Галина Стоянова: Честването на Шипченските боеве в Казанлък през август съвпада с рали „Шипка 2012” и с Тракийските празници в Долината на тракийските царе

STZAGORA.NET
Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова в интервю за Агенция „Фокус”.

Фокус: Г-жо Стоянова, тази година Община Казанлък ще бъде символичен домакин на проявите за отбелязване на Шипченската епопея. Какво предвиждате за честването на боевете на връх Шипка по време на Руско-Турската освободителна война?
Галина Стоянова: Във връзка с 135-тата годишнина от Шипченските боеве се организират събития на територията на Община Казанлък още от 3 август до 25 август – включително. Най-напред ще започнем с експонирането на две изложби. Първата изложба е под надслов „Руско-Турската война в творчеството на българските и руски художниците” – тя е съвместна с Художествената галерия в Стара Загора. Тя ще бъде експонирана в залата на казанлъшката Художествена галерия от 16 до 31 август. Целта е да бъдат показани епизоди от Руско-Турската война – командири на опълченските дружини и опълченци. В изложбата участват и двама от най-известните казанлъшки художници – Надежда Кънчева и Иван Радев. Втората изложба ще бъде открита на 21 август в Паметника на свободата на връх Шипка под надслов „Шипченска епопея”. Това е гостуваща изложба на Историческия музей „Искра” в Казанлък и с нея ще бъдат показани литографии, снимки и документи от фонда на музея. На 21 август на Главната позиция на връх Шипка ще бъдат открити възстановените команден пункт на генерал Столетов и зимна войнишка землянка. Боевете през третия ден от Шипченската епопея се водят основно от тази Главна позиция и там е бил командният пункт на генерал Столетов. Зад землянките под самите позиции руските войни са прекарали зимата в борбата с турците и суровата природа тогава. 30-минутен филм „Шипченска епопея”, направен през 2010 г., ще разкаже за събитията, разиграли се на Шипка през август 1877 г. Сценарият е на колектив музейни специалисти от национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”. Освен това на 14 август ще се включим с наши ученици в състезанията по скоростно изкачване на стълбите към Паметника на свободата. Ще очакваме във всички събития, които се организират участие и от Община Габрово, например за поставянето на пилона с националния флаг, което се организира от инициативен комитет под патронажа на президента, както и запалването на вечния огън, което ще стане на 14 август.
Фокус: С какво тази година честването на Шипченската епопея е по-различно и по-специално за Казанлък?

Галина Стоянова

Галина Стоянова: Тази година като домакини на честването на 3 март и сега на Шипченските боеве през август, смятаме че имаме уникалния шанс да включим много събития, които през последните години не са правени и които ще бъдат интересни за хората, които посещават Шипка. На 3 март, независимо че природата беше много сурова, много граждани от цялата страна се стекоха, за да се качат на Шипка. Върхът винаги е привличал българите с емоцията си, с чувството си на патриотизъм, с желанието на българина да се качи там, за да се пречисти – за това ние искаме да направим събитията много стойностни и разнообразни. Така, качвайки са на паметника, хората наистина да могат да се почувстват истински българи и да си спомнят събитията по различен начин. Ние мислим, че трябва да направим нещо повече отвъд тези чествания, затова сме поръчали един много интересен проект на фирма, която се занимава със специфично осветление. Проектът е за триизмерно прожектиране на боевете на Шипка горе върху самия паметник на Шипка. Той би представлявал много голяма атракция и би предизвикал много голям ефект върху посетителите. Предстоят изненади за следващото честване, ще се постараем да намерим възможност да финансираме този проект, защото той наистина ще бъде уникален за цяла България.
Фокус: Очаквате ли повече туристи в Казанлък по повод тези прояви и за кого най-вече са предназначени проявите?
Галина Стоянова: Разчитаме най-много на казанлъчани и на гражданите от Стара Загора, които традиционно пътуват за честванията и на 3 март и през август. Разчитаме и на туристи от цялата страна. Тази година честването на Шипченските боеве съвпада с рали „Шипка 2012”. Това е национално рали, което всяка година традиционно се провежда и тази година е 31-то планинско автомобилно рали, което се провежда на Шипка. То също ще привлече своите почитатели и хора, които го посещават от цялата страна, предвид това, че участват състезатели от цялата страна. Разчитаме много и на съвпадането на датите с честването на Тракийските празници в Казанлък, които започват от 24 август и са до 30 септември. Така че ще прелеем от Шипченските чествания към Тракийските празници в Долината на тракийските царе, които също имат много интересна програма и заслужават посещението от страна на туристите.
Фокус: Какви други културни прояви предвиждате това лято?
Галина Стоянова: На 24 август от 20:00 часа на площад „Севтополис” ще се изпълни един изключително интересен и атрактивен спектакъл „Новите траки”, като преди това ще се открие Панаирът на тракийските занаяти и изкуства. На 25 август ще продължат събитията с т. нар. „Град – сцена”, където ще участват различни детски и младежки формации с детски анимации с Деветия национален пленер „Тракийско наследство”, изложба на тракийско вино, тракийски облекла и ще завърши със „Стрийт парад” и дискотека под звездите за младите хора и гостите на Казанлък. На 26 август ще бъде Деветият национален бодиарт „Наследници на траките” и „Градът-сцена” с тракийско облекло. По това време ще се проведе и кръглата маса на тема: „Опазване и подобряване на античния фонд в историческия музей „Искра”. На 28 август предлагаме на туристите и гражданите на Казанлък една интересна изложба по проект „Опазване и подобряване на фондовете на историческия музей „Искра”, свързани с античността. Ще има концерт на младежки музикални състави и Ден на ромската култура. Продължаваме на 30 август с концерт на читалищните състави. Смятаме, че събитията са атрактивни и могат да се намерят на сайта на Община Казанлък с подробности – по часове и места на провеждане. Добре дошли са всички, които искат да си починат и да се запознаят с тракийската култура.
Фокус: Това лято наблюдавате ли повече туристи и сериозните усилия, които полагате в сферата на културния туризъм, дали вече дават резултати?
Галина Стоянова: Да. Направихме анализите си от Фестивала на розата и се оказа, че тази година туристите са се увеличили около три пъти. За целия период на фестивала Казанлък са посетили около 30 000 души, които са от различни националности – японци, руснаци, французи, испанци, забележете – бразилци, англичани, китайци и холандци. Смятаме, че пътят, по който вървим е правилен, а той е да осигурим целогодишно атракции и фестивали, които да привличат туристи. За сега Фестивалът на розата, Фестивалът на траките, предстоящият Фестивал на оперното изкуство през есента преди Нова година – също ще допринасят и за напред в тази посока. Ще се опитваме да ги надграждаме и да ги насищаме с атракции, които да представляват все по-голям интерес за по-широк кръг туристи.
Красимира ГЕОРГИЕВА
*

бутони за социални мрежи


echo
Copyright © 2025 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн