Космическото време днес – 6 февруари: Слънчево изригване предизвика “плазмено торнадо”

STZAGORA.NET
СЛЪНЧЕВА АКТИВНОСТ

C8.7- изригване в района на групата 1667 на 6 февруари 2013 г - снимка SDO (solarham.net)

През изминалото денонощие слънчевата активност беше ниска. Имаше три изригвания от клас C. Техни източници бяха групата 1667 и новата група 1669. Най-мощното измежду трите беше изригването с мощнност C8.7, което стана около 02ч15мин българско време в района на групата 1667. Явлението беше съпроводено с радиоизбухване от II тип и изхвърляне на коронална маса вероятно по посока на Земята със скорост 548 км/с. Три минути по-късно е регистрирано и радиоизбухване от IV тип, което е характерно за изхвърляния на коронална маса с голяма мощност и отделяне на енергетични слънчеви частици. По време на изригването част от слънчевата плазма е захваната от магнитното поле по такъв начин, че тя започва да се “завихря” като торнадо (видео). В момента на слънчевия диск има три регистрирани групи петна – 1665, 1667 и 1669. Всичките са в северното полукълбо. Боулдърското число е 41, а Волфовото число по наша оценка е около 35. Радиоиндексът F10.7 е 105. Скоростта на слънчевия вятър в околностите на Земята е около 310- 320 км/с.

В рамките на 3-дневната прогноза (6 7 и 8 февруари) слънчевата активност ще бъде предимно ниска. Вероятността за изригване със средна мощност (клас M) е 10%. Вероятността за мощно изригване от клас X е пренебрежима. Очакваната стойност на индекса F10.7 за утре и на 8 февруари е 105.

ГЕОФИЗИЧНА АКТИВНОСТ
Геомагнитната обстановка остана спокойна през последното денонощие.
Според Центъра за прогноза на космическото време в Боулдър от 0ч българско време на 6 февруари геомагнитната обстановка ще остане спокойна в рамките на 3-дневната погноза (6, 7 и 8 февруари). Пак според нея вероятността за геомагнитни смущения на средни ширини е по 10% за всяка една от тези три дати.

В тази прогноза обаче не са отчетени възможните ефекти от снощното C8.7 изригване, което стана около два часа, след като тя бе публикувана. Предвид на новите обстоятелстна считаме, че е възможно активизиране на земната магнитосфера на 8 или 9 февруари, когато до Земята ще достигне изхвърлената тази нощ слънчева коронална маса. Възможно е покачване на радиационния фон в околоземното космическо пространство и в атмосферата на Земята на височини около и над 50-70 км в резултат от проникването на слънчеви протони с висока енергия. Това събитие може да настъпи много по-рано, още в рамките на близките 24 часа.

Следете за нова информация HELIOTARAXY.COM.
*

социално споделяне


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн