Международният ден в памет на жертвите от Холокоста бе отбелязан днес в много световни столици

STZAGORA.NET
VESTI.BG

На 27 януари 2013 г. в Мемориалния музей на жертвите от Холокоста в Йерусалим. Снимка ЕПА/БГНЕС/Vesti.bg

Днешният 27 януари е Международен ден в памет на жертвите от Холокоста.

През 2007 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, отричаща осъждането на Холокоста като исторически факт и реши всяка година да отбелязва 27 януари като международен ден.

На тази дата през 1945 г. съветската армия освобождава затворниците от концентрационния лагер “Аушвиц” (Освиенцим), намиращ се на територията на Полша. В него са били държани повече от 4 милиона затворници. От тях са оцелели само 2819 души.

В деня, в който светът почита паметта на жертвите, израелският премиер

Бенямин Нетаняху обвини Иран, че планира нов Холокост.

“Холоткостът продължава да бъде упорито отричан от една централна държава в света” , каза Нетаняху на заседание на правителството. “Не от отделни групи. Не от отделни личности. Не от маргинални елементи. А от Иран, чиито лидери всекидневно и в Обединените нации, и на други форуми отричат че е имало Холокост, а в същото време подготвят това, което смятат, че ще бъде още един Холокост: унищожаването на еврейската държава”, заяви той.

Израелският премиер посочи, че Израел няма да допусне грешката да подцени тази заплаха и каза, че първата и най-важна задача на израелското правителство е да попречи на Иран да се превърне в ядрена сила.

В централата на ООН в Ню Йорк възпоменателната церемония се състоя още в петък.

С видеопослание към препълнената зала на Общото събрание се обърна генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, който напомни за героизма на хората, които са помагали на жертвите на нацистките репресии да бягат от лагерите на смъртта и са ги укривали, нерядко плащайки за това със собствения си живот.

“Нека ни вдъхновяват тези, които са били запазили смелостта да помагат – обикновени хора, решили да извършат открояващи се постъпки, за да защитят човешкото достойнство. Днес техният пример е по-необходим от всякога”, заяви ръководителят на световната организация.

Бан Ки-мун каза, че чудовищният геноцид, извършен от нацистките престъпници, показва “дълбоката пропаст на злото, в която могат да пропаднат отделни хора и цели общества”. В наши дни, отбеляза той, светът е заливан от нова вълна на насилие, ненавист и тероризъм. “Ние трябва да бъдем много бдителни. Нека всички съберем смелост, за да проявяваме загриженост за другите:така още днес можем да изградим по-безопасен, по-добър свят”, каза генералният секретар на ООН.

В Еврейския културен дом в София

днес се отбелязва Ту Би`Шват – Празник на растенията, съобщиха от Организация на евреите в България “Шалом” – София. Честването на празника е организирано съвместно с “Американ Джоинт” – България с участието на посолството на Държавата Израел.

Ту Би`Шват поставя началото на пробуждането на дърветата, символиката на празника обединява образа на Дървото на живота и връзката на евреите с природните сили и земята им, посочват от “Шалом”. На този ден се ядат плодове със специално символно значение според сезона и се садят дървета. На празничната трапеза присъстват пшеница, ръж, грозде, смокини, нар, маслини и фурми.

Днес имаше и възпоменателна церемония в памет на жертвите на Холокоста, съобщиха от “Шалом”.

Унгарският премиер Виктор Орбан, чието правителство е било критикувано, че не защитава открито малцинствата, днес осъди антисемитизма.

“Правителството защитава всеки гражданин и осъжда всяка форма на антисемитизъм”, каза Орбан по повод Международния ден в памет на жертвите на Холокоста.

Антисемитските изказвания не са рядкост в унгарските медии, включително в тези, които подкрепят правителството, отбелязва германската агенция ДПА.

Унгарската опозиционна крайнодясна партия “Йобик” е открито антисемитска. В края на миналата година един от нейните представители в парламента поиска властите да съставят списък на унгарските евреи, които според него може да са заплаха за националната сигурност, защото влияели на външната политика, действайки в полза на Израел.

Орбан не заклеймяваше веднага такива изказвания и затова бе критикуван от опозицията. Упрекван е също, че не осъжда и някои по-завоалирани форми на антисемитизъм, използвани от близки до него медии.

В Унгария днес живеят около 100 хиляди евреи. В началото на 1944 г. нацистите с помощта на тогавашните унгарски власти залавят около 600 000 унгарски евреи и ги откарват в лагера на смъртта “Аушвиц” (Освиенцим), където повече от тях са убити в газовите камери.

В Еврейския музей и Центъра за толерантност в Москва

бяха запалени свещи в памет на жертвите на Холокоста.

Главният равин на Русия Берл Лазар призова никога да не се забравят ужасите на Холокоста, предаде руската правителствена агенция ИТАР-ТАСС.

“Длъжни сме да помним всеки загинал, да помним тези, които по чудо са успели да останат живи, да помним, че винаги сме длъжници пред войниците от Червената армии и армиите на съюзниците, които с кръвта си донесоха мир на Европа, спасиха милиони хора от робство и мъчителна смърт”, каза той.
*

социални бутони


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн