Утре е Международният ден без тютюн – 15 ноември 2012 г.
- сряда, ноември 14, 2012, 9:27
- Здравеопазване
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Мото на кампания 2012 г.: «Ако не аз – кой, ако не сега – кога?»
Тютюнопушенето е една от водещите причини за болестност и смъртност в света, която може да бъде предотвратена. По данни на СЗО общият брой на пушачите в света е около 1.2 милиарда или около 1/3 от цялото население на възраст 15 и повече години (47.0% от мъжете и 12.0% от жените). Ежегодно в света умират над 4 милиона души от заболявания, причинени от употребата на тютюн. Към 2030 година се очаква техният брой да достигне 10 милиона и тютюнопушенето да се превърне в най-голямата самостоятелна причина за смърт.
Тютюнопушенето е широко разпространено и в нашата страна. Национално проучване, проведено през 2007 г. (МЗ и НЦООЗ) сред лица на 25-64-годишна възраст показва, че 46.6% от мъжете и 32.7% от жените са редовни пушачи. По данни от проекта “Глобално проучване на тютюнопушенето сред училищния персонал” редовни пушачи са 52.7% от анкетираните.
Особено тревожен проблем за общественото здраве е тютюнопушенето сред децата и юношите, което нараства рязко във възрастта 13-16 г. Пушачи са 42.7% от момичетата и 31.3% от момчетата, редовни пушачи са съответно 18.8% и 16.3% от тях. Намалява долната възрастова граница на пропушване – под 13 г. На пасивно пушене в дома си са изложени 68.5% от децата.
В рамките на детска компонента на Програма СИНДИ „Здрави деца в здрави семейства” през октомври 2011 г. бе извършено проучване сред ученици във възрастта 14 – 18 години за разпространението на някои основни рискови фактори за хронични незаразни заболявания. Данните сочат, че в град Стара Загора пушат цигари 48.3% от анкетираните – съответно 40.2% от момчетата и 53.2% от момичетата, като епизодични пушачи са 13.5% от тях. Редовно пушат 34.8% от анкетираните (26.7% от момчетата и 39.6% от момичетата). Момичетата преобладават, като съотношението момичета/момчета е най-голямо сред учениците на 14 и 15 години (1.7:1). Най-разпространено е тютюнопушенето сред 17-годишните момчета и 16-годишните момичета (съответно 33.3% и 54.1%). По-голямата част от анкетираните изпушват дневно от 1-10 цигари, като преобладават 16-17-годишните; от 11-20 цигари изпушва всяко второ момче и всяко трето момиче, предимно на 15 години. Интензивно е тютюнопушенето (над 20 цигари дневно) при 2.8% от момчетата и 4.5% от момичетата, като и при двата пола преобладават учениците на 14-годишна възраст (съответно 9.1% и 6.7%). Средно на ден учениците изпушват по 12.3 цигари, без съществена разлика в показателите по пол.
Над половината от анкетираните пушачи имат желание да спрат цигарите, всеки шести пушач обаче – не желае. Смятат, че ще пушат и след пет години около една трета от тях, като делът на момичетата е 1.4 пъти по-голям от този на момчетата.
В сравнение с предишната година 28.1% от пушачите съобщават за положителна промяна по отношение на тютюнопушенето, предимно момчетата, но всеки трети анкетиран е увеличил количеството на изпушваните цигари, като не се установява съществена разлика по пол.
Данните от проучването показват, че пасивното тютюнопушене е широко разпространено сред учениците. Над 80.0% от тях прекарват часове дневно в среда, където се пуши – всеки шести в продължение на 1-2 часа, всеки втори – повече от два часа (45.1% от момчетата и 61.0% от момичетата).
Множество други проучвания в последните години доказват, че у непушачи, изложени на пасивно тютюнопушене (вдишване на замърсен с тютюнев дим въздух, (ETS) се установяват заболявания, свойствени за пушачите. Това е от особено значение в детството, тъй като при децата, които растат в семейства на пушачи рискът за възникване на патология в сравнение с възрастните е дву- до четирикратно по-голям.
През месец октомври 2012 г. стартира проучване на здравния риск при деца от предучилищна възраст, изложени на пасивно пушене. То е организирано от Национален център по обществено здраве и анализи и РЗИ Стара Загора.
Целта на проучването е оценка на риска за здравето и развитието на деца от предучилищна възраст, изложени на пасивно пушене в България. На базата на анкетно проучване по данни на родителите на представителна извадка деца от предучилищна възраст ще се оцени:
* разпространение на тютюнопушенето при родители и експозицията на цигарен дим (ETS) (пре и постнатална);
* здравно състояние на децата в зависимост от тютюневата експозиция.
Въз основа на оценката на здравния риск от пасивното пушене ще се разработи интервенционна програма, насочена към здравните професионалисти, родителите и децата.
Проучването ще се проведе в два етапа:
През първия етап (октомври-декември 2012 г.) ще бъде направена организация на анкетно проучване на разпространението на тютюнопушене сред родителите и близките на всички деца от детски градини;
Втортият етап (януари-декември 2013 г.) е посветен на статистическа обработка на събрания материал; анализ на данните и оценка на ETS експозицията, здравното състояние на децата и респираторния риск; изготвяне на окончателен доклад от проучването; разработване на профилактични мерки в рамките на Национален план за действие по околна среда – здраве и програма Интегрираната профилактика на хронични незаразни болести.
Ще бъде използван въпросник АТS-DLD-78-С (детска компонента) на American thoracic Society), валидирания чрез изследване на биологичния маркер за тютюнева експозиция (никотин в урината) и включващ:
* данни за родителите – тютюнопушене (по време на бременността, в настоящия момент и през целия период на съжителство с детето); образователен и професионален статус на родителите; бременност; заболявания и фамилна предиспозиция на детето по отношение на респираторни и атопични заболявания;
* данни за средата на обитаване (във връзка с възможните confounding фактори) – местоживеене; големина на жилището и брой на хората, обитаващи жилището и съответно стаята на детето; отопление; вентилация; подово покритие; гориво, използвано при готвене; домашни любимци;
* здравно състояние на детето – нормално или патологично раждане, усложнения при раждането и в постнаталния период, ръст и телесна маса при раждане, респираторна симптоматика (честота, тежест, време на поява, продължителност и повтаряемост на кашлицата, наличие на храчки, хъркане и свиркане в гърдите и т.н), остри и хронични заболявания, операции и др.
* нагласи и поведенчески модели на родителите по отношение тютюнопушенето и здравето на децата им
След провеждане на проучването, неговата статистическа обработка и анализ на данните, ще бъде налице оценка на здравния риск и начало на система за мониторинг на разпространението и риска от пасивно тютюнопушене при деца от пледучилищна възраст в България, както и Проект на интервенционна програма насочена към:
* Здравен персонал (медицински и парамедицински).
* Родители (пушачи и непушачи);
* Децата, посещаващи детските заведения
Д-р Златина НАНЕВА,
директор на РЗИ – Стара Загора
-