Томислав Дончев: Образованието и инфраструктурата са безспорни приоритети за следващия програмен период след 2014 година

Министър Томислав Дончев представи напредъка в използването на европейското финансиране и промените в управлението на европейските фондове в България на публично събитие в Стара Загора

Срещата на министър Томислав Дончев (вторият отляво) със старозагорци

-

„Образованието и инфраструктурата са наши безспорни приоритети за европейското финансиране през следващия програмен период след 2014 година“, заяви министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев на публично събитие в Стара Загора за популяризиране на Оперативните програми в България. То се състоя на 26 ноември в конферентната зала на хотел „Верея” в Стара Загора за Североизточния район за планиране. В него участваха представители на областните и общинските администрации от четири области – Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас, както и представители на бизнеса и неправителствения сектор. Събитието се организира по проект „Осигуряване на информираност и познания за усвояването на средствата от ЕС“, финансиран по ОП „Техническа помощ“.

За кратко в срещата на министър Дончев със старозагорци участва и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков (вторият отляво, до областния управител Йордан Николов).

-

Министър Дончев уточни, че за България е много важно да се развива приоритетно базисната инфраструктура на страната, като се обърне специално внимание на „зелената инфраструктура“. „Развитието на модерен железопътен транспорт означава „зелена“ инфраструктура“, даде пример министърът. Той допълни, че приоритетните сектори в българската икономика също ще бъдат във фокуса на интензивен диалог с гражданите и обществеността.

В препълнената зала бяха и старозагорските депутати от ГЕРБ.

-

Томислав Дончев изтъкна отново, че за следващия програмен период ще бъде радикално променена системата за управление на средствата от ЕС. „На национално равнище един универсален управляващ орган ще координира дейността на Управляващите органи на Оперативните програми, а в районите за планиране ще има силни териториални органи с пълни правомощия на междинни звена“, подчерта министър Дончев.

Оперативните програми на ЕС в България вече са прозрачни и това създава благоприятни условия за засилване на гражданския контрол за изпълнението на европейските проекти. Плащанията са ускорени, авансово по европроектите могат да се изплащат до 35%, налице са възможности да се търси наказателна лихва при забавяне на средствата към бенефициентите.

Системата за финансирането е обновена, за да са винаги налични необходимите финансови ресурси. Кандидатстването за европейско финансиране става по опростени правила, сроковете за обработване на документите са по-кратки.

Министър Томислав Дончев посочи, че до 19 ноември 2010 г. общото изпълнение по седемте Оперативни програми в България е 35,20% договорени средства (5 521 436 047 лева), от които изплатени – 1 432 666 460 лева или 9,13% от 13 052 482 328 лева съфинансиране от Структурните фондове и Кофезионния фонд на ЕС.

В Североизточния район за планиране е договорена безвъзмездна финансова помощ на обща стойност от 331 277 060 лева и на бенефициентите са изплатени 82 676 299 лева.

Експерти от различните Оперативни програми представиха хода на тяхното изпълнение до този момент, както и предстоящите процедури за 2010 и 2011 г.

По ОП „Околна среда” са договорени над 955,92 милиона лева, изплатени са над 214,4 милиона лева, с което е постигнато 6,09 % изплащане на средствата от общия бюджет на програмата в размер на 3 521 957 127 лева.

Този процент за ОП „Регионално развитие” е 10,01%, изплатените средства надхвърлят 313,43 милиона лева от целия бюджет на програмата, който е 3 131 821 212 лева. Договорените средства са 1,369 милиарда лева.

По ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” с общ бюджет от 2 273 096 041 лева са договорени над 715,64 милиона лева, изплатени са над 432,85 милиона лева или 19,04 на сто от програмата.

За ОП „Развитие на човешките ресурси” с бюджет от 2 374 122 531 лева резултатите сочат, че са договорени 1,119 милиарда лева, а изплатени – 174,61 милиона лева, което е 7,35%.

ОП „Административен капацитет” е постигнала 23,54% изпълнение на плащанията в общия си бюджет от 353 592 720 лева, изплатените средства са над 83,22 милиона лева, а договорените – над 162,28 милиона лева.

Информационна кампания за популяризиране на Оперативните програми в България

На 13 септември 2010 г. министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев даде старт на мащабната кампания на Централния информационен офис в администрацията на Министерския съвет за популяризиране на Оперативните програми в България и осигуряване на прозрачност при управлението на фондовете на Европейския съюз (ЕС). Проектът се изпълнява по Оперативна програма „Техническа помощ”, съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Кампанията цели да мотивира потенциалните бенефициенти да се възползват от възможностите, които европейските фондове дават, за да развият бизнеса си, да подобрят начина си на работа и на живот, а също така и да увери обществото, че управлението на европейските средства е прозрачно, открито, отговорно и се осъществява по нови правила. Защото колкото по-информирано е обществото и са активни бенефициентите, толкова по-успешен ще бъде процесът на ефективно инвестиране на евросредствата.

Кампанията съчетава в балансиран микс реклама, ПР дейности, събития и директен контакт с бенефициентите, насочени към аудиторията на национално и на регионално ниво, които ще се осъществят в периода септември – декември 2010 г.

Посланието „Създаваме заедно” показва възможностите, които всеки български гражданин има за подобряване на своето бъдеще чрез средствата от ЕС, но само ако бъде информиран и инициативен.

В основата на рекламата е залегнало представянето на действително осъществени проекти, финансирани с европейски пари. Чрез телевизионните клипове ще се представят реалните резултати, постигнати чрез Оперативните програми.

От 15 септември започва интензивна рекламна кампания, която обхваща общо 49 медии, като се използва подходящ микс от медийни канали с цел максимално покритие на аудиторията.

За да се улесни диалогът и директният контакт с бенефициентите, през есента министърът по управление на средствата от ЕС заедно с експерти от Управляващите органи на Оперативните програми ще участва в серия от информационни събития из страната. В Ловеч, Видин, Благоевград, Добрич, Стара Загора и Хасково господин Дончев ще информира за политиката на правителството в областта на еврофондовете. А експертите ще предоставят практическа информация по възникнали въпроси и предстоящи процедури по Оперативните програми.

През есента в България журналисти от европейски медии ще бъдат запознати с работата на българските институции по отношение на инвестирането на средства от ЕС за реално осъществени проекти. Това ще подпомогне усилията на правителството за подобряване на имиджа на България извън нейните граници.

За българските медии ще бъде организиран конкурс за журналистически материали на тема „Европейските фондове в България”. Те ще бъдат оценявани от специално жури, като в края на декември ще бъде връчена голямата награда.

Печатни информационни материали – брошури, книжка с практическа информация ще съпътстват цялата кампания. В пресата специални статии ще дават отговори на основни въпроси, свързани с Оперативните програми в България.

В края на кампанията социологическо изследване ще измери доколко целта й да информира обществото е била постигната.

Към проекта е сформиран Консултативен съвет, включващ български и европейски експерти с богат опит в областта на медиите, икономиката, европейската политика. Негов председател е Георги Прохаски – съпредседател на Центъра за икономическо развитие, и членове Хорхе Нунез – консултант към Европейския център за изследване на политиките (CEPS) в Брюксел, Божидар Данев – председател на БСК, Евгений Иванов – изпълнителен директор на КРИБ, Петко Георгиев – директор на „Промедия”.

Изпълнител на проекта е Консорциум „Прозрачност за еврофондовете”. Екипът се състои от 18 експерти с дългогодишен опит в областта на връзките с обществеността, журналистиката, икономиката, рекламата, дизайна. Негов ръководител е Лейла Мустаноя, основател на „Прозрачност без граници” – Финландия, с 30 годишен опит в областта на медийните връзки и управлението на големи проекти по оперативни програми, съфинансирани от ЕС.

Общата цена на кампанията е 1 166 497 лева (без ДДС).
-

социално споделяне


echo
Copyright © 2024 Стара Загора днес. Всички права запазени. ЗА КОНТАКТИ: E-mail: epdobreva@abv.bg Собственик и издател: "Ерима Трейд" ЕООД, Евгения Добрева.
Powered by уеб дизайн