Знае се къде са костите на загиналите в Старозагорското клане през 1877 г., твърди старозагорецът Красимир Христов

STZAGORA.NET

Монумент в центъра на Стара Загора да съхрани паметта за мъчениците, предлага инициативният комитет за канонизирането им

В брифинга на инициативния комитет по канонизацията участваха председателят му доц. Иван Танев (вляво), зам.-кметът Иванка Сотирова, Любомир Вълков и проф.Петър Жеков.

През юли 1877 година в Стара Загора са избити варварски 14 500 мирни граждани и са отвлечени повече от 10 000 жени и деца в робство в Одринско и Анадола от освирепелите орди на Сюлейман паша. За да бъде съхранена за поколенията паметта за мъчениците, инициативният комитет за канонизирането им предлага в центъра на Стара Загора да бъде вдигнат посветен на тях монумент.

Знае се къде са костите на избитите, за пръв път категорично заяви Красимир Христов – старозагорец, проучвал години наред въпроса. Първоначално те били съхранени в подземието на сегашната банка “Пиреос” (на “Руски” до парк “5 октомври”). Но когато е било решено там да се настани банка, се наложило костите да бъдат изнесени. Нямало къде другаде да бъдат сложени, и ги погребали в 69-ти парцел на общинските гробища в Стара Загора. За указването на мястото съдействали от Регионалния исторически музей, както и шефът на обредните дейности по онова време.

Красимир Христов

“Мястото на гробищата се намира до един стълб. Отидохме там, но се оказа, че костите на мъчениците, чиято канонизация се иска днес, са били положени в три траншеи, без опознавателни знаци. Винаги ходя там и слагам по една китка при повод. Някой обаче е заравнил мястото, за да не се виждат траншеите. Сигурни сме за информацията, ако може да се вярва на директорката на гробищния парк, която беше по онова време. Там си имат регистър, знае се всичко. Тя ни заведе с препоръката и съдействието на завеждащия обредните дейности в Общината. Какво има да се търси – идете в музея и питайте! Това са жестоки факти. Как искате народ без история да има бъдеще?! Костите на нашите мъченици са там, а душите им нямат покой. За мен е важно тези кости да бъдат положени тук, в центъра на Стара Загора, и да бъде издигнат паметник. Това е целта. Всичко останало са празни приказки” – заключи Красимир Христов.

Според него още по времето на социализма е имало утвърден проект за такъв паметник на архитект Нейков, който още съществува и който още може да бъде използван. Той бил за мястото, където в момента е Мавзолеят-костница, в който в момента няма нищо.

“Искрено желая инициативата за канонизирането на старозагорските мъченици да бъде изведена докрай. Ние като общинска администрация сме поели ангажимента да й съдействаме изцяло. Важното е да запазим паметта за тях за бъдещите поколения старозагорци. В предходните администрации всеки нещо е обещавал, но нищо не е изведено докрай. Дай Боже сега да успеем!” – обобщи зам.-кметът на общината Иванка Сотирова.

Инициативният комитет съобщи, че кметът на Стара Загора Живко Тодоров е приел да бъде негов почетен председател. На последното заседание на ОбС в Стара Загора бе гласувана с пълно единодушие декларация в подкрепа на предложението за канонизация на загиналите старозагорци. Вносители са общинските съветници Гергана Микова и Пламен Йорданов. В нея е записано: „След тежките боеве за защита на Стара Загора през лятото на 1877 година, градът е превзет от турската войска опожарен и сринат до основи, а над 14 000 българи са зверски избити. От 19 до 21 юли продължава нареченото по-късно от историците старозагорско клане – най-кървавият акт на насилие в българската история. В знак на почит и преклонение пред стотиците невинни жертви подкрепяме искането за тяхната канонизация”.

Важно е канонизацията да се случи тази година, когато се навършват 135 години от боевете за Стара Загора, обобщи Любомир Вълков. Според проф. Петър Жеков от инициативния комитет „Батак е бледо копие на кървавите събития в Стара Загора”. Той припомни, че “днешните старозагорци ходят върху спомените и героите на града”, а „канонизацията е акт, който трябва да ни свърже с благодарност към загиналите за род и Родина”. Въпросът за канонизацията на зверски изкланите ни съграждани се повдига още от 1939-1940-та година, като до днес се спори за броя им, но според някои твърдения близо 4 хиляди деца са взети като роби в Малоазиатската част на Турция, каза почетният гражданин на Стара Загора.

От Инициативния комитет съобщиха още, че е изпратено писмо до Старозагорската епархия, с което се прави предложение на Старозагорския митрополит Галактион да стане почетен съпредседател на Инициативния комитет.
*enl

споделяне в социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн