Кметът на Стара Загора Живко Тодоров отчете силна първа година от мандата си
- вторник, ноември 13, 2012, 9:14
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров отчете снощи пред старозагорската общественост работата на екипа си през изминалата първа година от мандата му. Това стана в конферентната зала на хотел “Мериан палас”, където се събраха около 200 представители на бизнеса, политиката, културата, науката, образованието, спорта, младежката и неправителствената сфера, шефове на държавни институции, полицията, армията, както и кметове на съседни общини.
Основен акцент в отчета му бяха европейските проекти, за които общината има сключени договори и предстои да бъдат изпълнявани. Те са на стойност около 152 милиона лева. Сред тях се открояват следните проекти:
* За подготовка на интегриран план за градско възстановяване и развитие на Стара Загора, който ще подготви Общината за следващия програмен период 2014-2020 г. В него са обособени 3 зони за въздействие: социална – с най-големите жилищни квартали “Железник”, “3 чучура-север”, “3 чучура-юг” и “Казански”; административна зона – централната, в която са нужни повече паркоместа и социална инфраструктура; и индустриална зона.
* Изграждане на областен информационен център в Стара Загора;
* Превръщане на културно-историческите паметници от античния период на Стара Загора в туристическа атракция;
* Общностен център за социална подкрепа на територията на бившето Първо кметство;
* Интегриран воден проект на Стара Загора с изграждане на канализация в кв.”К.Ганчев”, “АПК” и с.Богомилово;
* Развитие на устойчив градски транспорт в Стара Загора със закупуване на нови тролейбуси и рехабилитация на контактната мрежа и токоизправителните станции;
* Мерки за енергийната ефективност по международния фонд “Козлодуй” в детски и учебни заведения;
* Реконструкция на уличното осветление, която ще доведе до намаляване на разходите за поддръжката му, вкл. 40% по-ниско потребление на електроенергия;
* Изграждане на центрове от семеен тип – 7 къщи за настаняването в тях на деца, които в момента са в различни институции;
* Регионална система за управление на отпадъците – депото, което предстои да бъде изградено край Ракитница след вече приключилите процедури по обжалване и екодоклад; Общината ще кандидатства и пред МОСВ за средства за закриването на сегашното сметище на Мандра баир;
* Ремонт на Дома за стари хора на Старозагорските минерални бани;
* Реновиране на градския пазар в Стара Загора – това е първият одобрен проект в България по програмата JESSICA (европейската подкрепа за инвестиции в градските зони). Той ще бъде доработен с включването на детски кът и повече паркоместа;
* За пръв път Живко Тодоров обяви, че е финансиран и още един проект за Стара Загора от Националния доверителен екофонд – за реновиране, саниране и енергийна ефективност на три сгради в сферата на образованието на обща стойност 2 158 396 лв. – ЦДГ № 4 „Бреза”, ОУ „Паисий Хилендарски” и ОУ„Георги Райчев”;
* Проект за енергийното обновяване на българските домове – инициатива, която до голяма степен зависи от старозагорци, които могат да кандидатстват за финансиране.
При бюджет на общината от 80 млн. лв. (голяма част от които са за държавно делегирани дейности и Общината не може да пренасочва по свое усмотрение) тази година са привлечени почти двойно повече евросредства, обобщи Живко Тодоров. За това съдейства и повишаването на кредитния рейтинг на Община Стара Загора на BB+. “През изминалата първа година бяхме изключително консервативни по отношение на разходите. Още като подготвяхме бюджета за 2012-та заложихме съвсем реални приходи, а разходите бяха ограничени, за да завършим по-скоро на плюс, а не да създадем дефицит и проблеми на Общината. Тази наша политика беше оценена от Standard & Poor’s. Това означава, че през следващата година, когато ни се наложи да излезем на кредитния пазар за съфинансиране на европроектите, ние ще договорим много по-добри условия”, каза Живко Тодоров.
Въпреки консервативната разходна част на бюджета през първата година от мандата Общината успя да изпълни и доста проекти от инфраструктурата. Над 3 млн. лв. бяха дадени за поддръжка на улиците в града и селата, направени бяха нови улици като “Орфей”, “Евридика” и “Барейро”, а до няколко дни предстои да бъдат завършени и улиците “Райна Кандева”, “Мизия” и “К. Ганчев”. Ремонтирани бяха много детски градини, училища, Детската млечна кухня и др.
Общината ще завърши годината с положителен баланс, а не с дефицит, коментира градоначалникът. Завишен е контролът по събираемостта на приходите, без да се повишават данъците. Събраните приходи към 31.10.2012 г. са 19,5 млн. лв. при 17,2 млн. лв. за същия период на миналата година. Най-голям ръст на приходите се наблюдава при данъка върху моторните превозни средства – общо 5, 1 млн. лв., при 3,7 млн. лв. за 2011 г. Стара Загора се отличава с добрия бизнес и бързите му темпове на развитие, подчерта Живко Тодоров. Създаден е отдел, отговарящ за обществените поръчки, направени бяха изключително прозрачни процедури, а статистиката показва, че около 90 % от фирмите изпълнителки са от старозагорски регион, което е показателно за работата и потенциала на местния бизнес.
Най-болезненият въпрос за администрацията през изминалите месеци е било завършването на наследения проект за кв. „Железник”. “С изпълнителя имахме много проблеми, но успяхме да свършим започнатото”, коментира кметът. Санкцията, която Общината наложи на фирмата-изпълнител, е прецедент и е в размер на 2,7 млн. лв.
Друг тежък казус през годината бе с предишния превозвач, обслужващ линиите от градския и междуселищния транспорт в общината, подчерта Живко Тодоров. “Разтрогнахме договора, сега имаме временен превозвач и сме в подготовка на процедура за концесия. Работим и върху идеята общината да придобие част от дружеството, за да не изпадаме в тежки казуси като през 2012 г., когато Стара Загора можеше да остане без транспорт. През годината запазихме и увеличихме социалните придобивки в градския транспорт – учениците се возят с 50% намаление, а пенсионерите със 70%”, припомни кметът.
Общината предстои да кандидатства за обновление на 49 междублокови пространства и част от уличната мрежа в града пред програмата “Зелена и достъпна градска среда”. По нея ще бъдат осигурени повече паркоместа, детски площадки и зелени площи между блоковете. Очакванията са проектът да бъде одобрен до края на 2012 г.
В Стара Загора в процес на изработка в момента са и три нови светофарни уредби: до техникумите (“Столетов” и “Ангел Кънчев”), до болницата (“Столетов” и “Т.Стоянович”) и до ДНА (“Руски” и “Авг.Траяна”). През тази година Общината за пръв път премина и към създаването на пешеходни пътеки с трайна маркировка, което ще продължи и догодина.
Две нови кръгови кръстовища ще бъдат направени и по бул.”П.Евтимий” – на разклоните за Раднево и за Екарисажа. В момента те се проектират и ще бъдат финансирани по програма “Зелена и достъпна градска среда”. Заедно с уличното платно там ще бъдат рехабилитирани и тротоарите, така че лицето на града откъм магистрала “Тракия” да добие коренно различен вид. Кръгово кръстовище ще бъде изградено и на пресечката на ул.”Кап.Петко войвода” с бул.”Цар Симеон Велики” при голямата “БИЛЛА”. Ще бъдат рехабилитирани и улиците “Авг.Траяна”, “Ц.С.Велики” и “Хр.Ботев” в частта им от болницата до бул. “Крайречен” – с нова настилка, нов тип “гладки” шахти, трайна маркировка, антипаркинг колчета и рехабилитация на тротоарите.
Предстои също така Общината да започне работа по система за видеонаблюдение, която се уточнява с полицията.
Изградени бяха и обособени площи (градинки) за разходка на домашни любимци.
Живко Тодоров официално обяви и виждането на Общината за освобождаване на централната част на Стара Загора от сградата на бившия Общински съвет, на чието място ще се появят нови зелени площи, фонтани и др. като продължение на площада, който е пред сградата на Общината.
На територията на бившия Артилерийски полк пък ще бъде изградена най-голямата многофункционална спортна зала на Стара Загора, като в паркова среда около нея ще има спортни площадки на открито и различни други рекреативни съоръжения. На следващата общинска сесия ще бъде внесено предложение за придобиване от Общината на част от терена на бившите казарми.
По отношение на екологията през последните дни е започнало ограничаване в пиковите часове на автомобилния трафик в невралгичната точка край автоматичната измервателна станция “Зеления клин”, съобщи кметът. Това веднага се е отразило в посока към спад на отчитаните стойности на отделяния от автомобилите азотен диоксид. (Тази сутрин – 13 ноември, вторник, не е регистрирано превишение на пределно допустимата концентрация). Но така или иначе ще са нужни допълнителни комплексни мерки за подобряване на транспорта в града за ограничаване на замърсяването.
По линия на публично-частното партньорство Община Стара Загора ще предложи на бизнеса да инвестира в развитието на бившия плажен комплекс на Старозагорските минерални бани, който е неин, за да се създаде там хотелска част с развлекателни комплекси. Ако държавата прехвърли на Общината и терена на бившия пионерски лагер на Баните, той също ще бъде предложен на бизнеса за инвестиции – за отдих или жилищно строителство. “Ние ще сложим на пазара всичко, което го има и което през годините не е задвижено като проекти”, каза кметът. Ще се работи и по бившата Зеленчукова борса на Околовръстния път, както и за доразвиване на индустриалния парк по пътя за Еленино. Своето обновление чакат също така Летният театър и залата на Синдикалния дом.
“Работата на Живко Тодоров и на екипа му през първата година на мандата надмина всичките ни очаквания. Свършена бе много работа, кметът прояви завидна енергия. Но предстои една още по-трудна година, в която се надяваме този успех да бъде продължен и доразвит”, отбеляза след отчета на кмета председателят на Общинския съвет в Стара Загора Емил Христов.
Приветствия за добре свършената работа поднесоха областният управител Недялко Недялков и кметът на Казанлък Галина Стоянова. Те подчертаха новаторския стил и метод на ръководство на Общината от страна на Живко Тодоров.
“Приветствам това, че в условията на криза Община Стара Загора следва добрата световна практика и развива нова инфраструктура, която ще остане за бъдещите поколения”, коментира отчета управителят на “Новотехпром” ООД Стефан Шоселов.
Благодарност за плодотворните контакти на Тракийския университет с кметското ръководство през първата година на мандата му изказа ректорът му проф.Иван Станков. “Разчитайте на подкрепата на университета, на неговите 1116 преподаватели и служители, и 7000 студенти”, каза проф.Станков.
*