечка” искат защитниците на парка. Влезлият в сила през ноември ПУП е изработен без задължителното заснемане на растителността – по чл. 63, ал. 4 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).

Въпросният ПУП съдържа и редица други смущаващи обстоятелства, едно от които е корекция на речното корито на Бедечка – това е отбелязано в подробно становище на старозагорски архитекти, което защитниците на парка внасят на комисията днес.

Защитниците на зелената площ предлагат и вариант за спасяване на парк „Бедечка” без съществена тежест за общинския бюджет.

За тази цел те настояват комисията по казуса да изслуша доц. д-р арх. Борислав Борисов – доскорошен ръководител на „Националния център за териториално развитие” и автор на общия устройствен план на Стара Загора (ОУП).

При изготвянето на ОУП преди няколко години арх. Борисов настоява за запазване на парка и предлага вариант за това в полза и на собствениците, и на обществения интерес. В него се ползва разпоредбата на чл. 16 от ЗУТ, която позволява зелената площ да бъде запазена общинска, при по-плътно застрояване на терени източно от парка.

Незнайно защо обаче тогава този вариант не е приет.

Защитниците на парка представят и много други документи: заповедта за отреждане на парка от 1960 г., която доказва, че парк има, както и проекта за озеленяване, който доказва, че са извършвани съответните мероприятия и т.н. Това оборва тезата, ползвана от инвеститорите и „доказвана” в годините от вещи лица, че и на теория, и на практика парк не съществува.

Сред документите е и прословутото решение на Общинския съвет за връщане на имоти в парк от 2003 г., което противно на правилата е гласувано на три пъти.

Преди седмица в комисията по казуса беше внесено и становище на природозащитната организация «Зелени Балкани», което изрично се противопоставя на всякакво строителство в парка. Още тогава гражданите за запазване на парка поискаха също да се разкрие и собствеността на имотите, за да стане ясно на старозагорци какъв е интерсът на властта в тези терени и защо стойността им е повишена с приемането на въпросния ПУП.

Исканията на природозащитниците – пълен текст:

Във връзка с работата на работната група, създадена по казуса с парк „Бедечка“ с решение на Общинския съвет № 565 от 31. 01. 2013 г., настояваме за следното:

1. Да се вземе предвид фактът, че подробният устройствен план (ПУП) е изработен без задължителното съгласно ЗУТ, чл. 63, ал 1; 2; 3 и най-вече ал. 4, геодезическо заснемане на съществуващата едроразмерна ценна дървесна растителност. Това е в разрез със закона и не дава възможност да се прецени целесъобразността на градоустройственото решение.

Справка
Чл. 63. (1) (Изм. – ДВ, бр. 65 от 2004 г.) Кметът на общината организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, на дълготрайните декоративни дървета и на дърветата с историческо значение в общината. Достъпът до информацията, вписана в регистъра, се осъществява при условията и по реда на Закона за достъп до обществена информация.

(2) Дълготрайни декоративни дървета и дървета с историческо значение могат да се отсичат или изкореняват само по изключение след писмено разрешение от кмета на общината, издадено въз основа на санитарна експертиза за състоянието на дървото.

(3) (Изм. – ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Вековни или забележителни дървета се обявяват за защитени и се вписват в регистъра по чл. 113, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие. Обявените за защитени дървета се вписват и в регистъра по ал. 1.

(4) (Нова – ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., доп. – ДВ, бр. 17 от 2009 г.) Проектите за подробни устройствени планове с изключение на проектите за парцеларни планове за обектите на техническата инфраструктура извън границите на урбанизираните територии задължително се придружават от справка за картотекираната растителност и геодезическо заснемане, заверени от общинските органи по озеленяване.

2. Да бъде взето предвид становището на старозагорски архитекти по повод влезлия в сила ПУП на района и смущаващите обстоятелства на несъответствие с ОУП, като корекция на речно корито и много други.

Виж файловете StanovishteArhitekti 1, 2, 3, 4, 5

3. Във връзка с горното да бъде отменен приетият през юни 2012 г. подробен устройствен план, който изкуствено повишава цената на имотите, в разработката на който участва общински съветник и е заплатен и със средства на Общината и фирми.

Виж файла PUP

4. Вместо към плащане за имотите, да се пристъпи към процедура по актуализация на общия устройствен план (ОУП) съгласно един от вариантите, предложен от авторите му още при изработването – този вариант предвижда запазване на по-голямата част от парка при справедливо и изгодно решение за собствениците, без разходи за Общината за отчуждаване. Незнайно защо този вариант е бил отхвърлен, въпреки настояването на проектантите и очевидния обществен интерес.

Виж файла VariantReshenie

5. Във връзка с горното да бъде изслушан за консултация доц. д-р арх. Борислав Борисов – доскорошен ръководител на „Националния център за териториално развитие” и автор на общия устройствен план на Стара Загора (ОУП) – при изготвянето на ОУП преди няколко години арх. Борисов настоява за запазване на парка и предлага вариант за това в полза на собствениците и обществения интерес. Телефонът на арх. Борисов е 0888 268 762.

Към момента на изработване на ОУП са изработени няколко варианта. Единият от вариантите използва текста на чл. 16 от ЗУТ, който предвижда възможност за отнемане на до 25% от собствеността за публични площи.

Този вариант предвижда по-плътно застрояване на околни терени на изток от парка и позволява по-голямата част от него да се запази – зелената площ се пада една четвърт от целия урегулиран терен.

Въпреки препоръките на изключително авторитетните автори на плана, той не е приет.

Този вариант днес е спасението за Стара Загора от сложния възел от проблеми. Приемането му ще спести необходимостта от отчуждаване и ще бъде справедливо решение и за собствениците.

6. Да бъде изнесена информация за собствениците на имоти в парка и свързаните с тях лица – за да се изключи възможността близки до властта да издействат плащане за имотите си за сметка на общинския бюджет, след като са работили за повишаване на цената на имотите чрез приемането на ПУП.

Настояваме да се огласят собствениците на терени и да се види на какви цени те са придобили тези имоти. (…)

Не сме съгласни с хвърлените на медиите т.нар. „груби изчисления” на цени за отчуждаване на имоти в парк „Бедечка”. Цитираните досега цени на квадратен метър за места, до които няма никаква инфраструктура, в които няма никаква фаза на проектиране и т.н. са безумни! Всяко поглеждане на обяви в интернет може да го докаже. Цените на обяви за парцели с ток, вода, път и пр. инфраструктура са пъти по-малки!

Не приемаме абсурдната дилема „или ще се застроява, или ще плащаме големи пари”. И в двата случая има опасност от плащане – ако не е за отчуждаване, ще е за инфраструктура на квартала, която може да струва по-скъпо от въпросните „имоти”, а общината е задължена да я изгради. Възразяваме срещу включването в „цената на парка” на облагородяването му. Облагородяването на парк не е нещо, което да се изчисли току-така. То е възможно с евросредства, с доброволен труд, със спонсорства и т.н. Всичко останало е спекулация.

7. Да се преразгледа и отмени решение 1069 от заседание на Общинския съвет на 11 септември 2003 г., с което се променят границите на парка – решението е подлагано на гласуване 3 пъти, противно на правилата за работа на Общинския съвет.

Виж файла Reshenie1069

8. Да се вземе предвид Заповед № 443/28.04.1960 год. на Окръжен народен съвет – гр. Стара Загора за одобряване отреждането на парк “Бедечка” по регулационния план на град Стара Загора – тя доказва, че паркът е изрядно отреден (а с ОУП от 1978 г. е и потвърден).

Виж файла Zapoved1960

9. Служебно да бъде предоставен на комисията регулационният план на парк “Бедечка” от 1960 година или негово копие.

10. През 1964 г. от Проектантска организация с автор инж. Дянков е изготвен дендрологичен проект за парк “Бедечка”. Служебно да бъде предоставен на комисията Дендрологичният проект или негово копие и да бъде представен пред обществеността – той доказва, че паркът е реализиран.

Виж файла DendrologichenProekt

Реализацията на проекта е възложена на “Благоустройствени строежи”. Всяка година Градският общински народен съвет в Стара Загора е превеждал суми на “Благоустроиствени строежи” за реализация на парка. Озеленяването е извършено планово през годините и е ръководено от служителите на Градски общински народен съвет – инж. озеленители Минчева и Грозев.

11. Да бъде изнесена информация за вложените средства по реализирането на парка през годините.

12. Да се вземе предвид внесеното становище на „Зелени Балкани”

Виж файла StanovishteZeleniBalkani
*

enl

социални бутони


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн