“Берое” обърна “Ботев” Пловдив с 2:1 в 31-я кръг от шампионата

*

*
Мъжкият състав на „Берое“ се наложи с 2:1 на състава на „Ботев“ (Пловдив) в двубой от XXXI кръг на родния шампионат, съобщи клубният сайт beroe.bg. Гостите от Пловдив излязоха напред резултата в 53-та минута с попадението на Лазар Марин, но беройци успяха само в рамките на пет минути не само да възстановят равенството, а и да достигнат до пълен обрат след два гола дело на Жуниор Мапуку. През всички 90 минути футболистите на „Берое“, водени днес от Левон Апкарян, бяха по-активни и по-доминиращи, създавайки повечето голови ситуации и се наградиха с успеха напълно заслужено.

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

След победата над „Литекс“ отпреди седмица „Берое“ вече заемаше второ място в подреждането с 51 точки, а тимът на гостите от Пловдив бе последен в класирането на първата шестица с актив от 42 пункта.

Една промяна бе извършена от спортно-техническия щаб на „Берое“ в сравнение с изминалата среща, като Жуниор Мапуку започна като титуляр на мястото на Самир Аясс.

ДОМАКИНСКИ ПРЕВЕС В НАЧАЛНИТЕ МИНУТИ

Още в 4-та минута Салим Керкар получи топката на удобна позиция пред наказателното поле на „Ботев“, в което веднага намери непокрития Атанас Зехиров, но десният бек на заралии не успя да овладее кълбото по най-добрия начин и то напусна пределите на терена в аут.

Шест минути по-късно Веселин Пенев центрира остро от пряк свободен удар, заложен на 35 метра от вратата, но Михаил Иванов се извиси над всички и улови.

В 13-та минута Салим Керкар намери по чудесен начин в коридор Жуниор Мапуку, който се озова очи в очи с Михаил Иванов, но не успя да насочи топката във вратата, изпращайки далеч встрани от нея.

Три минути след това силен изстрел на Атанас Зехиров от пряк свободен удар, заложен на 25 метра фронтално от целта, попадна право в Михаил Иванов.

В 21-та минута удар на Георги Динков от далечна дистанция премина високо над рамката на вратата.

МИМОЛЕТЕН ШАНС И ЗА ГОСТИТЕ

Пет минути по-късно Мариян Огнянов центрира от ъглов удар, заложен вдясно от вратата, но Жуниор Мапуку изчисти с глава. Топката попадна във Филип Филипов, който нанасе удар отдалеч, но кълбото премина високо над целта.

ОТНОВО ДОМИНАЦИЯ В ЗЕЛЕНО

В 29-та минута удар на Салим Керкар от фаул, заложен на 24 метра диагонално от вратата на гостите, бе уловен сигурно от Михаил Иванов.

Пет минути по-късно центрирана от Савио Нсереко топка бе предназначена на намиращия се в малкия пеналт Жуниор Мапуку, но Михаил Иванов изби с върха на пръстите, променяйки траекторията на кълбото и конгоанецът се размина с него.

В 37-та минута Салим Керкар получи топката в центъра на терена и необезпокояван намери веднага Веселин Пенев по левия фланг, чийто самостоятелен рейд завърши с центриране в малкия пеналт, където обаче топката бе изчистена пред погледа на Атанас Зехиров в ъглов удар. При последвалото изпълнение се получи разбъркване в наказателното поле, но отбраната на гостите изчисти успешно.

Три минути след това Елиаш намери по отличен начин в коридор откъсналия се Атанас Зехиров, но страничният арбитър от далечната страна маркира засада.

БЕРОЙЦИ ПО-АКТИВНИ И СЛЕД ПОЧИВКАТА

Секунди след подновяването на играта Веселин Пенев центрира в малкия пеналт, където Жуниор Мапуку бе извисен над всички и засече с глава, но топката премина на сантиметри от рамката на вратата.

Още в следващата минута Жуниор Мапуку отново бе изведен на голова позиция, но изстрелът на тарана от границата на наказателното поле бе неточен.

В 52-та минута Веселин Пенев центрира от пряк свободен удар, заложен на 26 метра диагонално от целта, но Елиаш и Георги Костадинов се разминаваха с кълбото в малкото наказателно поле.

ПРЕДНИНА ЗА „БОТЕВ“… НО НЕ ЗА ДЪЛГО

В ответната атака на „Ботев“ Мариян Огнянов центрира отляво в наказателното поле, където отлично пласиран бе Лазар Марин, който засече топката с глава от непосредствена близост, а Илко Пиргов изчисти с върха на пръстите си в ъглов удар. При последвалото центриране на Иван Цветков кълбото бе изчистено от стража Илко Пиргов, но отново играч на „Ботев“ го центрира в малкия пеналт на заралии, където Цветелин Чунчуков преодоля вратаря на домакините и веднага намери непокрития Лазар Марин, а той от своя страна от непосредствена близост се разписа за 0:1.

Две минути по-късно резултатът бе изравнен. Жуниор Мапуку бе изведен с дълъг пас зад отбраната на гостите и с хубав изстрел покрай стража Михаил Иванов върна равенството в резултата – 1:1.

След точно час игра невероятен пробив на Веселин Пенев по левия фланг завърши с пас по земя към намиращия се на границата на малкото наказателно поле Станислав Костов, който предвидливо остави кълбото за Жуниор Мапуку, а конгоанецът от непосредствена близост бе безпогрешен и направи обрата пълен – 2:1.

ДОПЪЛНИТЕЛЕН ЗЕЛЕН ИМПУЛС СЛЕД ОБРАТА

Пет минути по-късно Веселин Пенев центрира от пряк свободен удар от 25 метра. Топката бе предназначена за Георги Костадинов, който засече с глава, но я прати встрани от целта.

Секунди след това страхотен индивидуален пробив на Станислав Костов завърши с удар от границата на наказателното поле, но Михаил Иванов улови.

Рожденикът днес Илко Пиргов се отличи с поредна страхотна изява в 69-та минута, излизайки предвидливо при центриране от ъглов удар. Стражът надскочи всички и улови кълбото.

В 77-та минута Салим Керкар стреля от 24 метра по земя, но топката премина покрай рамката на пазената от Михаил Иванов врата.

МИНУТИ НА ПОСЛЕДЕН НАТИСК ЗА „БОТЕВ“

В 84-та минута Божидар Васев проби по левия фланг и пусна пас, успороден на голлинията, търсейки свой съотборник в наказателното поле на „Берое“, но такъв липсваше и отбраната на домакините изчисти.

Четири минути по-късно Божидар Васев пропусна да намери целта от близка дистанция.

В продължението на двубоя Иван Цветков бе изпуснат от отбраната на „Берое“. Капитанът на „Ботев“ стреля от границата на пеналта, но Илко Пиргов улови.

СЛЕД ТОЗИ КРЪГ В КЛАСИРАНЕТО

„Берое“ продължава да заема второ място в подреждането с актив от 54 точки, колкото има тимът на „Литекс“ (Ловеч), но заралии имат предимство при преките двубои.

СЛЕДВАЩ МАЧ

Това бе последният домакински мач на „Берое“ за настоящия сезон. В края на следващата седмица, в неделя, 31 май, заралии гостуват на „Лудогорец“ в Разград. Двубоят е с начален час 18:00.