РОЕ “Шалом” и ученици от ГПЧЕ “Ромен Ролан” отбелязаха 69 години от спасяването на българските евреи от депортиране
- петък, март 9, 2012, 19:04
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
10 март 1943 г. е денят, в който през 1943 година пловдивският Митрополит Кирил, по-късно български партиарх, и софийският Екзарх Стефан предотвратяват депортирането на стотици евреи от Пловдив към нацистките концлагери. С решение на българското правителство от 2003 година тази дата се чества като Ден на Холокоста в България.
69-годишнината от спасението на общо 50 000 български евреи от Българската православна църква и тогавашната прогресивна българска общественост бе отбелязана днес от учениците от старозагорската ГПЧЕ “Ромен Ролан” и Регионалната организация на евреите „Шалом“ – Стара Загора. Почетена бе и паметта на 11 343-те евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот (по онова време в границите на България), депортирани в лагерите на смъртта. Младите участници в клуб „Научни спорове и сензационни исторически изследвания, променили човечеството” бяха подредили изложба с документи за Холокоста в зала “Америка за България” и направиха мултимедийна презентация на фактите, които поколенията не бива да забравят.
“Отбелязвайки спасяването на българските евреи, ние се присъединяваме към световната еврейска общност и почитаме паметта на невинните жертви на Холокоста, на пострадалите от престъпления срещу човечеството, каза в словото си пред учениците Красимира Готева, председател на РОЕ „Шалом“ – Стара Загора, заедно с която в проявата участваха и членове на Управителния съвет на организацията. Тя дари на гимназията плакет по случай годишнината и книги на издателство “Шалом” за съдбата на българските евреи от 1878 до 1949 г. и по време на Втората световна война, които вече са библиографска рядкост, сборници с притчи и със съвременна еврейска поезия с автори израелски поети с български произход, както и изключително рядко издание за българските евреи със значим принос в българската история, култура и наука, като Валери Петров, Исак Паси, Греди Асса и десетки други имена.
В проекта на фондация “Шоа” (термин за Холокоста на иврит), основана от Стивън Спилбърг и събрала спомените за преживените ужаси и мъчения на оцелелите от концлагерите евреи от цял свят, са участвали със свои разкази и седем евреи от Стара Загора. РОЕ „Шалом“ разполага с по едно копие от техните филми, както и с благодарственото писмо до тях, подписано лично от големия творец, режисьор на непреходни филми като “Списъкът на Шиндлер” и “Междузвездни войни”, съобщи Красимира Готева. “Като част от най-голямата създадена досега библиотека от лични спомени, Вашето интервю ще бъде внимателно съхранено. В далечното бъдеще хората ще могат да видят лица, да чуят гласове и да усетят преживявания, да се вслушат в тях и да научат неща, които винаги ще запомнят”, се казва в писмото на Спилбърг до седмината старозагорци.
“Вашите разкази за съдбата на българските евреи са вълнуващи и предизвикват дълбоки размисли”, заявиха в отговор учениците. “Тази мултимедийна презентация, посветена на паметта за Холокоста, е първата публична изява на наши възпитаници по стартиралия само преди месец проект “Успех” на Министерството на образованието, младежта и науката”, сподели в заключение директорката на гимназията Теодора Николова.
* * *
Холокостът е унищожението на 6 милиона евреи от Европа по време на Втората световна война чрез кланета, затваряне и убийства в гета, масови екзекуции и депортиране в концентрационни лагери за масово физическо унищожение. Той е едно от най-ужасните престъпления в човешката история. Дискриминацията се засилва през 1935 г., след въвеждането на Нюрнбергския закон и антиеврейските закони в Румъния, Австрия, Италия, Унгария и Чехословакия.
Депортирани евреи:
Австия – 65 000, Белгия – 24 000, България – 11 000, Германия – 180 000, Гърция – 65 000, Италия – 7500, Латвия – 85 000, Литва – 135 000, Люксембург – 700, Норвегия – 800, Полша – 3 000 000, Румъния – 350 000, Съветски съюз – 1 200 000, Унгария – 300 000, Франция – 90 000, Холандия – 105 000, Чехословакия – 270 000, Югославия – 60 000.
*