Пожарът в Новозагорско е овладян, изгорели са две къщи в село Сокол
- неделя, август 5, 2012, 8:50
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
“Мини Марица-изток” помогнаха с тежка верижна техника за справянето и с този пожар
В момента няма опасност за селата в района на големия пожар в Новозагорско, съобщи за Агенция „Фокус” областният управител на Сливен Марин Кавръков.
По информация от късно снощи пожарът е обхванал между 8000 и 10 000 декара. Заради задимяване се е наложило временно спиране на движението по пътя Нова Загора-Раднево, но към момента то е възстановено. Съществувала е опасност огънят да прехвърли пътя Нова Загора-Раднево-Млекарево-Радецки, което е щяло да наложи спиране на движението по пътя за Свиленград, т.е. пътят Нова Загора-Раднево-Гълъбово е трябвало да бъде затворен.
Седем села са били застрашени в случай, че огънят прехвърли това трасе. Вятърът е обърнал посоката си и това е създало опасност огънят да прехвърли пътя Нова Загора-Раднево. От другата страна на пътя има само стърнище и изсъхнали треви. Заради пожара снощи потенциална опасност е имало за няколко села – Радево, Полско Пъдарево, Графитово, Омарчево, Сокол.
“Първата ни работа беше да запазим селата и сега опасност няма”, каза Кавръков. Огънят е влязъл в село Сокол, където са изгорели две къщи, но селото е спасено. Село Радево също е било застрашено. Пожарът е тръгнал от гробището на село Полско Пъдарево най-вероятно от запалена свещ.
От „Пожарна безопасност и защита на населението” за овладяването на пожара са работили 30 пожарникари с десет автомобила от Сливен, Стара Загора, Нова Загора, Твърдица, Раднево, Хасково и Ямбол. От Горското предприятие са използвани шест специализирани високопроходими машини с цистерни вода. Участвали са шест екипа с 60 души от Нова Загора, Стара Загора, Мъглиж, Тополовград, Ямбол и Котел. На терена снощи са работили над 100 души. Ситуацията е била много критична. Фронтът на пожара е бил много голям – около 40 километра. Няма пострадали хора и животни. Изгоряла е и една станция – вила на радиолюбителите, допълни областният управител на Сливен Марин Кавръков.
Наложило се е по-скоро да се работи за ограничаването и неразпространяването на пожара, отколкото да се извършва същинско гасене. И теренът, и характерът на растителността са били такива, че не е имало какво да се гаси, посочи Кавръков. Растителността е ниска – ниски храсти, треви, листа, ливади, пасища и като се запали, всичко изгаря като барут. Огънят се е движил със скоростта на вятъра.
Сериозна роля е изиграла тежката верижна техника, изпратена от “Мини Марица-изток” ЕАД. Чрез нея в гората са направени просеки, за да не се разпространява пожарът. Около 1.00 часа през нощта целият район е бил опасан с такива просеки, а където не е имало такава възможност, пожарникарите са ограничили огъня с вода.
*