Илия Златев: Позицията ни в ОбС е конструктивна, не политизираме, целта ни е да сме полезни на общността
- петък, февруари 17, 2012, 14:33
- Акцент на деня
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Позицията си по приетия бюджет за 2012 г. на община Стара Загора и по приетия на първо четене текст на Наредбата за определянето на местните такси и цени на услуги споделиха днес с медиите ръководителят на групата общински съветници на БСП Илия Златев, Бояна Буюклиева – председател на Постоянната комисия по наука, образование и защита интересите и правата на децата, Сашко Лозанов – зам.-председател на Постоянната комисия по законност и обществен ред и Теодора Колева – член на комисиите по законност и обществен ред и по земеделие, гори и проблеми на селата.
След изложените от него по време на вчерашното заседание на ОбС бележки и съображения по бюджета, Илия Златев уточни позицията групата на БСП. “Многократно сме заявявали, че нашата група няма да е опозиция на всяка цена и напук. Нашето желание е единствено да бъдем коректив – каза той. – 79 милиона лева бюджет осигуряват функционирането на всички основни структурни звена в общината. Но едновременно с това ние предлагаме по-друг поглед и подход към някои дейности. Вчера нито за момент не си позволих да отправя политически упреци или изводи. Не ни е в характера и нямаме това желание. Стремежът ни бе да посочим конкретни наши виждания и специфичен подход за решаването на редица сложни проблеми.
Приоритетите в работата на групата общински съветници от БСП и коалиция са следните: На първо място – относно исканото увеличение на таксата за детските градини, ясли, социални заведения и детската млечна кухня. Считаме, че в период на тежка безработица и криза, в дни, когато гражданите на Стара Загора само за последните няколко месеца усетиха увеличението и на други местни такси, не е правилно да се иска повишаването на въпросните такси. При второто четене на наредбата, ако няма промяна в този проблем, ние няма да я подкрепим.”
Как обаче може да не се стигне до увеличаване на таксата за градините? Според Илия Златев това следва да стане по пътя на осигуряването на допълнителни приходи в общинския бюджет, предимно от местни дейности. Съществени резерви има според него в начина за събирането на приходите от “Зелената зона” за кратковременно платено паркиране. Тя трябва да бъде категорично увеличена като обхват, е мнението на групата на БСП и коалиция. Общината трябва да затегне контрола, а и да осигури постъпления от паркингите на големи държавни и частни институции – банките, съда, следствето и прокуратурата. “Вижте какви такси се плащат от големите институции в столичната община”, апелира Илия Златев. В Стара Загора от техните паркинги могат да влизат минимум 100 хиляди лева приход в местния бюджет. По времето, когато той бе зам.-кмет на Стара Загора, само приходите от Зелената зона, глобите от скоби и от извозването на неправилно паркираните автомобили са възлизали на 400 хиляди лева, припомни Златев. Той посочи като дразнещи примери паркинга до сградата на бившето ОСО и зад хотел “Верея”, на затворената улица “Захари Княжески”, която е собственост на общината.
Защо се променя методиката на таксите за изнесени маси за консумация пред заведенията? “По-добре е да остане плащането на площ, което е твърдо и неоспоримо, отколкото да се дебнем кой колко маси е изкарал”, каза Илия Златев. Според него само от масите пред хотел “Верея” трябва да се събират не по-малко от 6-7 хиляди лева месечно, а в целия град – 250-300 хиляди лева. Трябва да се сложи яснота и по въпроса какви приходи постъпват от наемите за рекламни дейности. Друга такса – за домашните кучета, се събира наистина страшно трудно, но все пак има 7 административни бюра в града, които трябва да си свършат работата, смята Златев.
“Трябва да има категорични и ясни промени в начина на определяне на таксата за битови отпадъци. И първото, което ще направим, е да искаме изменения в предложената наредба, в един от разделите на която се засяга този въпрос. Ние не искаме тази такса да се превръща в допълнително данъчно бреме за жителите на Стара Загора. А такъв уклон аз считам, че има. Нужна е промяна. Може да я правим стъпка по стъпка в посока към намаляването на тази тежест, но трябва да има резултат. Не може да се искат пари от хора, на които не се предоставя услугата. Конкретно ще предложим от чл. 11, ал.3, т.2 да отпадне таксата за поддържане на площи за обществено ползване от незастроени парцели в райони, където изобщо не е организирана услугата по сметосъбиране и сметоизвозване. Става дума за вилните зони, където колите на “Нелсен Чистота” не ходят и не се събира отпадък. Защо ще събираме такса от незастроените парцели, след като не замърсяват? Половината от тези хора живеят в града, притежават жилища, плащат си коректно такса смет. Това е, което искаме да променим. Ще предложим нов текст в наредбата: категорично да отпадне заплащането на такса смет в пълен размер (в трите й части) от собствениците на незастроени имоти, които се намират в регулационните граници в населените места”, заяви Илия Златев.
“Общинските съветници от БСП гласуваха за увеличение на таксата за битови отпадъци през 2012 г. с приетата план-сметка. Това го направихме напълно съзнателно, за да не принудим общинската администрация в един момент да се чуди откъде да вземе пари, за да плати на фирмата-концесионер по поддръжка на чистотата. Но го направихме с едно условие: че ние ще подкрепим план-сметката за пръв и единствен път, докато не видим през тази година реален подход към решаването на тези проблеми. Категорично трябва да се промени методиката по определянето на такса смет, колкото и трудно да ни се струва това. От нея в общината се събират 7-8 млн. лв. По-голямата част от тези средства отиват за фирмата-концесионер. Другата част се използва в общинското звено “Чистота”. И третата част, поради която ние се принудихме да гласуваме увеличението на такса смет, са принудителните отчисления в МОСВ заради това, че нямаме депо за твърди битови отпадъци. Тези отчисления за 2012 г. са в размер на 1 140 000 лева. С колко обаче ще се увеличат догодина? И ако се увеличат, трябва ли да търсим начин отново да вдигаме такса смет, за да ги покрием? Или трябва да търсим друг начин за същественото намаляване на разходите ни за чистота. А това категорично е свързано с промяна в цялата схема по поддържането на чистатата в Стара Загора. Тук трябва да се правят опити и експерименти, трябва да се опитва в различни квартали, за да се напасне този модел, който е много труден. Твърдо убеден съм, че рано или късно дейностите по поддържането на чистотата ще станат общински. Едно комунално общинско звено ще бъде много по-икономично и ще струва много по-евтино на старозагорци. Наясно сме, че преминаването от концесиониране към създаването на такова общинско звено е страшно трудно. Но трябва да има стъпки в тази насока. Не случайно вчера на сесията предложих – нека да опитаме да създадем звено по сметосъбиране и сметоизвозване само в селата на община Стара Загора. Данъчните оценки на имотите по селата, върху които се плаща такса смет, са крайно ниски. И сумата, която се събира от тази такса от селата, не стига за заплащане на извършените разходи по сметосъбирането. И в един момент се получава прехвърляне на разходи, събрани от жителите на Стара Загора, към сметосъбирането по селата. Нека потърсим начин за намаляването им чрез създаването на такова звено. Защо трябва да плащаме повече, когато чрез една промяна в организацията можем да платим по-малко?”, обясни водачът на групата на социалистите в местния парламент.
Според Илия Златев трябва да се върви и към бързо развитие на публично-частното партньорство в общината. В кварталите на града се освободиха много площи, които в момента са в лошо състояниие, припомни той и предложи, след като общината няма пари за благоустрояването им, да се даде на хора с възможности да построят върху тях кафенета, търговски обекти или платени паркинги.
“Има остра необходимост и от подмяна на светофарни секции в града, като на кръстовището на “Цар Симеон Велики” с “Отец Паисий”, което не струва кой знае колко. Трябва и ползващите градския транспорт да са наясно кога ще дойде следващият автобус, особено в студения сезон. Започнатата през 2007 г. електронна система за наблюдение на транспорта (с първо по рода си електронно табло на Билкова аптека, струващо 2300 лв.) трябва да се доразвие. Това са дребни неща, но не трябва да се изпускат от поглед. Има проблем и с подлеза до зала ДЗУ, който трябва да се възстанови, ако не желаем нови жертви на трафика, когато след няколко месеца бъде пуснат новият магазин на “Карфур”. Нека се сложат там мантинели, високи, ако трябва, и по 2 метра, както е пред хотел “Плиска” в София” – допълни позицията си Илия Златев.
“Ето това са ни вижданията. Не проявяваме пристрастие и партийни заигравки, когато ги поставяме по този начин проблемите. Целта ни е единствено да сме полезни на общността”, увери в заключение Илия Златев.
-