Евгени Стойков: “Не е работа на синдикатите да разпределят печалбата на Мините!”
- вторник, януари 3, 2012, 17:01
- Икономика
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Колективният трудов договор и споразуменията между работодател и синдикати в „Мини Марица-изток“ се изпълняват, твърдят от дружеството. Средната заплата е 1500 лв., коледните премии – по 1300 лв., добавките за отопление – по 720 лв. на човек.
От два дни синдикатите в “Мини Марица-изток” ЕАД заплашват по централните медии със стачка и последващ режим на тока. Вчера се очакваше решение от Националния институт за помирение и арбитраж (НИПА) по законността на стачката, но до края на работния ден такова не беше оповестено. Във връзка с исканията на синдикатите в Мините за допълнителни премии (б.р. – извън премиите, които получиха около Коледа – по 2095 лв. на “калпак”, тоест на всичките 7125 работници и служители), в медията ни се получи официалното становище на ръководството на дружеството, което публикуваме без редакторска намеса:
В изпълнение на концесионен договор за добив на лигнитни въглища от Източно-маришки въглищен басейн между МИЕТ и „Мини Марица-изток” ЕАД, най-голямото дружество за открит въгледобив осигурява 90% от енергийните въглища за страната ни. Това е основание дейността на дружеството да бъде определена като стратегическа за Република България в ПМС № 181/20.07.2009 г. за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност.
Дружеството поддържа непрекъснат 24-часов режим на работа, за да не се допуска прекъсване на производствения процес, като по този начин се гарантира сигурността на националната енергийна система.
Ръководството на „Мини Марица-изток” ЕАД изразява категоричното си несъгласие със спекулциите за оттегляне на подписи от подписаното на 12.07.2011 година споразумение, разпространявани от синдикални лидери в дружеството. Всички договорености разписани в Колективния трудов договор през 2010 г. и ангажиментите, поети в цитираното споразумение, се изпълняват своевременно. В година на криза за икономиката бяха увеличени трудовите възнаграждения на персонала в размер на 15% и това е факт от 01.07.2011 г. Средната работна заплата в дружеството е 1550 лв. Всички заплати, както и премиите за добри производствени резултати, се изплащат в рамките на договорените в КТД срокове и дати. За хората, ангажирани пряко с производствения процес и ключовите категории персонал за постигането на рекордните добиви през 2011 г., е осигурено достойно и мотивиращо възнаграждение. На всички работници и служители са изплатени разписаните в КТД парични средства за посрещане на отоплителния сезон в размер на 720 лв. Месец след това бяха изплатени и коледни премии от над 1300 лв.
„Убеден съм, че хората виждат и оценяват желанието ни за осигуряване на адекватно за положеният от тях тежък физически труд възнаграждение, както и че няма да се поддадат на манипулативните твърдения на синдикални ръководители” – заяви инж. Евгени Стойков – изпълнителен директор на „Мини Марица-изток” ЕАД. „Горд съм, че предприятието е печеливше, но не смятам за присъща на синдикатите дейността да се разпределя печалбата му по тяхно виждане. Това е работа на мениджмънта“, допълни Стойков.
В началото на 2011 в бизнес програмата на „Мини Марица-изток” ЕАД беше заложен добив на 27 милиона тона въглища. Находчивата и гъвкава политика на управление на мениджърския екип в „Мини Марица-изток” ЕАД мотивираха работещите да поемат по-големи отговорности и да постигнат рекордни за 60-годишната история на компанията добиви. Реализирането на добитите количества суровина за производство на електроенергия ще осигури финансови приходи, необходими за изпълнението на предвидената амбициозна инвестиционна програма за настоящата година в размер на 110 млн. лева. За 2012-та по заявки на консуматорите е предвиден добив от над 32 млн. тона въглища.
През изминалата година осигуряването на средства за изпълнение на ремонтните, инвестиционните и социалните програми на дружеството бе един от основните приоритети. Управленските решения, които са заложени в бизнес програмата гарантират развитие на компанията в посока към модернизация и автоматизация на процесите, което ще гарантира ритмичността на работата в дружеството. Друга основна цел на ръководството е и подобряването на условията на труд на работещите, тъй като персоналът е основният и най-ценен ресурс на компанията.
В правова държава ли живеем все пак?
Б.Р. Всички работещи в България искат допълнително пари. Едни повече, други по-малко. Друг е въпросът дали искането се покрива с количеството и качеството на вложения труд – на всеки един зает в производството. Всъщност това е големият въпрос, от който бягат синдикатите в Мините. И плашат със стачки и спиране на ток, защото в демократичното битие на всеки всичко е позволено. Но така е най-лесно, и най-масово.
Има обаче и още един въпрос – защо някой перманентно трябва да плаши и без това уплашените българи… последното със спирането на тока? Ако Г.Г. или В.В. са решили да си правят синдикална политика, защо това трябва да е на гърба на българския данъкоплатец? И ако Г.Г. и В.В. мислят за дружеството, от което синдикалните им членове получават пари, няма ли да е по-добре да го оставят да реализира инвестиционната си програма, вместо да искат на калпак поредните премии и да го лишат от т.нар. диференцирана финансова политика – тоест адекватно заплащане на хората, които наистина заслужават това?
Въпросът със заплахата обаче не е риторичен и ако държавата ни е правова наистина, някоя отговорна институция би трябвало да попита синдикатите какво правят преди да саботират със стачката си бизнеса на четири мегакомпании, произвеждащи ел.енергия, и на хилядите производства.