Цялостна програмна стратегия и програма за април на Кино Комсомол (сдружение “Различният поглед”)
- петък, април 6, 2012, 9:23
- Стара Загора
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Всеки месец в продължение на седмица ще бъде представян един международен фестивал, като всеки ден има прожекция/прожекции на филми. На откриването ще бъдат канени специални гости, най-вече от организаторите на съответния фестивал, а когато е възможно – и от екипа на някой от филмите.
През останалите три седмици от месеца Кино Комсомол ще работи в петък, събота и неделя (при голям интерес – и в други дни). Всяка прожекция ще е на различен филм с цел да се запази интереса, като филми ще бъдат повтаряни само при особено голям интерес или когато са актуални български филми, които си заслужава да бъдат видени от повече хора.
В петък ще има вечерна прожекция под надслов „Ексклузивно кино“ – филмът няма да бъде повтарян, може да бъде видян само и единствено на съответната прожекция.
В събота сутрин темата е „Чудатости за малчугани“ – арт работилница и детско кино. Арт работилницата ще е в посока презентиране на любим приказен/анимационен герой, свикване се със сцената, сценични и импровизационни игри, идеи за костюми, любими детски песни и сцени от филмчета, комуникация между децата и т.н. Темите на работилниците и заглавието на филма ще бъдат изненада.
В събота следобед и вечер ще има Кино за възрастни.
Неделните прожекции (понякога само вечерната) ще са под надслов „Кино за ценители“. Идеята е да се прожектират „най-арт“ заглавията, такива, към които съответните фестивали и публика са изразили особено предпочитание.
През месец април представените филми са от минали издания на Международен фестивал на късометражните филми „В двореца“ Балчик 2011 (http://www.inthepalace.com/bg/2012/news), както и от „Северно сияние“, „Сатори в утрото на есента“ и „Късо съединение“, организирани от сдружение за различно кино „Позор“, София. (http://www.pozorcompany.com/welcome.html).
През месец май във фестивалната седмица ще гостува четвъртият фестивал, организиран от същото сдружение и озаглавен „Цветята на корана“, провел се през февруари 2012 г.
Програма за месец април:
Вход за прожекциите: 3 лв.
08.04.неделя
18: 30 –„Асфодел“ – литературно-визуално четене на Калоян Праматаров (вход свободен)
20: 00 – In The Palace 2011 On Tour – селекция Най-доброто от Международен фестивал на късометражните филми, „В Двореца“, Балчик
13.04. петък
20:00 – Север – Антидепресивна off-road комедия, Норвегия, 2009, реж.: Руне Денстад Лангло
14.04. събота
10:30 – Арт Работилница за малчугани
11:30 – Кино прожекция за деца
18:00 – ПОДСЛОН, 2011, България
20.04. петък
20:00 – КУМБ МЕЛА: Песента на реката, Индия
21.04. събота
10:30 – Арт Работилница за малчугани
11:30 – Кино прожекция за деца
17:30 – IN THE PALACE 2011 On Tour – селекция Най-доброто от Международен фестивал на късометражните филми, „В Двореца“, Балчик 2011
22.04. неделя
17:30 – СМЕХОТЕРАПИЯ – 2-ра част – анимация от МФАФ Златен кукер
20:00 – ВИОЛОНЧЕЛОТО – късометражна селекция, осем новели на утвърдени режисьори
***
„Асфодел“ – литературно-визуално четене на Калоян Праматаров
Калоян Праматаров е роден през 1984 г. в гр. София. Завършил е археология в СУ „Климент Охридски”. Работил е като стажант-археолог, рибар в Ламия, Гърция, преводач на свободна практика. Превежда основно хуманитаристика (Франсоа Дос, „Ходът на идеите”, Мирча Елиаде, „История на религиозните идеи и вярвания” (том ІІ и ІІІ), Мирей Пиарота, „Жените в приказките”) и художествена литература („Кашата на графиня Берта” от Александър Дюма, „Бабини приказки” на Жорж Санд, „Фантастични истории” на Шарл Нодие) от френски на български език. Пише стихове, публикувал е в „Литературен вестник”, в електронното издание „Литературен клуб“ и в сайта „Литература плюс култура. Грозни пеликани”.
Постиндъстриъл
единайсет етажа мисли
свързани здраво с железни скоби
наблюдателна кула за историята
на поколения изроди
през решетката на прозореца виждам
огромни стоманени плоскости логика
трупани една върху друга от кранове,
закалявани до червено
в разпалените пещи на хорските постъпки,
виждам как над
пищящия индустриален мравуняк
вали сняг от наркотици и дъжд от алкохол
и мравките никога не спят,
парни чукове отмерват равномерно
ритъма на живота
и сякаш Дявола, куцукащ към залеза,
носи този град в джоба си
***
СЕВЕР
Норвегия, 2009, 78 мин.
Режисьор: Руне Денстад Лангло
В ролите: Андерс Баасмо Кристиансен, Кире Хелум, Марте Аунемо
След като изживява нервна криза, ски състезателят Йомар се изолира в планински район, където работи като охрана на ски парк. Когато научава, чe е станал баща, той се впуска във вълнуващо спонтанно пътуване през Норвегия с моторна шейна и провизии от пет литра алкохол. По пътя си среща други объркани души, които ще му помогнат да открие по-светлата страна на живота.
Награди и номинации:
МФФ Берлин – награда на ФИПРЕССИ, награда на „Европа синемас”; МФФ Трайбека – награда за дебют /Руне Денстад Лангло/; МФФ Трансилвания – награда за най-добър филм; награди „Аманда” – награда за поддържаща мъжка роля /Мадс Сьогард Петерсен/, номинации за най-добър филм, сценарий, операторско майсторство и звук.
КУМБ МЕЛА: Песента на реката
Kumbh Mela: Songs of the River
Индия, 60 мин., режисьор Надим Удин
Според хиндуистката митология, боговете и демоните се сблъскали във велика битка за стомна с божествен нектар. При сблъсъка няколко капки от нектара на безсмъртието паднали на четири свещени днес места – град Аллахабад, където се срещат трите реки Ганг, Ямуна и невидимата подземна река Сарасвати, град Харидвар по поречието на Ганг, град Уджайн край река Шипра и град Нашик до река Годавари.
Битката на боговете продължила 12 божествени дни, които се равняват на 12 човешки години. Затова в наши дни на всеки 12 години се провежда големият празник Маха Кумб или Кумб Мела. Милиони поклонници, принадлежащи към различните касти, прииждат от всички краища на Индия, за да се изкъпят в реките, в които са паднали капките на безсмъртието и да се очистят от греховете си.
Една от големите атракции на празника са отшелниците садху – хиндуистки мистици и аскети, практикуващи йога, които са изцяло отдадени на медитация и съзерцаване на Брахман, за да достигнат мокша – четвъртата, последна, най-висша цел в живота на хиндуистите, при която те преминават отвъд земното съществуване. Сред тях с най-голям авторитет са членовете на сектата Нага. Нага нямат право да се задържат на едно място повече от три дни, нито да спят под покрив. Те ходят напълно голи, намазани с пепелта на ритуалния огън, в който са изгорили земните си желания.
Кумб Мела фигурира в Книгата на рекордите Гинес като най-грандиозното струпване на хора в света. За последен път Кумб Мела се провежда през 2001г., когато повече от 70 милиона се потапят в свещените води на Ганг.
ВИОЛОНЧЕЛОТО
TEN MINUTES OLDER: THE CELLO
Великобритания, Германия, Франция, 101 минути
Режисьори: Бернардо Бертолучи, Клер Дени, Майк Фигис, Жан-Люк Годар, Иржи Менцел, Майкъл Радфорд, Фолкер Шльондорф, Ищван Сабо. Представен на международните филмови фестивали във Венеция, Сан Себастиан, Торонто, Карлови Вари, Токио, Гьотеборг
Проектът „Виолончелото” включва осем новели на утвърдени режисьори. Всеки един от тях представя своята история с продължителност 10 минути, като връзката между отделните новели е музикална тема в изпълнение на виолончело.
***
IN THE PALACE ON TOUR vol.1 – селекция най-доброто от Международния фестивал на късометражните филми „В Двореца“, Балчик 2011:
Тента над релсите
(реж. Гари Йонг / Тайланд, САЩ / документален / 18’35″)
http://inthepalace.com/en/2011/film_program/by_title/films-go/byfilm/Qw==/2389
Дъщерите на майка й
(реж. Уна Карни / Ирландия / експериментален / 6’30″)
http://inthepalace.com/en/2011/film_program/by_title/films-go/byfilm/SA==/2966
Игрището на Ана
(реж. Ерик Д. Хауъл / САЩ / игрален / 19’58″)
http://inthepalace.com/en/2011/film_program/by_title/films-go/byfilm/QQ==/2605
Дани Бой
(реж. Марек Скробецки / Швейцария / анимационен / 10′)
http://inthepalace.com/en/2011/film_program/by_title/films-go/byfilm/RA==/2296
Любов за трима
(реж. Чиара Малта / Франция / игрален / 13′)
http://inthepalace.com/en/2011/film_program/by_title/films-go/byfilm/TA==/2470
Дисекция на една буря
(реж. Хулио Сото Гурпиде / Испания / игрален / 18’40”)
http://inthepalace.com/en/2011/film_program/by_title/films-go/byfilm/RA==/2366