“Зелените” против “Белене” – стенограма от днешното заседание на Министерския съвет
- петък, януари 18, 2013, 20:35
- Национални
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Агенция “Фокус”
18 януари 2013, Министерски съвет
БОЙКО БОРИСОВ: Добър ден. Тъй като от няколко дни разговарям с представители на Комитета за зелени алтернативи и поради една или друга причина не им се дава достатъчен достъп до медиите, а в същото време тезите им са изключително важни, а и съвпадат с нашите, искам все пак веднъж да ги познавате. В лицето на „Зелените” ние винаги сме имали партньори, независимо дали в определени моменти сме имали различни мнения по дадени въпроси, но като цяло имаме една и съща политика – и за зелените енергии, и за архитектурното наследство, и за културния туризъм, и за запазване на околната среда. Така че с по няколко думи хем да се представят, хем да чуете неща, които за съжаление нямат възможност да ги направят и публично, така че поне вие да можете да ги чуете. Затова давам първо думата на Борислав Сандов.
БОРИСЛАВ САНДОВ (Съпредседател на партия „Зелените”): Ние сме категорично против АЕЦ „Белене”. Заявяваме го от много време – от нашето създаване през 2008 година досега, и дори създадохме комитет, който се наричаше „Зелени алтернативи против АЕЦ”, но за нещастие ние не сме от официално регистрираните комитети, тъй като нашата регистрация беше заличена от Централната избирателна комисия. Въпреки всичко ние продължаваме да агитираме българските граждани да гласуват с „Не” на този референдум, да спрат безумието „Белене”, да не се плаща тази висока цена и този огромен риск, който може да е пагубен за България.
От една страна е ясно, че това е проект, който е бавен изключително дълго време. Той вече не е конкурентоспособен по никакъв начин. Отделно той се намира в много рискова зона, в сеизмична зона, заради която и заради икономическата му неефективност през 1990 година този проект бе прекратен след излизането на „Бялата книга” на БАН, която даде всички тези аргументи.
За нещастие в момента сме свидетели, че БАН има точно обратната позиция, включително тя извършва вече скрита репресия спрямо онези учени в БАН, които дръзват да се противопоставят на проекта „Белене”. Вчерашната конференция беше потвърждение за това, тя беше на затворени врати, без допускане на мнение на противоположната страна, а чуваме от различни учени, че те са заплашвани да не изразяват публична позиция срещу този проект.
Погледнете картата на Европейската оторизирана агенция за измерване на сеизмичния риск и ще видите, че районът на Белене попада в среден до висок сеизмичен риск – за разлика, да речем, от района на Черна вода в Румъния, където има атомна централа или от района на Козлодуй, където също има атомна централа.
Това са зоните около “Фукушима”, а това е периметърът на зони около Чернобил, които са затворени завинаги за обитание от хора. Ако подобно нещо се случи в България, ние можем да имаме зони в цялата страна, където хората да трябва да напуснат завинаги своите къщи, своите домове и това може да има пагубни последствия за страна като нашата, тъй като ние все пак сме малка на територия страна.
АЛБЕНА СИМЕОНОВА: Аз също съм член на този комитет и от 1989 година се боря с този проект заедно с моите колеги. Ние с вас не винаги сме приятели и не винаги сме на едно мнение. Ако ни попитате, ние сме много, много против новите писти на Банско и там ще ви бъдем сериозен опонент. Истината обаче е, че проектът „Белене” е безкрайно вреден.
Аз съм биоземеделец, живея на десет километра от Белене в община Никопол. Член съм на Българска асоциация „Биопродукти” и искам традиционните български продукти да се продават в цял свят, а не както нашите колеги, които произвеждат домати край Козлодуй, да не смеят да кажат, че са земеделци от Козлодуй и пишат други имена. Не смеят да кажат, защото никой не желае да купува техните продукти.
Много често чувам, че вие сте виновни за това, че RWE се е оттеглила от „Белене”. Може би защото нямаме трибуна не знаете, че основна роля в оттеглянето на RWE от Белене, както и на „Дойчебанк”, на „Хипоферайнсбанк”, на „Париба Банк” и на „УниКредит” изиграха „Зелените”. „Зелените” ми купиха две акции и аз се появих на акционерното събрание в град Есен, където 15 хиляди собственици на акции слушаха моето представяне. Аз им представих големи банери с резултатите от земетресението в Свищов, където загинаха 120 души през 1977 година, включително и моята къща беше полусрината.
Ние попитахме: „Как може вие от Германия, хората, които сте се отказали от ядрена енергетика, да дойдете да финансирате такъв опасен проект в земетръсна зона?!”. След срещата на акционерите дойдоха хиляди хора, които ни поздравиха, но най-важните бяха основните акционери в RWE – „Алианц”, кметът на Есен, кметът на Дуисбург, на Дюселдорф, всички кметове от Вестфалия. Казаха: „Ние няма да позволим нашата компания да участва в такъв рисков проект”. Така че много здраве на господин Станишев, основна роля в оттеглянето на RWE от Белене изиграха „Зелените” в Германия и „Зелените” в България. Направете всичко възможно този проект да не се случи и както имахме едни и същи позиции за шистовия газ, както имахме едни и същи позиции за генно-модифицираните организми, за тютюнопушенето, за АКТА, така нека заедно да спечелим този референдум, който да бъде „Не” на АЕЦ „Белене” и не на затриването на района. Нека и ние не сме най-бедните, както в момента районът около Козлодуй, Видин и Монтана. Аз идвам оттам, тръгнах в 2.30 часа тази нощ, за да съм тук в 9.30 часа.
ГЕОРГ ТУПАРЕВ: Добър ден. Аз съм съпредседател на „Зелените”. През 1986 година, когато избягах от България поради репресирането, което получих от комунистическия режим, отидох да следвам физика в Хайделберг. Имах много голям късмет да попадна на изключително добри професори и учители. Когато избягах, бях с промит мозък и мислех, че ядрената енергетика е енергетиката, която ще спаси човечеството от глад на енергия. Имах късмета да случа на много добри професори, от които няколко нобелови лауреати. И това, което научих от тях е, че може да има мирен атом, но няма безопасен атом. Искам да подчертая позицията на „Зелените”. Тя отива по-далеч от това, която е позицията на ГЕРБ. Ние се обявяваме за това, че въобще няма безопасна ядрена енергетика.
На всички трябва да стане ясно, че следващото правителство за първи път в България трябва да започне да решава въпросите с ядрените отпадъци. Тези ядрени отпадъци са се трупали от четири правителства. На „Козлодуй” има ядрени отпадъци, които не са изнесени в Русия още от 1998 година. България е в международни договорености, според които от следващата година ние трябва да започнем да складираме и да преработваме тези отпадъци.
Следващия път, господин премиер, когато говорите с Ангела Меркел, я попитайте колко струва тяхното депо за ядрени отпадъци, което не е за силни радиоактивни отпадъци, а за слабо радиоактивни отпадъци. По моя информация то вече е над 5 милиарда. България няма инженерите, няма учените, няма физиците, които да се захванат с този процес, няма и финансирането за този процес.
БОЙКО БОРИСОВ: Освен да ги помолим да вземат и нашите.
ГЕОРГ ТУПАРЕВ: Да, но това не може по договореност, за съжаление. Следващото правителство ще трябва да обясни на хората защо изведнъж в сметката на електричеството от ЧЕЗ и т.н. ще се появят едни 10-15 лева, които са за складиране на ядрени отпадъци. И според мен само онези, които са застанали твърдо на позицията „Не” срещу ядрената енергетика, могат да излязат с чиста съвест пред хората и да кажат: „ние трябва да го направим това нещо, защото това наследихме, но ние бяхме против тази технология”. Повтарям, няма безопасен атом. Това го казвам като човек, който се е занимавал с тази професия.
НИКОЛА ГАЗДОВ (Председател на Българска Фотоволтаична асоциация): Аз имам дете, чакам второ, искам да им завещая чисто бъдеще, а не ядрени боклуци, радиоактивни боклуци, които всъщност трябва да складираме някъде за над 100 хиляди години. Няма кой на тази маса или тук в залата да може да поеме отговорност за следващите 100 хиляди години.
БОЙКО БОРИСОВ: Включително и аз.
НИКОЛА ГАЗДОВ: Включително и господин премиерът. Това не трябва да го забравяме. Знаете, аз съм представител на Фотоволтаичната асоциация, ние в последните месеци особено чуваме как този тип инвестиции не са полезни за България. Няма да оборвам това мнение, само ще ви дам три факта. Първият факт е свързан с моя личен опит. Аз през 2006 година, завършвайки университет в Германия, започнах да работя в една фирма, която инвестираше във фотоволтаични централи в Германия, Испания, Чехия. Тогава цената на един киловат инсталирана мощност от фотоволтаици беше малко над 5 хиляди евро. Днес в една нова система цената на един киловат инсталирана мощност е около хиляда евро. Това намаление е станало за период от шест години. Само през последната година и половина цената е намаляла наполовина. Тоест днес цената е двойно по-ниска от това, което имахме преди около година и половина. Това е една тенденция, която говори сама по себе си.
Факт е обаче, ако сравним това, което господин Добрев неколкократно е изнасял като числа от доклада на „HSBC”, че хиляда мегавата инсталирана мощност в Белене биха стрували около пет милиарда евро, но хиляда мегавата фотоволтаици, и то инсталирани още днес, а не след осем години, биха стрували около или под един милиард евро. Тоест даваме един милиард евро за възобновяеми източници без допълнителна цена за ресурса, който си го имаме, а не го внасяме. Срещу това даваме пет милиарда евро или дори повече за една атомна централа, която евентуално ще влезе в експлоатация след седем-осем години. За нея трябва да закупуваме гориво, след това да складираме някъде радиоактивните отпадъци за следващите сто хиляди години. Ние софийския боклук го разнасяхме десетина години из България, обаче ще складираме радиоактивните отпадъци…
Вторият факт е свързан с Германия – държавата, в която аз съм завършил и която давам за пример. Много хора казват – кои сме ние да се сравняваме с Германия. Аз смятам, че Германия като една държава, възкръснала на практика след Втората световна война и направила едно икономическо чудо, трябва да ни бъде за пример, защото и България е направила подобно нещо в историята си след Освобождението. Ние за едно десетилетие сме станали държава със средноевропейско ниво на икономическо развитие и мисля, че също можем да продължим в тази насока.
В Германия има вече инсталирани 31 хиляди мегавата от фотоволтаични инсталации, над 80% от тях са по покривите и над половината от собствениците изобщо на възобновяеми източници на такъв тип генериращи мощности в Германия са частни лица и фермери. От тези 30 хиляди мегавата повече от половината собственици на енергийни мощности не са големи корпорации, а са семейства, фермери, малки и средни предприятия. Това е една енергийна революция не само в начина, по който произвеждаме електроенергия, а и в собствеността.
Това е моето предложение към вас – да помислите как България може да се възползва от този все по-евтин ресурс и по какъв начин да дадете възможност на хората тук в България лесно и евтино да поставят фотоволтаични панели, малки вятърни перки, геотермални системи в своите къщи, за да произвеждат сами енергията, която консумират – без загуби по пренос и разпределение. Така че България да има по-евтина електроенергия и да стане както е вече в Германия – по-евтино е да си произвеждаш ток на покрива сам или в двора, отколкото да си го купуваш от мрежата. Много скоро в България това също ще бъде факт, вероятно в рамките на следващия управленски период.
БОРИСЛАВ САНДОВ: В заключение, ако ми позволите, господин премиер, ние действително се различаваме в някои теми, но това е политическият живот в България. По тази тема ние имаме категорично едно и също мнение, че „Белене” трябва да бъде забравено завинаги. Всъщност този референдум е окончателният вариант това да се случи. В смисъл, че след него ние можем наистина никога повече да не говорим за „Белене”, освен за корупционните схеми, които са се случвали там и освен за търсене вината на тези, които ограбваха България дълго време и много милиарди вече изтекоха.
БОЙКО БОРИСОВ: Ние ще мислим, защото през май месец вече става изискуема сумата от кредита към „Париба”, която е 195 милиона евро за “Белене”. Миналата година платихме близо 60 милиона евра от майките и отложихме за тази година, тази година трябва да платим. Така че около 400 милиона лева някъде Делян Добрев трябва да намери през май месец. 400 милиона похарчени за “Белене”…!?
БОРИСЛАВ САНДОВ: Вече са доста направените щети. Ние направихме една сметка, която ще раздадем и на министрите, в която се казва колко излиза на домакинство АЕЦ „Белене”, колко вече са отишли от техните данъци заради подобни кредити и как ще продължат да плащат, ако решат да подкрепят този проект. България трябва да върви по европейския път на развитие и да взима пример от това какво се случва в Европа. Западна Европа преосмисли вече своята политика по отношение на ядрената енергетика, Германия, Швейцария се отказаха с официални решения. Италия, Австрия – чрез референдуми. Литва е последната държава, която вече от Източна Европа ние виждаме, че се отказа чрез референдум от проект, подобен на „Белене”. Франция – страната с най-много реактори, също започна преосмисляне на политиката си и започна обществено обсъждане. Технологично развитие е единствено в момента развитието на ВЕИ. Технологията на ядрената енергетика е от миналия век. Ако погледнете в момента технологично се развиват основно тези неща – нанотехнологии, ВЕИ. И когато партията БСП, която е основният лобист, защото е основно зависима от този проект…
БОЙКО БОРИСОВ: И „Атака”.
БОРИСЛАВ САНДОВ: Да, и „Атака” ни говори, че България ще бъде технологична страна, това не е вярно. И знайте, че технологията на ядрената енергетика е единствената технология в енергетиката, на която с времето цената й нараства. А чухте от господин Газдов, че технологиите на възобновяемите енергийни източници падат буквално в пъти само за няколко години.
БОЙКО БОРИСОВ: Те паднаха благодарение на това, че два пъти сменихме закона и вече цената на възобновяемите източници е по-ниска, отколкото евентуалната цена на „Белене”. Така че сега вече сте много добре дошли. Колкото повече вятър, колкото повече слънце, с две ръце ви посрещаме. Не на последно място – водните източници. Сега започваме на „Яденица” на „Горна Арда”, с енергията от биомаса. Така че ние и сега произвеждаме много повече ток, отколкото харчим. А харчим толкова енергийно неефективно, че ако си оправим електропреносната мрежа, ако си оправим енергийната ефективност на къщите… – точно два реактора са ни загубите, които даваме по мрежата и пилеем енергия.
Разбира се ние понеже няколко срещи провеждаме, аз затова исках да ги чуете, това е много важно в парламента, затова Газдов се обърна към Лили Павлова и Делян Добрев, за поставянето на панелите, поставянето на перките. В момента за да ги поставим, тъй като много следим за това, да бъдат красиви къщите, е все едно да строиш нова къща. Разрешителните, ако искаш да си сложиш панел на покрива, е все едно нова къща да правиш – трябва да минеш през всичките институции. Затова искам да помислите малко.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Не виждам нищо лошо да се изисква разрешение за строеж за поставянето на тези панели върху един блок.
НИКОЛА ГАЗДОВ: Не става въпрос за това дали да има разрешение или не, а каква е цялата процедура, защото в България тя е идентична с процедурата по изграждане на нова сграда. Тоест, дали ще построим сега сграда като тази, в която се намираме, или да сложим няколко панела на покрива – няма голяма разлика. Имаше в Закона за енергия от възобновяеми източници някои облекчения, но те не работят, защото няма подзаконова нормативна уредба. Основно Наредба № 6, както и някои малки промени в ЗУТ.
БОЙКО БОРИСОВ: Следобед се чуйте, Делян Добрев ви има координатите, направете една среща и уточнете това. Добрев, какво ще кажеш по тази тема?
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Подкрепям облекчаването на поставянето на покривите на такива инсталации, това вече е въведено в Закона за ВЕИ, предстои да бъдат направени подзаконовите нормативни актове. Трябва да бъдат направени максимално бързо, за да могат хората без излишна документация да ги поставят.
БОЙКО БОРИСОВ: Какво значи за теб максимално бързо?
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Мисля, че в рамките на един месец може да бъде готова наредбата.
БОЙКО БОРИСОВ: Добре, на 15 февруари заповядайте пак при мен да видим подзаконовите нормативни актове. Караджова.
НОНА КАРАДЖОВА: Изключително важно е да създадем национална програма за финансиране на домакинствата за поставяне на слънчеви бойлери на покривите и системи за производство на ток. Говоря за еднофамилни къщи или за други, които изявят такова желание. Всички българи, които са били в Гърция виждат, че на всеки покрив в Гърция има такъв бойлер. Това спестява огромна енергия. Това е била правителствена програма пет години подред. Аз мисля, че след като бъде одобрен законът, имаме приходи в размер на 50 милиона лева, които стоят в БНБ само за декември месец и чакат да бъдат изразходени. Така че след приемането на Закона за климата тези пари могат да бъдат дадени за домакинствата.
ГЕОРГ ТУПАРЕВ: Гледах наскоро една статистика от немската Агенция за възобновяеми енергии колко трае процедурата за поставяне на такива инсталации по покривите на хората. България за съжаление е на последно място. В Германия процедурата е два дни. В България е 64 дни. В Германия за бюрократичната част на проекта се отнема около 5% от цената на инсталацията, в България – 40% от цената на инсталацията. Ако България иска да стане модерна държава, тези съотношения трябва да се променят.
БОРИСЛАВ САНДОВ: Един последен мит, който се разпространява от Българската социалистическа партия и проядреното лоби, което е доста силно в България, тъй като се нагуши с доста пари през последните години е, че АЕЦ „Белене” щяла да отвори много работни места. Ние можем да докажем, защото имаме такива сметки, че между 5 и 8 пъти повече работни места биха създали мерките за енергийна ефективност и нови енергийни източници, отколкото „Белене”. Това ще са работни места из цялата страна, не на едно място, които ще са за най-различни профили и специалности в България. Истината е, че „Белене” ще създаде една малка, съвсем краткосрочна работна активност за местни хора, и то на много по-малък брой. Другото ще бъдат специалисти, които ще се внасят отвън. А мерките за енергийна ефективност и ВЕИ ще създадат поминък в цялата страна на над 5 до 8 пъти повече хора. Това е посоката и това е бъдещето на България. Трябва да спрем да се доверяваме на тези, които дълги години ни лъжеха и продължават да ни лъжат, включително онзи ден с фантасмагорични сметки за АЕЦ „Белене”. Истинската сметка за АЕЦ „Белене” е, че българските домакинства ще трябва да плащат десет години около десет хиляди лева всяко едно домакинство, за да има АЕЦ „Белене”, а после трябва да плащат още доста за извеждане от експлоатация и много други неща, да не говорим за риска, който трябва да поемат за там.
НИКОЛА ГАЗДОВ: Искам да допълня, защото чуваме много често как проектът „Белене” е полезен, защото ще можем да изнасяме ток: Ние ток можем да изнасяме и от възобновяеми източници, защото има възможност за сключване на двустранни или многостранни споразумения с други страни членки на Европейския съюз, както и да се сключват договорености за статистически прехвърляния. Тоест, ние бихме могли да произвеждаме ток тук, да го консумираме тук и да продаваме статистиката на този ток на германци, на поляци, на който щете в Европейския съюз и да печелим пари от това. България може заради по-високото слънцегреене да произвежда по-ефективно електроенергия от слънцето, до голяма степен и от вятъра в някои региони, отколкото на други места в Централна и Северна Европа. Тоест ние бихме могли да създадем една експортно ориентирана ВЕИ индустрия. Имаме потенциал и природни дадености за това.
АЛБЕНА СИМЕОНОВА: Ние вчера цял ден раздаваме листовки във Видин, само дето не ни биха от общината във Видин, макар че си имаме всички разрешителни, защото раздаваме листовки „против”. И ни питат: „Вие кафе пихте ли, къпахте ли се, нали знаете, че това без АЕЦ няма да се случи…” Как да обясним, че в Австрия го правят без АЕЦ, вече и в Германия, в Швейцария. Дават ни постоянно пример с Турция. Турция са 80 милиона население с 25 хиляди мегавата мощности. Ние сме 7 милиона с почти 13 хиляди мегавата. Те трябва да имат 130 хиляди в този случай. Да се опитаме да ги догоним? И Турция ли трябва да бъде нашият пример за сравнение, след като сме част от Европа?
БОЙКО БОРИСОВ: Добре. Благодаря ви. В 16.30 часа с министър Добрев и Лиляна Павлова ще се срещнете в сградата на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Ще говорите по Наредба № 6, ако трябва от парламентарната комисия, Краси Велчев – един от радетелите за бързо издаване на разрешение по покриви и дворове, за да могат да се ползват. Поговорете си.
За Банско за втори лифт ще сме противници, защото съм убеден, че там трябва да сложим втори лифт.
*