Струпването на мухички в Енина е напълно безвредно и безопасно, според експерт

STZAGORA.NET

До 10 дни насекомите ще изчезнат сами

Насекомите Анурида маритима в Енина. Снимка www.dariknews.bg

По повод притесненията на жители на с. Енина за появата на странни мухички, струпани в големи количества (за които съобщи Дарик), Община Казанлък веднага потърси съдействието на утвърдени специалисти в дадената област. Един от водещите експерти в България – д-р Марио Лангуров, ентомолог в Националния природонаучен музей в София, обясни, че внимателно е разгледал снимки на въпросните насекоми в увеличен размер,от които е станало ясно, че това са първично-безкрили от раздел „Вилоскачки” – подклас низши насекоми. Те се характеризират с липса на крила през цялата си еволюционна история, имат скакателната вилка на коремчето и могат да подскачат.

Наблюдаваното в с. Енина явление – насекомите от този вид да се струпват накуп, се случва често. Това става около снежни петна или вода при подходящи климатични условия.
Насекомите са напълно безопасни и не нанасят никакви вреди върху хора, растения и почви, категоричен е експертът от Националния прородо-научен музей д-р Лангуров. Не е необходимо да се пръскат с препарати, тъй като до десетина дни ще изчезнат сами.

Макроснимка на насекомите Анурида маритима от http://bg.wikipedia.org

В Интернет-енциклопедията bg.wikipedia.org има следното описание на появилите се насекоми:

Анурида маритима (Anurida maritima) е вид безкрило насекомо от разред Вилоскачки (Колембола). Среща се в България и в други морски страни. Има цилиндрично сивосиньо тяло с дължина до 3 mm, което е покрито с власинки. Антените са къси. Имат черни очи. Коремът е съставен от шест сегмента като в задния край той е закръглен и широк. Широко разпространен по крайбрежията, обитава супралиторала. Живее под камъните. Храни се с мъртви морски животни, предимно мекотели и ракообразни, както и с растителна храна.

При плуване във водата власинките служат като водонепропусклив пласт и животните използват уловения въздух за дишане. Така те могат да издържат под вода до 5 дена. За разлика от повечето колемболи не скачат, защото скакателната вилка е атрофирала, и се придвижват с пълзене. Понякога образува големи групи от себеподобни (20-100 индивида). Когато приливните вълни са най-големи се крие в цепнатини или сред водораслите, като прави това един час преди настъпването на прилива. Женските снасят яйцата на места, където има достъп до свободна вода. Яйцата са бледожълти, по-късно стават червено-оранжеви.
*enl

социално споделяне


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн