538 кукери ще напълнят Стара Загора след две седмици

STZAGORA.NET

Съпъстващо уреждат и изложение на занаятчиите


Четиринадесетият пореден Фестивал на маскарадните игри ще се състои в Стара Загора след две седмици – на 26 февруари, неделя. В него ще участват състави от областите Сливен, Бургас, Ямбол, Шумен, Силистра, Смолян, Пловдив, Перник, Благоевград, както и от града-домакин Стара Загора. Ще има и чуждестранна гостуваща група от Хърватска, епод въпрос засега е и участието на група от Ирландия, съобщи днес фолклористът Крум Георгиев, който е една от водещите фигури в организацията на кукерския фестивал.

Зам.-кметът на Стара Загора Иванка Сотирова акцентира върху водещото участие на Общината в организацията на предстоящите Маскарадни игри, а Крум Георгиев запозна медиите с подробностите около провеждането им.

Маскарадните игри са с генералната подкрепа на Община Стара Загора. Съорганизатори са още Народно читалище “Николай Лилев, Младежкият общински съвет, Общински детски център, Фолклорен ансамбъл “Загоре” и Клуб “Отворено общество”.

Открояващите се персонажи ще бъдат Кукерите от Югоизточна България, Старците от Подбалканската низина, Кучкарите или Песарите от Родопите, Бабугерите от Благоевградско, Сурвакарите или Васильовците от Пернишко и Бразаите от Североизточна България. Записаните участници досега са 538 на брой.

Поименно ще участват следните групи:

Арапи от Шумен
Веселиново, община Смядово, област Шумен
Широка лъка, община Смолян
Хисаря, област Пловдив
Драгоданово, област Сливен
Челник, община Тунджа, Ямбол
Калчево, община Тунджа, Ямбол
Веселиново, община Тунджа, Ямбол
Гранитово, община Елхово, област Ямбол
Гарван, област Силистра,
Вълчин, община Сунгурларе, област Бургас
Банище, област Перник
Тъжа, община Павел баня
Голямо Дряново, община Казанлък
Тулово, община Мъглиж
Елинино, община Стара Загора
квартал “Железник” – Стара Загора
Дом “Незабравка” – детски състав – Стара Загора
Детска градина №8 “Българче” – Стара Загора

До началото на фестивала вероятно ще се включат още 1-2 състава.

В 10.30 ч. на 26 февруари, неделя, започва дефилето на кукерите по централния бул. “Цар Симеон Велики” в Стара Загора. В 11 часа е откриването, след което са изявите на участващите групи.

Фестивалът включва и съпътстващи прояви. На 20 февруари (понеделник) от 17 ч. във фоайето на Община Стара Загора ще бъде открита фотоизложба с фотоси от маскарадните игри на Жейна Желева и изложба на дърворезбовани маски на Стефан Димитров.

След като фестивалът завърши, от 17 ч. на 26 февруари на площада в старозагорския квартал “Железник” ще се проведат традиционните Сирни заговезни с палене и прескачане на огньове и с хвърляне на стрели – така наречените “буторници”, своеобразните предшественици на съвременната заря.

На 26.02. сутринта пред сградата на Общината и във фоайето й ще започне и детският пленер на тема “Маски и маскаради”, на който децата ще рисуват впечатленията си от кукерските игри.

По време на Маскарадните игри ще има конкурс за най-успешен кукерски костюм и най-успешна маска, отделно за деца и за младежи. Тази година във фестивала ще участва и блок с младежи и деца с маски и приказно-карнавални костюми.

На 26-ти е и празникът на близкото до Стара Загора село Еленино, където ще се срещнат 3 или 4 маскирани групи с така наречените “персонални камилари” или “джамали”.

По време на фестивала ще има и изложение на занаятчиите от Стара Загора по главната улица пред сградата на общината, на което ще се продават маски и домина за желаещите да се дегизират.

Община Стара Загора е заделила 8200 лв. за маскарадните игри. От спонсори идват 4000 лв., а собствените средства на организаторите са 2000 лв. Общият бюджет на фестивала е около 14 000 лв. Събраните средства се изразходват за хотел и храна на гостуващите групи, за пътни разходи на трите най-добре представили се групи от миналата година (по 500 лв.), както и за награден фонд (около 4500 лв., 3000 от които са от Община Стара Загора).

Най-много средства за аналогичната проява отделят в Перник – по 200-250 хиляди лева, както и в Ямбол – по 30-40 хиляди лева. “Нашият празник е скромен, но се надявам, че ще направим необходимото хората да почувстват Сирни заговезни като празник и емоционално да бъдат заредени с тази народна традиция”, заключи Крум Георгиев.

Фестивалът е с конкурсен характер. Журито ще бъде в следния състав: председател – ст.н.с. Иглика Мишкова, ст.н.с Евгения Иванова, художник-декораторът Юлия Славова, художникът Тошо Стефанов и художественият ръководител на ансамбъл “Загоре” Мирослав Станев.
-enl

бутон за социални мрежи


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн