Живко Тодоров и Нона Караджова подписаха договор за 39 млн. лв. за ВиК мрежата на Стара Загора
- петък, юни 1, 2012, 15:33
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
В хотел “Калиста” на Старозагорските минерални бани днес кметът Живко Тодоров и министърът на околната среда и водите Нона Караджова подписаха договора за Интегрирания воден проект на Стара Загора. Той включва следните дейности:
1. Изграждане на нова канализационна мрежа в съответствие с капацитета на Пречиствателната станция за отпадни води на града, както и канализационна мрежа на с.Богомилово;
2. Разширение на главни колектори и отливен канал в централната градска част и квартал АПК за преустановяване на преливането и достигането на разредена вода до пречиствателната станиця, което води до компрометиране на нейната работа;
3. Реконструкция и модернизация на водоснабдителната мрежа в кв. “АПК”;
4. Изграждане и рехабилитация на 27 км канализация и колектори и 2,2 км водоснабдителна мрежа.
От инвестицията ще се ползват 27 000 жители. Готови са техническите проекти и предстои издаване на Строително разрешение за главни колектори по ул. „Боруйград”, ул.”Хр. Ботев” и ул. „Ген. Гурко”, както и за канализацията на СБА. Те са предвидени за финансиране в следващия програмен период.
При подписването на договора кметът каза следното:
“За мен е миг на голямо вълнение днешното подписване на договора за водния проект на Стара Загора. Знаете колко години чакаха жителите на нашата община, за да се сдобият с модерна канализация, с модерна водопроводна мрежа. Договорът, който подписваме, е една изключителна крачка напред за нашия град и община към по-нататъшното развитие, към възможностите и перспективите, които се отварят. Защото знаете, че една община, един град без модерна инфраструктура няма как да привлича инвестиции, няма как да създава добри условия за живот на своите граждани. Затова днес е голям успех не за администрацията, а за гражданите и жителите на общината.
Стойността на проекта е над 40 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ е малко над 39 млн. лв. Финансирането от бюджета на общината е малко над 1 милион, а от държавата – около 7 млн. лв.
Срокът за извършване на строителните дейности е 21 месеца – до 30 септември 2014 г., а срокът за приключване на целия проект е до 31 декември 2014 г.
Знаете откъде стартирахме този проект и колко усилия бяха необходими, за да се преработи и документацията да бъде направена по най-добрия начин, преди да бъде одобрена. Затова бих искал да благодиря на целия екип на МОСВ, на министър Караджова, на г-жа Василева, на г-жа Рейзи и екипа, който работи с нея, тъй като без тяхната подкрепа, без техните насоки ние нямаше да се справим сами. В същото време искам да благодаря и на експертите на община Стара Загора, които се потрудиха доста, на ВиК – Стара Загора, на проектантите, които също работиха много съвестно и буквално за няколко месеца успяхме да отстраним забележките по проекта за няколко месеца.
Без финансовата помощ, която получаваме от ЕС, подобни проекти нямаше да бъдат реалност. Тъй като с парите от бюджета, които общините имат, подобни големи инфраструктурни проекти не могат да бъдат финансирани. Тази помощ вече е ефективен начин хората да усетят подобряване на качеството ни на живот от присъединяването ни към европейското семейство.”
Министър Нона Караджова подчерта, че до момента в страната са изпълнени 20 проекта по Оперативна програма “Околна среда” за 2,5 млрд. лева в областта на битовите отпадъци, водоснабдяването и канализацията, пречистването на отпадните води и биоразнообразието. В оценка са проекти за 2,9 млрд. лв. Обща слабост е късният старт за изпълнението на много от проектите, включени в настоящия планов период по ОП “Околна среда” (2007-2013 г.). Новост са т.нар. “бързи проекти” на стойност от 20 до 100 млн. лв.
Ще има зелена светлина пред проекта за Регионално депо край Стара Загора, съобщи Нона Караджова. Законовите и процедурните пречки пред изграждането му са преодолени. Договорът с Община Стара Загора за депото ще бъде подписан още това лято, през юни или юли.
Въпреки забавения пуск на сероочистките на блокове 5 и 6 в ТЕЦ “Марица-изток 2″, те скоро ще бъдат въведени в експлоатация, увери екоминистърката. В централата се поддържа такъв режим на работа, че замърсяване на въздуха в региона не съществува.
След подписването на договора на Старозагорските минерални бани се проведе Дванадесетото заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”
*