Шест рекорда на Маратон „Стара Загора“, мароканец и етиопка спечелиха дългото бягане

*
Във второто издание на Маратон „Стара Загора“, част от международната верига маратони под мотото „Бягането – начин на живот“, се включиха над 300 атлети от 15 държави – Кения, Етиопия, Великобритания, Хърватия, Япония, Италия, Полша, Дания, Казахстан, Германия, Сърбия, Румъния, Унгария, Гърция, Македония, Молдова, Мароко и Ирак.

Шест рекорда на трасето поставиха състезателите в различните дистанции.

Първият падна при бягането на 10.5 км за мъже. Сава Тодоров премина дистанцията за 33.22 минути, което е с близо 4 секунди по-добро време от досегашния рекорд. След него се наредиха Николай Първанов и Стоян Владков, също с времена под досегашния рекорд.

При жените на същата дистанция Деляна Минкова пробяга разстоянието за 38.21 минути, също нов рекорд на трасето. След нея се наредиха Симона Миланова и Моника Георгиева.

В полумаратона на 21 км кениецът Найбел Самюел Киплино свали пет минути от досегашното постижение и закова рекорда на 1.05.30 часа. На трето място се класира Иван Попов от „Берое”, който е победител в републиканското състезание на това разстояние с резултат 1.08.25 часа, време под досегашния рекорд на трасето.

На същото разстояние при жените победи Оливера Йевтич от Сърбия, следвана от Тереса Камбака от Кения и българката Маринела Минева. Йевтич също постави нов рекорд, след като пробяга полумаратона за 1.16.26 часа и подобри досегашния рекорд от 1.23.55 часа.

При маратона (42.195 км) победител стана мароканецът Абделхади Таяр, който постави нов рекорд на трасето с време 2.19.00 часа, което е със 7 минути по-добро от досегашното.

При жените на маратонското разстояние победата грабна етиопката Белайнеш Югезу, която е шампионка от Маратон София миналата есен. Тя постанови нов рекорд на трасето с убийствен резултат от 2.42.00 часа, който е с 12.51 минути по-добър от досегашния рекорд.

Иван Попов от СКЛА Берое и Маринела Нинева (Локомотив-Дряново) са новите шампиони на България по полумаратон. Надпреварата се проведе успоредно с Маратон „Стара Загора“. Попов измина трасето за 1.08:25 часа и завоюва първия си медал в тази дисциплина. Негови подгласници станаха Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион-Сунгурларе) – 1.08:40 часа, и Димчо Мицов (Рилски атлет-Самоков) 1.10:26 часа.

Нинева заслужи златото с време от 1.19:58 часа. Радосвета Симеонова (Добруджа 99-Добрич) се качи на второто място на почетната стълбичка след резултат от 1.21:18 часа. Христина Козарева (Керамик-Елин Пелин) се окичи с бронзовия медал – 1.24:45 часа.

Най-малкият състезател, шестгодишният Ангел Стефанов от София, участва в състезанието с цялото си семейство. Той пробяга 10-километровата дистанция заедно с брат Добри (9г.), а родителите му Мария и Добри участваха в маратона.

Най-възрастният състезател, който пробяга трасето днес, бе 80-годишният Петър Петров от Панагюрище, с награда за най-възрастен участник на първия маратон Стара Загора 2016.

Проявата е част от кампанията „Стара Загора – Европейски град на спорта 2017“. Следващите големи спортни събития, на които Стара Загора ще бъде домакин, са Международния лекоатлетически турнир „Самарско знаме“, Балканиада за юноши по волейбол, Национална спортна универсиада, Балканиада по лека атлетика за ветерани, Международен турнир по карате, Международен турнир и Балканиада по спортен бридж и др.