Златен пръстен, джобен часовник, средновековен кръст, стар пищов, цев от пушка, над 150 монети и много керамика са находките от разкопките под бул.”М.Кусев”
- понеделник, септември 24, 2012, 9:12
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Напредва археологическото проучване на частта от бул.”М. Кусев” в центъра на Стара Загора. Разкопките се извършват по проекта „Античното наследство на Тракия” на стойност 470 672 лв. и съфинансиране от страна на Общината в размер на 5% (23 533 лв.). Целта е частта от античния град пред Операта да бъде свързана с римския форум при западната порта на Августа Траяна западно от булеварда.
Досега е разкрита южната част от античната улица (т.нар. “декуманус” с посока изток-запад) и част от стилобата (каменният ред, върху който са поставяни колоните пред постройките), две плочи от тесния тротоар и масивните основи на късноантична римска сграда с част от тухления пояс (4 реда тухли в градежа), разказа ръководителят на разкопките – археологът Димитър Янков, главен уредник на Регионалния исторически музей в Стара Загора. Северният тротоар и стилобат, където теренът е по-висок, още не са се показали изпод пръстта. Очакват се сгради и северно от декумануса, макар че там “може да се случи и нещо непредвидено”, по думите на Димитър Янков.
Интересни са няколко късни ями от епохата на османския феодализъм, прорязали част от античните пластове, в които е намерен богат материал – керамика и дребни находки: над 15 глинени съда, останки от пищов, цев на пушка, средновековен златен пръстен (за който вече съобщихме тук), джобен часовник от средата на 19 век с два медни капака и бял циферблат с турски цифри, за който се очаква на задния капак в процеса на реставрацията му да излезе и надпис на производителя. Засега е ясно, че механизмът на часовника е английски, но е сглобяван в границите на Османската империя.
Открито бе и великолепно изработено средновековно бронзово нагръдно кръстче с размери близо 5 см от края на 11 или първото десетилетие на 12 век. На всяко от рамената му и в централната част на кръста има апликирани филигранни нищки, като в образуваните легла е била вложена и стъклена паста, която с времето е паднала.
Намерени са и над 150 монети. Голяма част от тях са късноантични, ранновизантийски, но има и антични, като монета на Юлия Домна (жена на император Септимий Север и майка на Каракала), каквато последно е излязла при почистването на камъните по стилобата. Има и доста средновековни монети от 10, 11 и 12 век.
В процес на проучване са и останки от полувкопана средновековна каменна къща над късноантичната сграда, като ямата й е разрушила част от основите й. Разкопани са и три римски водопровода, каквито в Стара Загора са използвани чак до втората половина на миналия ХХ век. Заради излязлата шлака в частта южно от декумануса се очаква да бъде открита и ковашка работилница.
След като археолозите си свършат работата, ще се направи проект за консервация и реставрация, а бул.”М.Кусев” ще мине върху бетонни основи над античната улица.
В момента на обекта работят 15-16 човека. “С тия темпове малко ще закъсаме, но сега ще пиша докладна записка до кмета, защото съм си правил сметка за 28 човека като работна ръка – каза Димитър Янков. – Те са по програмата за трудова заетост, не идват редовно, някои от тях се отказаха. Трябваше групата да е 22-ма човека, но останаха на практика около 15.”
*