Дариха ваксини срещу ротавирусна инфекция за бебетата на Дом “Майка и дете”
- четвъртък, март 24, 2011, 15:10
- Здравеопазване
- Добавете коментар
STZAGORA.NET
Безвъзмездни дарения на ротавирусна ваксина получиха Домове за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) от цяла България. Общият брой ваксини, който получиха 16 ДМСГД е 424, с които ще бъдат ваксинирани 212 бебета на възраст между шест седмици и шест месеца. Една от основните цели на дарението е да намали риска от заразяване с ротавирус и да минимизира броя хоспитализирани поради ротавирусна инфекция бебета.
Благодарение на инициативността от страна на директорите и желанието им да предпазят децата от ротавирусна инфекция, дарението вече е факт. В рамките на две седмици ДМСГД от градовете Стара Загора, Сливен, Бургас, Варна, Добрич, Търговище, Шумен, Пловдив, Хасково, София, Пазарджик, Благоевград, Плевен, Русе, Габрово и Разград получиха заявените предварително ваксини.
Като част от кампанията Дома за медико-социални грижи в Стара Загора (ул. “Каменец” 53, известен на старозагорци и като “Дом майка и дете”) получи 12 ваксини за превенция на заразяването с ротавирусни инфекции. Домът за медико-социални грижи за деца – град Стара Загора е акредитирано лечебно заведение, което предоставя високо квалифицирана медицинска помощ и социални услуги за деца с медико-социален риск. ДМСГД осъществява диагностика, лечение и рехабилитация на деца с остри и хронични заболявания. ДМСГД гр. Стара Загора разполага и с Център за ранна медико-социална интервенция. Мисията на ЦРМСИ е: откриване и ранна диагностика на нарушенията в развитието на детето, превенция и редукция на увредата, ранно обучение, подкрепа на семейството, подкрепа в здравната обучителната и социална адаптация на детето.
Ротавирусът е силно заразен, поради което ваксината се явява така необходима за най-малките, живеещи в затворени общности, в които рискът от избухване на епидемия от тази инфекция е много по-голям заради близкия и непрекъснат контакт между децата и персонала. Бързото циркулиране на вируса в затворени групи като ясли, детски гради и домове, в които са настанени деца, изисква правилна и навременна превенция, която може да бъде постигната с високо ниво на информираност и навременна ваксинация.
Дарението се осъществява със съдействието на ГлаксоСмитклайн и е част от политиката на компанията в областта на корпоративно социалната отговорност както в България, така и на международно ниво.
За ротавирусната инфекция
Ротавирусните инфекции са най-честата причина за остра диария при малки деца в световен мащаб. 95% от децата се заразяват с ротавирус преди 5 годишна възраст. Болестта се проявява най-често като водниста диария, повръщане, повишена температура и коремни болки. При настъпване на усложнения се наблюдава тежка степен на обезводняване, загуба на тегло и дори смърт. Заразяването с ротавирус става лесно чрез замърсени ръце или предмети. Подобряването на хигиената не намалява честотата на заболяването, тъй като вирусът е много устойчив във външна среда. Най-често първото разболяване става между 6-месечна и 12-месечна възраст, за това е важно бебетата да се ваксинират преди този период. Ротавирусната инфекция продължава от 4 до 8 дни.
Прекараната ротавирусна инфекция прави протичането на следващата по-леко ,но не предпазва от повторно заразяване. Една от всеки пет ротавирусни диарии се придобива при постъпване на детето в болница за лечения на друго заболяване.
В Европа 200-250 деца умират годишно от ротавирусни инфекции. Според данните от петгодишно проучване на Националния център по заразни и паразитни болести, направено сред 4644 деца в 15 области на страната, в България 30 – 40% от децата, приети в болница с диария на възраст от 1 до 5 години са били заразени с ротавирус.
Световната здравна организация и Европейското дружество по детски инфекциозни болести препоръчват ваксинацията срещу ротавирус да бъде предлагана на всички здрави кърмачета и да бъде включена във всички национални имунизационни програми. От 01 януари 2010 година Министерство на здравеопазването в България включи ваксината срещу ротавирусна инфекция към препоръчителните имунизации.
-