Повече от 700 000 лева ток плаща “ВиК” месечно
- понеделник, март 12, 2012, 21:26
- Икономика
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Специалистите от дружеството се борят да снижат разходите, но увеличението на цената на ел.енергията не позволява
Средно месечно над 700 000 лева са разходите за електроенергия на старозагорското “ВиК” дружество, съобщи управителят му инж. Румен Райков. “Разходът на ток е висок, защото ние трябва да припомпваме водата, тя се тласка например до Втория баир и след това се спуска надолу, а имаме и други помпи – в Ягода, Зимница, Ръжена. Това оказва влияние и върху цената на водата. Не можем да се сравняваме с градове като Бургас, Варна, Велико Търново, Монтана, Враца, където не се налага такова действие, имат си язовири, отварят крана и получават вода. Цената при нас е 1.71 лева на кубик, но нека абонатите ни да видят как се добива. Цената на “Софийска вода” е долу-горе колкото нашата, но себестойността е много по-ниска”, коментира той. По думите му специалистите от старозагорското дружество се борят да снижат разходите, но увеличаването на цената на тока не позволява. По специален начин са подменени работните колела на помпена станция “Ягода” например, тя работи с голям коефициент на полезно действие и разходът на ток за една година е намален с 8 млн. киловатчаса, но дружеството е платило 1.2 млн. лева повече.
От 76 на сто до 53 на сто е паднала загубата на вода по мрежата от 2006 година, което според инж. Райков е средната за страната загуба, никой не е паднал под 50 на сто. Причината е в силно амортизираната водопроводна мрежа. Наскоро инж. Райков открил в антикварна книжарница в София книгата “Проект за водопровод на град Стара Загора”, издадена през 1904 година. Автор е Евстати Стефанов, завършил в Германия. “Трябва да му свалим шапка, учил е много и е мислил много, голяма разработка е направил”, казва управителят на “ВиК”. От това време са останали довеждащите тръби на Бешбунарския водопровод, които и до днес не са се променили. Намаляването на загубите се дължи основно на подмяната на довеждащите тръби със стъклопластови, но проблемът е, че в централната градска част амортизациите са най-големи, затова специалистите полагат усилия да спасят положението с различни подобрения.
“Перспективите са в средствата по европейските проекти, където само общините могат да бъдат бенефициенти. Община Стара Загора е подготвила много големи проекти. Смятам, че ще има добър ефект. И в Казанлък има проект по водния цикъл, готвят се такива и в Гълъбово, Чирпан, Мъглиж. Ние сме съпричастни, подпомагаме процеса, имаме добри инженери и консултираме общините”, каза още инж. Райков.
Около 7-8 млн. лева пък дължат на дружеството абонатите му. По-голям е делът на частните абонати, което в голяма степен се обяснява с кризата. От “ВиК” имат наблюдения, че хората предпочитат да платят сметките за ток, телефон, мобилни телефони, кабелна телевизия, защото там санкциите са по-бързи и по-сериозни, а спирането на водата е по-бавен процес. Ние сме най-социалната фирма, казва инж. Райков и пояснява, че към всеки случай се подхожда индивидуално, правят се консултации, погасителни планове, действа се в интерес на клиента, за да не се стига до съдия-изпълнител, защото това ще доведе до усложнения за хората. Добър ефект е дала и проведената през миналата година кампания за безлихвено плащане на стари сметки.
Таня ИВАНОВА
-